Okunma

Juno uzay aracı için karar verildi!


06 Haziran 2018 Çarşamba 08:00
Juno uzay aracı için karar verildi!

Jüpiter’in yörüngesinde bulunan Juno uzay aracı için son bir aylık çalışma süresinde girilmişti. Ancak alınan yeni bir kararla, Juno uzay aracı için görev süresi uzatıldı.

Juno uzay aracı 3 yıl daha çalışacak

Juno, Jüpiter’i araştırmak için 2011 yılında Dünya’dan ayrıldı ve 2016 yılında gaz devine ulaşmayı başardı. Şu ana kadar topladığı verileri ve fotoğrafları Dünya’ya göndererek, Jüpiter hakkında yeni bilgiler edinmemizi sağladı. Yaklaşık bir ay sonra görev süresini tamamlaması beklenen uzay aracı için karar değişikliğine gidildi.

O zamandan bu yana, Jüpiter’de, kırmızı noktanın derinliği, yüzeyinin altındaki gazın üç boyutlu görüntüsü ve aurorasının nasıl çalıştığı gibi yeni bilgiler ortaya çıkardı. Ayrıca, şimdiye kadarki en iyi alan resimlerinden bazılarını teslim etti.

Ancak son zamanlarda işler planlandığı gibi gitmedi. Juno’nun motorunda yaşanan arıza nedeniyle, yörüngesinin 14 gün kısalması bekleniyordu. Bu riskten kaçınmak için iptal edilen manevra, uzay aracının bir süre daha çalışmasına olanak tanıyacak. Planlanan süreden daha uzun çalışma, Juno’nun gezegen için daha az araştırma yapacağı anlamına geliyor.

Juno uzay aracı

Alınan yeni bir kararla, görev süresinin uzatılması sayesinde Juno’dan veriler almaya devam edebileceğiz. NASA yeni görev süresi hakkında henüz resmi bir bilgi vermedi. Business Insider’ın verdiği bilgiye göre, uzay aracı 2021 yılına kadar göreve devam edebilecek.

Juno, görev süresinin sonlarında, tıpkı Cassini gibi dramatik bir dalış yapabilir.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Juno uzay aracı için karar verildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Juno uzay aracı için karar verildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Juno uzay aracı için karar verildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "