Japonların Buz Akvaryumu


07 Eylül 2010 Salı 07:40
Japonların Buz Akvaryumu

Üzerinde yaşadığımız dünyanın yaklaşık üçte ikisini kaplayan okyanuslar ve denizler hakkında çok az şey biliyoruz. Derin denizlerde araştırma yapmak, oradaki canlıları incelemek, çok yüksek basınç nedeniyle uzaya çıkmaktan bile zor. (Üç Boyutlu Sokak Resimleri)

Belki bilgimizin bu kadar az olması yüzünden, belki de su altındaki yaşamın su üzerindekinden çok farklı olması nedeniyle insanlar her zaman bu canlılara ve su altı yaşamına büyük ilgi gösterirler.

 

Buz akvaryumda deniz hayvanlarını donmuş olarak görüyorsunuz

 

Buzdan Akvaryum

Herkes su altı yaşamını yerinde görebilme fırsatına sahip olmadığı için kurulan dev akvaryumlar da her zaman büyük ilgi görüyor.

Her şeyin ilginç olanını yapmakla meşhur olan Japonlar, akvaryum fikrini farklı şekilde nasıl uygulayabiliriz diye düşünmüşler ve ortaya buz akvaryumu çıkmış.

Kori no Suizokukan

 

 

Kori no Suizokukan yani Buz Akvaryum adlı bu tesis Japonya’nın kuzeyinde yer alan Kesennuma şehrinde yer alıyor. Yaklaşık 450 farklı deniz canlısı burada dondurulmuş olarak sergileniyor.

Sıcaklık Farkı

 

 

Akvaryuma gidecek ziyaretçileri eksi 20 derecelik bir sıcaklık bekliyor. Ziyaretçilerin özel montlar giyerek dolaştığı akvaryumun içi ile dışarısı arasındaki sıcaklık farkı zaman zaman 50 dereceyi bulabiliyor.

Canlı Gibi Duruyor

 

 

Buz akvaryumunda bulunan ve içlerinde ahtapot, yengeç, orkinos ve uskumru gibi türler bulunan yaklaşık 80 tür yaşıyormuş gibi pozlarda sergileniyor. Diğer tüm balık türleri de yüzüyormuş izlenimi uyandıracak şekilde yerleştirilmiş.

Hediyelik Eşyalar

 

 

Kori no Suizokukan’daki buz sergiler Okamoto Seihyo adlı bir firma tarafından hazırlanıyor. Firma akvaryuma gelen ziyaretçiler, özel hazırlanmış buz içerisindeki çeşitli hediyelik eşyalardan da satın alabiliyor.

Her Şey Dondurulabilir

 

 

Okamoto Seihyo her türlü şeyi buz içerisine yerleştirebiliyor. Firmanın meraklıları için hazırladığı donmuş Ultraman figürleri de buna bir örnek.

Sadece Akvaryumda Değil

 

 

Okamoto Seihyo sadece Buz Akvaryum’da değil dünyanın dört bir yanındaki buz ve kış festivallerinde donmuş deniz canlılarını sergiliyor.

:: Su altı yaşamı ilginizi çekiyor mu?

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Japonların Buz Akvaryumu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Japonların Buz Akvaryumu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Japonların Buz Akvaryumu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!