Just Cause 2 PS3 İnceleme


09 Nisan 2010 Cuma 11:30
Just Cause 2 PS3 İnceleme

Puan: 7.7/10

Son yıllarda oyunlar ikiye ayrılır oldu; özellikle GTA serisiyle başlayan son derece geniş haritalı ve kullanıcıya görevler haricinde vakit geçirtecek etkileşimler sunan yapımlar ve klasik dar haritalı ilerlemeye dayalı oyunlar… İki tarafın da müdavimi olduğu gibi sevmeyenleri de var. Hatta biz de ofiste aramızda bu tür tartışmalar yaşıyoruz. Birimizin beğendiğini, diğeri beğenmeyebiliyor. Buna da sebep olarak haritaların yapısını gösteriyoruz.

Haritalar küçüldükçe, ilerleyecek yollar azalıyor. Böylelikle oyunda fazla kafa yormadan vakit geçirmek mümkün oluyor. Diğer tarafta ise verilen özgürlük, görevleri bitirmek için alternatif yollar oluşmasına sebep oluyor. Bu da en verimli şekilde istenenleri nasıl yerine getirebilirim düşüncesinin oluşmasını sağlıyor. İşte bu tür yapımlardan biri de Just Cause 2. Son derece geniş haritasıyla yapım, türün müdavimlerine iştah açıcı aksiyon sahneleri vadediyor. Peki ama bu kadarı yeterli mi?

Panau Adası’na Felaket Gökten Gelir

Oyuna direkt gökyüzünde başlıyoruz. Kısa süre sonra paraşütümüzü açıp, ağır ağır inerken, adadaki faaliyetleri gizlemek isteyen bir grubun silahlı saldırısına maruz kalıyoruz. Afili bir, yere düşüşten sonra, aksiyona atılıyoruz. Zaten bu andan itibaren heyecan ve mermiler bir türlü dinmek bilmiyor.

Tıpkı serinin ilk oyunundaki gibi Rico Rodriguez‘i kontrol ettiğimiz yapımda, Yeni Zelanda ve Hawaii’den esinlenilerek tropik bir ada yaratılmış. Daha oyunun başlarında göreceğiniz üzere, mekan bir hayli büyük ve etkileyici görünüyor. Yapımın ortamları ilk oyundan tanıdık olsa da, Rico’da tanıdık olmayan şeyler var.

Kancalı Adam

Artık kahramanımızın bir kolunda kanca duruyor. Bu teçhizatın bir numaralı kullanım alanı, düz duvarlara tırmanabilme özelliği. Gerçekten de en yüksek binaya bile kancanız yardımıyla kolayca tırmanabiliyorsunuz. Bir de paraşüt açma özelliği var. O da aniden göğe yükselmenizi sağlıyor. Bu tip eylemleri tuşlara alışır da hızlıca yaparsanız, sizi eğlenceli bir oynanış bekliyor…

Kanca sayesinde oyunda tırmanma eylemini sorun etmenize gerek yok. Aslında tepelerden aşağıya inerken de fazla bir problem yaşamıyorsunuz. Zira Rico, yaylada dolaşır gibi yürüyerek aşağı iniyor. Daha oyunun başlarında karşılaştığım bu problem, yapımın devamında da boy gösteriyor. Hatta aynı şekilde yukarıya çıkmak bile mümkün olabiliyor!

Korkusuz Düşmanlar

Son zamanlarda başarılı bir yapay zekaya sahip aksiyon oyunu bulmak bir hayli zor. Maalesef Just Cause 2 de bu açıdan sınıfta kalıyor. Zira düşmanların siper ardında saklanmak gibi bir dertleri yok. Onlar “Mermi beni öldürmez” mantığıyla ortalarda salınıyor… Size de bu teşhir mallarını(!) avlamak kalıyor…

Peki bu hengame içerisinde silah veya kurşununuz biterse ne olacak? Black Market özelliğini kullanıp, helikopter çağırarak, mermi ve silah alabiliyorsunuz. Tabii bunun için önce biraz aksiyon yapıp, sağı solu parçalayarak para kazanmalısınız. Bu da heyecanın bir an olsun azalmadığı Just Cause 2’de gayet kolay.

Geniş Haritalarda Yol Yapmak

Oyunun haritasının epeyce büyük olduğundan bahsettim. Gerçekten bir noktadan, uzak bir noktaya gitmek epey problem. Bu yüzden yapımda karşınıza çıkan her aracı kullanabiliyorsunuz. Helikopter de dahil olmak üzere, ister kara ister de hava birimleri emrinize amade…

Görsel olarak Just Cause 2, PlayStation 3’ün en iyi grafiklerine sahip değil. Özellikle ana karakter yakından hoş görünüyor olsa da, çevre detayları pek başarılı sayılmaz. Uzaktan baktığınız manzaralar, blur efektiyle beraber etkileyici görünüyor olsa da, bunun çok sık yapılan görsel bir aldatmaca olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Aksiyonun Sonu

Yaklaşık 20 saatlik oynanış süresi olan Just Cause 2, genel olarak bakıldığında aksiyon dozajı hayli yüksek bir yapım. Oyun, patlamalar, uçuşan mermiler, geniş haritalar, PlayStation 3 için ortalamanın üzerindeki grafiklerine rağmen, Uncharted 2 kadar yaratıcı ve sürükleyici bir kurguya sahip değil. Teknik detaylar yönünden ortalamanın üzerinde olsa da, türün önde gelen üyeleri kadar başarılı bir oyun değil Just Cause 2.

Yaptığınız şey, gidip yok edip, yıkıp ilerlemek ve bunu da abartılı şekilde yapmak. Eğer bu tür oyunlardan hoşlanıyorsanız, kesinlikle kaçırmayın. Ancak niyetiniz biraz daha akıl yürütebileceğiniz, hikayesiyle de sizi etkileyecek bir yapım oynamaksa, Just Cause 2 salt aksiyon, daha fazlası değil…

Puan: 7.7/10

:: Just Cause 2 hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşın.
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Just Cause 2 PS3 İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Just Cause 2 PS3 İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Just Cause 2 PS3 İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)