Okunma

Kablolardan Kurtulacak mıyız?


04 Şubat 2011 Cuma 10:30
Kablolardan Kurtulacak mıyız?

Taşınabilir elektronik cihazların kullanımının yaygınlaşmasının en önemli nedenlerinden biri de bu cihazları adlarından da anlaşılacağı gibi, istediğiniz yere götürebilmeniz. (Eğlenceli Teknolojik Ürünler)

Bu cihazları taşınabilir kılan şey ise kablo ile bir yere bağlı olmadan çalışabilmeleri. Ancak yine de henüz tamamen kablosuz bir dünyada yaşamıyoruz.

Hemen hemen tüm elektronik cihazlar yavaş yavaş kablosuz hale gelirken, bunların bu şekle gelmesini sağlayan pilleri şarj etmek için kablolara mecburuz.

Aslına bakılacak olursa, kablolara tam olarak da mecbur olduğumuz söylenemez, piyasada bazı telefon modelleri için geliştirilmiş kablosuz şarj aletleri bulunsa da bunlar çok yaygın ve verimli değiller.

Kablosuz şarj aletlerinin sayısı birkaç yıl içinde büyük ölçüde artabilir

Büyük Artış Bekleniyor

Ancak bu durumun yakın bir gelecekte değişmesi bekleniyor. Dünyaca ünlü araştırma şirketi iSuppli’nin yaptığı son çalışma kablosuz şarj cihazlarının yakında büyük bir atılım yapacağını söylüyor.

Yapılan araştırmada, kablosuz şarj edilen cihazların sayısının önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 65 kat artacağı tahmin ediliyor. 2014 yılına gelindiğinde yaklaşık 230 milyon adet kablosuz olarak şarj edilebilen elektronik cihazın piyasada olacağı belirtiliyor.

iSuppli’nin tahminleri tutarsa, önümüzdeki birkaç yıl içinde şarj aletlerinin yaşattığı kablo kalabalığından kurtulmuş olabiliriz. Ancak yine de, cihazları kablo kullanmadan şarj edecek aletlerin de kablo ile elektrik hattına bağlanması gerektiğini unutmamak gerek.

:: Kablosuz şarj aletlerinin yaygınlaşmasını ister misiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Kablolardan Kurtulacak mıyız?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  23:09 SDN OKURU,
  Evet dostum Intel’in o çalışmasından ben de haberdarım.Ampul falan yakmışlardı…18 yaşındayım.İnşallah ölmeden görürüm 🙂

 2. intricate dedi ki:

  Kabşlosuz değil de solar şarj cihazlarının yaygınlaşması ve ucuzlaması daha iyi olur.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bence rakamlar hayal, bu ürünleri kimse almaz, ha adaptörle şarj etmişim ha bununla fark nerde… ancak intelin bir çalışması vardı 1 mt mesafeden şarj konusunda, mesafeyi insana zarar vermeden artırmayı araştırıyorlardı. bak bu satar bence….

  birde gene intelin şarj süresi kısaltan buluşu vardı yeni bir pil, 1 kaç dakikada şarj…. buda oldukça iddalı sanki…

" Kablolardan Kurtulacak mıyız? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kablolardan Kurtulacak mıyız? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kablolardan Kurtulacak mıyız? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "