Japonlar yeni bir pil teknolojisi geliştiriyor


04 Mayıs 2021 Salı 10:06
ABONE OL
Japonlar yeni bir pil teknolojisi geliştiriyor

Akıllı telefonlardan, arabalara, giyilebilir teknolojilerden, taşınabilir bilgisayarlara kadar birçok alanda piller bizi karşılıyor. Özellikle akıllı telefon seçiminde öne çıkan pil detayı; tercihleri oldukça etkiliyor.

Araştırmacıların da dikkatini çeken bu durum; akıllı telefonlar için daha uzun ömürlü pillerin nasıl üretileceği konusunda sürdürülebilir çözümler sunmak amacıyla bu alanda yoğunlaşmasına sebep oluyor. İşte Japonların geliştirdiği yeni pil teknolojisi.

Uzun ömürlü telefon bataryası geliştiriliyor: 1700 şarj döngüsü

Amiral gemisi gibi modeller de dahil olmak üzere çoğu akıllı telefon pili; birkaç yıllık kullanımda orijinal kapasitelerini kaybettiği için sorun hala devam ediyor. Ancak, Japonya Advanced Institute of Science and Technology’deki (JAIST) araştırmacılar; pillerin orijinal kapasitelerini en az beş yıl boyunca (yüzde 95’e kadar) korumalarına yardımcı olan bir materyal geliştirdikleri ortaya çıktı.

Profesör Noriyoshi Matsumi liderliğindeki JAIST’teki bilim adamları, mevcut teknolojiden daha iyi performans gösteren bir bağlayıcı malzeme keşfettiler.

Günümüzde kullanılan pillerin negatif terminalleri, üst düzey performansa sahip olmayan Poliviniliden Florür (PVDF) adı verilen bir bağlayıcı malzemeye sahip. Sadece 500 kez yeniden şarj edildikten sonra; PVDF kullanan tipik piller orijinal kapasitenin yüzde 35‘ine kadar kaybediyor. Bu durum da, bir veya iki yıl sonra akıllı telefonlarda pil ömrünün azalmasına neden oluyor.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/05/japonlar-yeni-bir-pil-teknolojisi-gelistiriyor-1.jpg

Bununla birlikte, yeni bağlayıcı malzeme Bis-imino-asenaftenkinon-Parafenilen (BP) olarak adlandırılıyor. Bağlayıcı, 1700’den fazla şarj döngüsünden sonra bile pil kapasitesinin yüzde 95’ini koruyabiliyor. Böylece pil, orijinal kapasitesini önemli ölçüde kaybetmeden beş yıla kadar verimli bir şekilde kullanılabiliyor.

Matsumi, yeni teknolojinin daha dayanıklı ürünlerin geliştirilmesine yardımcı olacağını söylüyor. Ayrıca açıklamasının devamında, bu teknolojinin tüketicileri elektrikli araçlar gibi; bataryaya dayalı cihazları satın almaya daha fazla teşvik edeceğini belirtti.
yazarEnes Emre Kılınç

Çocukluğundan beri meraklı olduğu bilim ve teknoloji alanlarında içerik üretmeyi seven Enes Emre aynı zamanda Biyomedikal Mühendisliği okuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
T800
T800
13 gün önce

en az 5 yıl %95 olacaksa süper artık bir telefonu en az 6 yıl kullanabileceğiz, başına bir kaza gelmediği sürece, gerçi ben en az 4 yıl kullanıyorum zaten.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

10 yıldır var bu buluşlar ama nerde gören varmı hiç bir zaman olmicaklar neden önce besle hasta yap ilaç sat mantığı gibi

" Japonlar yeni bir pil teknolojisi geliştiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Japonlar yeni bir pil teknolojisi geliştiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Japonlar yeni bir pil teknolojisi geliştiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!