Okunma

Saatte 5 milyon e-posta atan virüs!


13 Nisan 2017 Cumartesi 20:00
Saatte 5 milyon e-posta atan virüs!

Microsoft‘un kritik güvenlik zafiyetini kullanan WannaCrypt virüsünün yanı sıra Jaff fidye virüsü de etkinliğini oldukça arttırdı. 

Dünya üzerinde 6 milyondan fazla sisteme bulaşmış olan Jaff fidye virüsü, yetenekleriyle de oldukça dikkat çekiyor. PDF veya Office belgeleri üzerinden sistemlere bulaşan fidye virüsü, dosyalarınızı şifrelemekle kalmayıp sizi bir botnet ağının zombisi haline de getiriyor.

17-05/13/jaff-ransomware-sdn.png

 

Ulaştığı geniş kitleler dolayısıyla saatte 5 milyon kişiye e-posta yoluyla ulaşmayı başaran virüs, son dönemlerde iyice artan fidye virüsü saldırılarının şimdilik durmayacağının bir göstergesi olabilir.

Şifrelediği dosyalar için 3.150$ ücret talep eden virüs, ücreti ödemeniz halinde TOR ağı üzerinden çözücü kodu size ulaştırıyor.

:: Jeff fidye virüsü hakkında ne düşünüyorsunuz?


yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde belirlemek isteyen Mustafa’nın şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

4 yorum - “Saatte 5 milyon e-posta atan virüs!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Evet sen o paraya 5 bilgisayar alırsın ama şirketleri düşün erp muhasebe programalrı silinirse ne olacak ? Umarım çözüm bulurlar

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Çek fişi bitir işi

  3. SDN Okuru dedi ki:

    3,150 dolara 5 tane bilgisayar alınır iyice abartmis bunlar

Yorum yazın

Geri bildirim