Okunma

Jeff Bezos Ay hakkındaki planlarını paylaştı


27 Mayıs 2018 Pazar 22:10
Jeff Bezos Ay hakkındaki planlarını paylaştı

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, tıpkı Elon Musk gibi uzayla baya içli dışlı. Bezos, sahip olduğu uzay şirketi ve gelecek planlarını dinleyiciler ile paylaştı.

Jeff Bezos, konferansta planlarını paylaştı

Sahip olduğu özel uzay araştırma şirketi Blue Origin ile bir süredir yeniden kullanılabilir ve dikey iniş yapabilen roketler üzerinde çalışan Bezos, uzay geliştirme konferansında ilginç açıklamalarda bulundu.

Bezos, ağır sanayinin Ay üzerine kurulması durumunda Dünya’da bulunan doğal kaynakların korunabileceği fikrinde.

“Çok yakın bir vakitte değil. On yıllardan bahsediyorum, belki de 100 yıl.” diyen Amazon’un kurucusu, “Şu anda Dünya’da yaptığımız şeyleri çok daha kolay yapabileceğiz, çünkü çok daha fazla enerjimiz olacak. Bu gezegeni terk etmek zorundayız. Onu bırakacağız ve bu, bu gezegeni daha iyi yapacak.” açıklamasında bulundu.

Günümüzde bazı şeyleri yapmamızı sağlayan bir takım mineraller ve kaynakların ayda bulunmadığını belirten Bezos; buna rağmen Ay’da bir üretim tesisi yapılmasının tartışılmayacak bir konu olduğunun altını çizdi.

Sanki birisi bizim için hazırlamış

Ay’da güneş panelleri için 7/24 güneş, yüzeyin altında su ve inşa yapmak için oldukça bol regolit olduğunu söyleyen Bezos, “Sanki birisi bizim için bunları hazırlamış” açıklamasında bulundu.

NASA ile Blue Origin’in Ay’a yük taşımak ve yüzeyde araştırma yapmak üzere bir anlaşma yaptığı çoktan biliniyor. Ay’ın yüzeyine 5 tonluk bir yük taşımayı hedefleyen Blue Origin, uydumuzda üretim yapabilme olanaklarını araştıracak. 

Lakin firma, Space X’den daha önce kurulmuş olmasına rağmen halen tam olarak yörüngeye bir roket oturtabilmiş değil. Testlerine devam eden firmanın, gelecekte bunu başarıp başaramayacağı ise muallakta.
yazarBerkin Kayalar

Küçüklüğünden beri teknolojiyle içli dışlı olan ve en yeni gelişmeleri paylaşan Berkin, boş vakitlerinde Nintendo oyunları oynamaktan keyif alıyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Jeff Bezos Ay hakkındaki planlarını paylaştı”

  1. efkan dedi ki:

    İddia ediyorum bu tarz projelerle dünya dışında hayat kurmak için yapılanlar sonucunda hiç bir milyarder başka bir gezegende yaşamayacaktır.

  2. Kerim dedi ki:

    Hadi hayirlisi bakalim. Dunyamizi kirlettigimiz yeter.

" Jeff Bezos Ay hakkındaki planlarını paylaştı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Jeff Bezos Ay hakkındaki planlarını paylaştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Jeff Bezos Ay hakkındaki planlarını paylaştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "