Okunma

Julian Assange’ın internetini kestiler!


19 Ekim 2016 Çarşamba 05:00
Julian Assange’ın internetini kestiler!

Wikileaks sızıntılarıyla 2010’da ABD’yi dünya çapında “rezil” eden Julian Assange, sığındığı Londra’daki Ekvador konsolosluğunda büyük bir şok yaşadı.

Bir kadına tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanmak üzere İsveç tarafından iadesi istenen Assange, bu iddiaların ABD’nin oyunu olduğunu ve İsveç’e iadesinden sonra ABD’ye teslim edileceğini savunarak Londra’daki Ekvador elçiliğine sığınmıştı. Olayın ardından Rusya yöneticileri, tecavüz suçlamasından bulunan kadının, CIA için çalışan bir taşeron olduğunu ve bu bilginin uzun zamandır kendi istihbarat kayıtlarında yer aldığını açıklayarak tecavüz iddialarının bir itibarsızlaştırma kampanyası olduğunu vurgulamıştı.

Assange’a bir ay internet yasak

Elçilikten çıktığı anda tutuklanması için elçilik önünde bekleyen İngiliz polisi nedeniyle 2012’den beri elçilikteki odasında hapis hayatı yaşan Assange, bu odadaki imkanları sayesinde Wikileaks’ı yönetmeye devam ediyor ve dünyadaki bağlantıları ile iletişim kurabiliyor. Aynı şekilde, odanın balkonuna çıkarak yaptığı basın toplantılarıyla da dünya gündemine girmeyi başarabiliyor.

Assange son olarak, Hillary Clinton hakkında açıklayacakları belgelerle ABD’de seçmenlerinin şok olacağını duyurmuştu. Ancak Ekvador koruması altında olan Assange’ın bu hamlesi, Ekvador’un ABD seçimlerini etkilemesi anlamına geleceği için elçilik Assange’ın odasındaki internet bağlantısını kesti.

 

ABD’nin demokratik seçimlerini etkilememek adına böyle bir karar aldıklarını duyuran Ekvador hükumeti, Kasım ayındaki ABD seçimlerinin ardından Assange’ın internet bağlantısını tekrar açacak.

Öte yandan, Wikileaks editörleri, Julian Assange’ın devre dışı kalması nedeniyle “acil eylem planını” devreye aldıklarını duyurdular ve Hillary Clinton’ın kampanya yöneticisi John Podesta’ın e-postalarından bir kısmını daha yayınladılar.

2010’da, ABD’nin tüm dünyadaki dış temsilciliklerinden başkente gönderilen “gizli” yazışmaların da bulunduğu milyonlarca belgeyi ele geçirip online olarak yayınlayan Jullian Assange, ABD bürokratlarının “müttefik” ülkelerin politikacıları hakkında yazdıkları rahatsız edici raporların ve gizli planları ortaya çıkartarak süper gücü çok zor duruma düşürmüştü. Julian Assange, şu anda eski CIA ajanı Snowden ile birlikte ABD’nin yakalanacaklar listesinin en tepesinde yer alıyor.
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Julian Assange’ın internetini kestiler!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bizde olsa adamı polis pencereden aşağı çeker.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adamı yakında öldürecekler. Bazı noktalarda birilerinin çok ayağına bastı. Elbette ki Amerika da ki seçimleri bu adamların yayınlayacağı belgeler etkilemeyecek. Hillary Clinton veya Trump hiç fark etmez. Hangisi gelirse gelsin ki kesin, Clinton gelecek. ABD'nin çöküşünü hızlandırma noktasında büyük adımlar atacaklar. Küresel güç ağırlığını orta doğuya veriyor. Orta doğu küresel oligarşinin merkezi olma yolunda ilerliyor. Maksat bu yeni düzende Orta doğunun hakimi kim onun ***** bir gerçek ki Mezopotamya ve iki denizin birleştiği yere sahip olan dünyaya hakim olacaktır… Ey insanlar en iyi mücadele edenindir hakimiyet…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Wikipedia yi referans olarak alan arkadas. Seninle ilgili bir sayfa acarim orda ve uyduruktan hikaye yazarim. Al sana saglam referans. Eehh sende yedin haha

 4. SDN Okuru dedi ki:

  kıps diyen arkadaş snowden ile karıştırmış. yani bence.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  vay vicdansizlar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sebebi bu olabilir mi? Wikileaks, ABD başkan adayı Hilary Clinton'la ilgili ciddi bir iddiayı daha gündeme getirdi. Julian Assange, Clinton'ın, Suriye'de içlerinde terör örgütü DEAŞ'ın da bulunduğu grupları silahlandırdığını iddia etti..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  gidip birisi hotspot açsın 🙁

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu hikayelere inanan var mı? Abd gizli bilgileri bu adamda olacak zamanı geldikçe açıklayacak felan filan. Bu bizzat yönlendirmeden başka bişey değil.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  haber güzel de, snowden'ı cia ajanı yapmayaymışın iyiymiş. nsa analistiydi kendisi. kıps 😉

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Film gibi 🙂

" Julian Assange’ın internetini kestiler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Julian Assange’ın internetini kestiler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Julian Assange’ın internetini kestiler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "