Okunma

Müthiş bir gökyüzü olayına hazır olun!


17 Nisan 2017 Pazartesi 12:00
Müthiş bir gökyüzü olayına hazır olun!

Yaklaşık 3 yıl önce keşfedilen 2104 JO25 olarak bilinen oldukça büyük bir asteroit, 19 Nisan’da Dünya’ya çok yakın bir uçuş gerçekleştirecek. Güvenli bir şekilde gerçekleşecek uçuş, basit bir dürbünle görülebilir olacak.

Güvenli bir mesafe olacak

Bu asteroit, Mayıs 2014’te Tucson, Arizona’daki Catalina Sky Survey (CSS) ekibinden gökbilimciler tarafından keşfedilmişti. Ay’a kıyasla iki kat daha yansıtıcı yüzeyi olan asteroitin fiziksel özellikleri henüz tam olarak belirlenemedi. Ancak yörüngesi hakkında yeterli bilgiye sahibiz. Asteroitin gezegenimizden yaklaşık 1,8 milyon km güvenli bir mesafede geçeceği tahmin ediliyor.

Asteroitin gözlemlenmesi

Dünyanın dört bir yanındaki gökbilimciler asteroidi en yakın yaklaşımıyla incelemek için harika bir fırsat bulacak. Asteroitin en yakın olduğu zaman dilimi 19 Nisan’da sabah saat 7:00 CDT olacak.

19 Nisan’da dünyamızın süsleyecek başka bir gök cismi ise PanSTARRS (C / 2015 ER61) kuyruklu yıldızı olacak. 175 milyon km uzaklıkta, çok güvenli bir mesafede Dünya üzerinden geçecek.

:: Bu gökyüzü olayını izlemeyi düşünüyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Müthiş bir gökyüzü olayına hazır olun!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Central Daylight Time (CDT) is 5 hours behind Coordinated Universal Time (UTC). Yani Türkiye saati ile 14:00 vakti. Dürbün mürbün işe yaramaz o aydınlıkta.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  komtan logar, bir cisim yaklaşıyor efendim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Milleti yanlış bilgilendirmeyin CDT merkez saat yani 0 demektir. Türkiye şuan 3 kullanıyor buna göre geçiş saati 19 Nisan saat 10:00 olacak

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Boşuna uğraşmayın, Dünya düz… 😉

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Acaba bu göktaşı zamana çarpıp tüm zamanı bir zamana taşıyabilir mi?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Işıklar içinde yatsın

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ne tarafa doğru bakmamız gerekiyo 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bişey olsada dönse bı koysa dünyaya

 9. SDN Okuru dedi ki:

  biz görebilecek miyiz?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Seni seviyorum derdim oda diğerleri gibi görünmeden giderdi

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Şunu TÜRKİYE saati ile verseniz olmazmıymı? Herkes sabahın 7sinde bakacak birşey göremiyecek..

  Asteroit TSİ (TÜRKİYE Saati İle) 18 Nisan 15:00 saatinde görülebilir.

" Müthiş bir gökyüzü olayına hazır olun! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Müthiş bir gökyüzü olayına hazır olun! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Müthiş bir gökyüzü olayına hazır olun! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "