Jetgiller gerçek oluyor, Lilium Jet uçtu!


16 Mayıs 2019 Perşembe 13:30
Jetgiller gerçek oluyor, Lilium Jet uçtu!

Elektrikli otomobillere geçiş konusunda çalışmalara tüm hızıyla devam ediliyor olsa da, havacılık sektörü son yıllarda hava taksi gibi girişimlere odaklanmış durumda. Bu konuda çalışma yürüten firmalardan birisi de Lilium. Şirket uçan taksi prototipini havalandırdı.

2016 yılından bu yana bu alanda faaliyet gösteren Almanya merkezli şirketin beş kişilik elektrikli jeti, diğer adıyla elektrikli hava taksisi ilk prototipin üretilmesi ile birlikte gökyüzüyle buluştu. İçerisinde herhangi bir insan yer almadan dışarıdan kontrol edilerek test edilen hava taksi dikey bir şekilde havalandırıldı.

Lilium’un hava taksisi gökyüzü ile buluştu!

Birkaç saniye havada kaldıktan sonra tekrar indirilen hava taksinin bu aşamaya gelmesi şirket için büyük bir adım. Çünkü Lilium, 2025 yılına kadar birden fazla şehirde tamamen operasyonel bir uçan taksi hizmeti başlatmayı hedefliyor.

Kanatlar dikey kalkış için eğilirken, sonrasında yatay uçuşa devam etmek için normal pozisyona geliyor. 300 km menzile sahip olan ve saatte 300 km hıza çıkabilen elektrikli hava taksinin menzili kısa gibi görünüyor. Ancak, bu araç ile hedeflenen şehirler arası yolcukları kısaltmak.

Uber ile benzer bir şekilde çağrılabilecek olan hava taksinin tamamlanması ve havacılık kurumlarından sertifika alabilmesi için içerisinde pilot bulundurulmaya karar verilmiş. Zira, otonom hava araçlarının yolcu taşımak için sertifika alması şu anda pek mümkün değil.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Jetgiller gerçek oluyor, Lilium Jet uçtu!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tr

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Havada olası arıza olması durumunda nasıl bir önlem almışlarsa merak ettim. Paraşütle yolculuk güvensizlik verecektir.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Valla helal olsun

 4. Anonim dedi ki:

  Bakıyorumda adamlar insanlığın faydasına olacak ilerletecek her türlü çalışmayı yapıyor çünki geçim sıkıntısını aşmışlar kafaları rahat üretiyorlar, biz de gün geçmiyorki bir zam bir vergi haberi okumayalım yazık..

 5. Anonim dedi ki:

  bari 1mt ileri gidebilseydi.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Erroy ablasına bakıp…

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vay bee 🙂

" Jetgiller gerçek oluyor, Lilium Jet uçtu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Jetgiller gerçek oluyor, Lilium Jet uçtu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Jetgiller gerçek oluyor, Lilium Jet uçtu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "