Okunma

K.Kore mesajını Retweet Etti Hapise Girdi


02 Şubat 2012 Perşembe 12:00
K.Kore mesajını Retweet Etti Hapise Girdi

Sosyal medyanın başına iş açtığı insanlar kervanına 24 yaşındaki bir Kore‘li genç de dahil oldu. Kuzey Kore hükümetinin “Çok yaşa Kim Jong-Il” şeklindeki tweet’ini, Retweet eden Park Jeong-Geun 7 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

AFP’nin haberine göre, Jeong-Geun, Kuzey Kore lideri Kim Jong-İl‘in ölümünden sonra Kore hükümetinin gönderdiği “Çok yaşa Kim Jong-Il” tweet’ini yeniden gönderdikten hemen sonra Güney Kore güvenlik güçlerince tutuklandı.

Jong-İl Kuzey Kore hükümetinin tweet’ine katılmaktan çok, espri olsun diye paylaştığını iddia ediyor. Bizler de günümüzde komiklik olsun diye bir sürü içeriği paylaşıyoruz. Ayrıca Jeong-Geun, Güney Kore Sosyalist Partisi’nin bir üyesi olduğu ve düzenli olarak Kuzey Kore’nin yönetimini hastalıklı olmakla suçladığı ve eleştirdiği belirtiliyor.

Ama yine de Güney Kore kanunları buna bakmıyor. Kanun komşu Kuzey Kore’nin övülmesini suç kabul ediyor. Kuzey Kore hükümeti, @uriminzok kullanıcı kodu ile Twitter’ı 2010 ağustosundan bu yana kullanıyor. Ama ülkede internet kullanımı çok sınırlı. Kuzey Kore’lilerin sadece kitiphane ve internet cafelerden, Kwangmyong isimli kapalı networke ulaşabildiği bildiriliyor. Bu network üzerinde devlete ait bilgiler yer alıyor.

Kısa bir süre önce benzer bir olay Çin’de meydana gelmiş ve şeytanla ilgili espriyi retweet eden genç bir kadın 1 yıl cezaya çaptırılmıştı. Örnekleri çoğaltmak gerekirse, Endonezya’da Facebook’ta Allah yok dediği için hapis cezasına çarptırılan kişi gibi bir sürü örnek gösterilebilir. Sosyal medyadaki özgürlük artık tartışılması gereken bir noktaya geldi gibi. İnsanlar buralarda yazdıkları yüzünden hapise girebiliyor.

:: Sosyal ağlardaki özgürlük kısıtlayıcı gelişmeleri nasıl değerlendiriyor sunuz?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “K.Kore mesajını Retweet Etti Hapise Girdi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bizde demokrasi kalmadı diyenler var hala ya

 2. SDN Okuru dedi ki:

  işte bu ülke halkları koyun değilde nedir. Devletin yaptırım gücü varsa bu halk ona o gücü verdiği içindir. Özgürlükleri sınırlandırırsan halk o gücü geri almasını da bilir. Bkz. arap ülkeleri….

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Olayın kuzey koredemi yoksa güney korede mi olduğunu anlayamadık.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  gitsin kardesim. Herkesin g.tu basi bir ayri oynuyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ölmüş adama çok yaşa demek …

" K.Kore mesajını Retweet Etti Hapise Girdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere K.Kore mesajını Retweet Etti Hapise Girdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda K.Kore mesajını Retweet Etti Hapise Girdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "