Japonlar Ay’a Üs Kuracak!


30 Mayıs 2010 Pazar 10:30
Japonlar Ay’a Üs Kuracak!

Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi NASA‘nın, 1969 yılında Ay’a ilk defa insan yollamasından sonra Dünya’mızın uydusu Ay ile ilgili yıllardır çeşitli iddialar ortaya atılıyordu. NASA, ESA, JAXA gibi uzaycılık kurumlarının Ay’a üs kurma projelerinin altını çizen iddialar, o ya da bu şekilde yalanlanmış, ya da asılsız çıkmıştı.

Japonların Ulusal Uzay Ajansı JAXA ise, resmi olarak Ay’a üs kurmayı planladıklarını açıkladı. Proje için ilk aşamada 2.2 Milyar Dolar bütçe ayıran JAXA yetkilileri, 2015 yılına kadar Ay’a humanoid, yani insansı görünüme sahip araştırma robotlarını yollamayı, 2020’de de komple bir üs kurmuş olmayı planladıklarını söyledi.

Ay’a üs kurmak için yıllardır bizzat insanların görev alması gerektiğini düşünen yetkili kurumlar, Japonların robot teknolojisinde bir hayli yol katetmesinden sonra, bu görüşlerinden vazgeçmeye başladı ve “Artık humanoid’ler de insanların yapabileceklerini yapabilir” düşüncesi beyinlere kazındı.

İşçi Humanoid

Uzaktan kontrol edilecek ola humanoid’ler, tamamen insanların kontrolünde olacak ve tıpkı bir simülasyon içerisindeymiş gibi, Dünya’daki insanların Ay yüzeyinde iş yapabilmesini sağlayacak. Bu robotlar kendi kendilerini tamir edebilecek, çoklu işlem yapabilecek ve bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere Ay yüzeyine Güneş panellerini, sismografları ve yüksek çözünürlüklü kameraları yerleştirmeye başlayacak.

Ayrıca insansı kollara sahip olan bu humanoid’ler, Ay yüzeyinden kaya örnekleri alacak ve bunların incelenmesini sağlayacak. Bu uzay üssü ise tamamen araştırma amaçlı olacak.

:: İnsanoğlunun bu tür projelerini destekliyor musunuz?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Japonlar Ay’a Üs Kuracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Japonlar Ay’a Üs Kuracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Japonlar Ay’a Üs Kuracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)