Tüm adımlarınızı izleyecek: WiGait


02 Nisan 2017 Salı 19:00
Tüm adımlarınızı izleyecek: WiGait

Yıllar boyunca, bileklerimize bir spor takipçisi giyilebilir cihaz takmanın fiziksel aktivitemizi ve zindelik seviyemizi izlemek için harika bir yol olduğu söylendi. Ancak MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, kablosuz sinyaller kullanarak izleme için giyilebilir olmayan bir yol keşfetti.

WiGait kablosuz çalışıyor

Ekip, WiGait adı verilen yeni bir cihaz geliştirdi. Duvara monte edilmiş antensiz bir wi-fi yönlendirici gibi görünen sistem,  akıllı telefonun verdiği elektromanyetik radyasyonun yüzdesi kadarı düşük güçlü bir kablosuz sinyal yayıyor. Yürüme hızı, sinyaldeki salınımlar analiz edilerek tespit edilebiliyor.

Bir giyilebilir spor izleyicisi, yalnızca adımları sayarak birinin yürüdüğü hızı kabaca hesaplayabilir ve dahili GPS’li daha gösterişli giyilebilir cihazlar uydu sinyallerinin alınamadığı kapalı mekanlarda çalışmaz. MIT araştırmacıları, kablosuz sinyaller kullanarak WiGait’in kişinin hızını ve adım uzunluğunu en az yüzde 85 doğrulukla ölçebildiğini iddia ediyor. Ayrıca birden çok kişinin verilerini aynı anda tutabilir.

WiGait sensörleri evlere, bakım tesislerine, bakım evlerine kurularak ve yaşlı hastaların zamanla nasıl değişim yaşadıkları izlenebilir.  nasıl hareket ettiğini izlemek için kullanılabilir.

:: WiGait hakkında ne düşünüyorsunuz?


    Yorum yazın

    Geri bildirim