Okunma

Japonlar uzay çöpünü toplayacak


12 Aralık 2016 Pazartesi 05:00
Japonlar uzay çöpünü toplayacak

Uzay çöpleri astronotlar ve uzaydaki araçlar için ölümcül derecede büyük bir tehlike oluşturuyor.

Oscar ödülü alan Gravity filminde de basit bir uzay çöpünün ne kadar büyük bir yıkıma neden olabileceğine dair bir senaryo işlenmiş ve bütün dünya filmi heyecanla izlemişti.

Japonlar şimdi geliştirdikleri yeni bir teknolojiyle, bu soruna çözüm bulmak için yörüngede teste başladı. 

Mermi hızıyla dönen 100 milyon parça çöp!

Dünya yörüngesinde mermi hızında dönüp duran 100 milyon parça uzay çöpünü temizlemek için kolları sıvayan Japonya, özel bir uydu geliştirip yörüngeye yerleştirdi.

Test amacını taşıyan bu ilk denemede kullanılan uydu, ahtapot benzeri ince, tel kollara sahip ve bu tellerde manyetik alan oluşturacak şekilde elektrik bulunuyor. 

Uzay çöpleri ile aynı yörüngeye oturarak yanlarından geçtiği çöplerin tellere takılmasını sağlayan uydu, işi bittikten sonra ise atmosfere girerek yanacak.

Böylece sayısız uzay çöpünü de beraberinde atmosferde yakmış olacak.

Deneme başarılı olursa, Japonya fırlatacağı bu küçük ve düşük maliyetleri uydular sayesinde yörüngede dolaşan çöplerin büyük kısmını temizlemeyi planlıyor.

:: Uzay çöpleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Japonlar uzay çöpünü toplayacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar bu dünyaya uygun millet değil ya 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Japonlaın bir animesi vardı başlığı görünce o aklıma geldi "planates" izleyin güzeldir real life temalı çok uçuk değil yani…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sen bi evden cikabil de..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  iyi güzelde onları geri dönüşüm yapabilseler daha iyi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Üstten 2. Yorumu alkollüyken yazmış galiba

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Iyi is cikartirlar. Hos Japonya da bu isleri babasinin hayrina yapmiyor. Belli ki uzayin copunu japonlar temizleyecek. Parayi da onlar alacak.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Defalarca diyoruz..Dünyada hight tec..yoktur..yani yüksek teknoloji..
  hala innivasiyon sistemi dünyada hiç mesabesindedir..yani beynini veya uzaktaki canlı veya cansız maddeyi kontrol edebilmek..
  hala pil ! gerek üst kadame veya el ile gelişmekte olan nesneleri kullanma
  gelişmesi % 5 ila 10 seviyesindedir..Telepatik olarak pilin exandra gücünü kontrolu şu an itibariyle dünyada yapan insan yoktur..
  Dünya 3000 sene (üçbin) sene evvel yüksek seviyede elektrolize adımlarını attı..sonra bu projektör söndü..tekrar mum seviyesinden itibaren yükselmeye başladı..şu andaki hali bir ev ampulu seviyesindedir. Süleyman as..zamanındaki yükselmesinin değerini insanoğlu bilmedi..anlamadı..tartamadı..ve kaybetti..
  TELEPATİK ve HIZ çok yetersiz seviyededir..dünyada..! beyin dalgaları ile nesneleri kontrol edebilmek..yüksek seviyede SPACE (boşluk) dünya içi veya dışı hareket kabiliyetlerini artırmak daha çocuk seviyesindedir..bu noktalar üzerinde çalışılması gerekir..Geleceğin ilmi budur..yükselmek isteniyorsa
  bu ilme ve bu özelliklere önem verilmesi gerekmektedir..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  japonya,ya en az 200 milyon dolar masraf çıkar,,belki aşağı belki yukarı..= DOLAR. $ .

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Atmosferde yanacak..Allahın yarattığı sanata bak..fırında hazır..nesneyi kolundan tut fırına at. misali ***** derece sıcaklık yapıyor..negatif ve pozitif elektrik akımı…18 ***** tabakasında yanıyor nesne..
  bu maddelerde soğutma sistemi olmadğı için hemen elektrik akımında (kısa çekim) ***** negatif enerji olduğundan pozitif enerji alanında kendisini koruyamayacak suspansiyon sistemi olmadığından dayanma gücü sıfırdır.(soğutma ve dayanma eksikliği)

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyaya hapsopalacagız 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  aslında japonya,nın masraflarına uydu gönderen devletler katkı yapması gerekir..senin pisliğini temizliyorum demesi lazım japonyanın..ancak abd ve ***** pisletmekle ustadır..yardım etmezler..

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikalilar dünyayi kirletir japonlar ise temizlemeye ***** ***** japonlara

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun

 14. SDN Okuru dedi ki:

  gelecekte dünyapız yörüngesinde dolaşan çölperden bir battaniye ile kaplanacak ve uzaya çıkmak imkansız olacak, dünyaya hapsolacağız

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Allah razı olsun

 16. SDN Okuru dedi ki:

  japonları seviyorum ya 🙂

" Japonlar uzay çöpünü toplayacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Japonlar uzay çöpünü toplayacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Japonlar uzay çöpünü toplayacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "