Okunma

Kablosuz Ağımızı Genişletiyoruz


26 Ağustos 2013 Pazartesi 15:00
Kablosuz Ağımızı Genişletiyoruz

Kablosuz ağlara bağlanabilen cihaz sayısındaki artış beraberinde daha geniş ağlara olan ihtiyacımız da aynı paralellikte artıyor. Kablosuz ağların en büyük sorunu ise özellikle geniş mekanlarda sinyallerin yetersiz kalması. Ev ya da ofislerde birden fazla duvar olması, mesafenin fazla olması ve benzeri etkenler kablosuz ağların sinyal güçlerini zayıflatıyor.

Çözüm var

İşte kablosuz ağların bu sorunlarına çözüm bulmak için geliştirilen erişim noktası (İngilizce’de Access Point) cihazları imdadımıza yetişiyor. Genelde küçük olan bu cihazlar elektrikten güç alıyorlar ve birçoğu üniversal (marka/modelden bağımsız) olarak her türlü modem ya da router ile uyumlu olarak çalışabiliyor.

Nasıl kullanılıyor?   

Satın alınan bir erişim noktası cihazını var olan kablosuz modem ya da router gibi cihazla eşleştirerek hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bunun için WPS (Wi-Fi Protected Setup) özelliğini kullanabilirsiniz. WPS özelliği ile (hem modem/router hem de erişim noktasının desteklemesi gerekiyor) tek tuşa basarak şifre alışverişi yapabilir ve kısa bir süre içinde kurulum yapabilirsiniz.

Eğer WPS özelliği olmayan bir cihaz kullanıyorsanız bunu erişim noktasına bağlanıp yazılım yardımı ile yapabilirsiniz. Bu işlem için az da olsa teknik bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Kablosuz ağın gücünü artırıyor     

Bu işlemleri yaptıktan sonra kablosuz ağımız kurduğumuz erişim noktası ile en az yüzde 20-30 oranında genişliyor. Açık alanda bu rakamı daha da artırabileceğimizi hatırlatmakta fayda var. Eğer siz de kablosuz ağınızın etki mesafesinden şikayetçi iseniz, eviniz ya da işyerinizde kör noktalar varsa alacağınız bir erişim noktası ile bu sorunu ortadan kaldırabileceğinizi unutmayın.

Yukarıda anlattıklarımızı TP-LINK ürünlerini kullanarak uygulamalı olarak video rehberimizde detaylandırıyoruz:

:: Kablosuz ağın etki mesafesi ile sıkıntı yaşıyor musunuz?         

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Kablosuz Ağımızı Genişletiyoruz”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yok yok bu flash içerikler öldürülmeli, bitirilmeli, katledilmeli! Adam gibi bi video izleyemedim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  fiyat kaç ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ben SDN den daha teknik ve detaylı bir inceleme beklerdim. Bu konunun en önemli ayarı olan kanal ayaruna bile girmemişler. Ayarsız bir access point ile kablosuz network unuz eskisinden daha kötü duruma gelebilir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bütün TP-LINK ürünlerinde Türkçe kullanım kılavuzu var. İşkembeden sallamayalım. Zaten Türkiye’de satılan bir üründe Türkçe kullanım kılavuzu koymama gibi bir lüksünüz yok. Ticaret Bakanlığı canınızı okur. Bilir bilmez sallamasak iyi olur.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  tp linke şunu iletin lütfen burası TÜRKİYE ve bizim ana dilimiz TÜRKÇEDİR, lütfen cihazlarının ara yüzlerinde kullandıkları yazılımları ve kullanım broşürlerini TÜRKÇE yapsınlar. şahsen bu yüzden bundan böyle ve bu nedenle TP link ürünlerini protesto ediyor ve almamaya aldırmamaya özen gösteriyorum. eğer siz diğer kullanıcılarında dilimize biraz saygınız var ise sizlerde aynı şeyi düşünürsünüz….. (sonuna kadar katılıyorum)…..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşa katılıyorum bu ülkede satış yapacaklarsa bir zahmet Türkçe arayüz ve kitapçık kullansınlar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Fakirler gelmesin la buraya! ANlat özgür çetin.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  para harcamadan bi çözümünüz yok mu . hani şu tencere kapağından anten yapan arkadaş gibi..
  milleti tüketime yöneltmeyin ..
  herkes sizin gibi oturduğu yerden 2000 tl maaş almıyor

 9. SDN Okuru dedi ki:

  tp linke şunu iletin lütfen burası TÜRKİYE ve bizim ana dilimiz TÜRKÇEDİR, lütfen cihazlarının ara yüzlerinde kullandıkları yazılımları ve kullanım broşürlerini TÜRKÇE yapsınlar. şahsen bu yüzden bundan böyle ve bu nedenle TP link ürünlerini protesto ediyor ve almamaya aldırmamaya özen gösteriyorum.

  eğer siz diğer kullanıcılarında dilimize biraz saygınız var ise sizlerde aynı şeyi düşünürsünüz.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Aga bu en son çare daha buna kadar ne çözümler var.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bir yakınım tencere kapağından anten yapıp kullanıyordu. Acayip çekiyordu 😀

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde beles sandik bea

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bende böyle birşey arıyordum. Gerçekten çok yardımcı oldunuz. Yanlız bu cihazlara piyasadan ne söyleyerek temin edebiliriz? Teknosa gibi mağazalarda bulabilir miyiz? Fiyatları hangi aralıktadır?

" Kablosuz Ağımızı Genişletiyoruz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kablosuz Ağımızı Genişletiyoruz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kablosuz Ağımızı Genişletiyoruz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "