Kablosuz Enerji Aktarımı Gerçek Oluyor


08 Haziran 2007 Cuma 13:00
ABONE OL
Kablosuz Enerji Aktarımı Gerçek Oluyor
Amerika’lı araştırmacıların başarılı bir şekilde test ettiği sistem kabloya ihtiyaç duymadan güç transferi yapabiliyor.

Yapılan deneyde 2 metre uzaklıktaki 60W güce sahip bir ampul arada kablolar olmadan çalıştırılabildi. Temel fizik prensiplerine dayanan bu sistem ile müzikçalarlar ya da dizüstü bilgisayarlar yakın geleceğimizde kablosuz olarak şarj edilebiliyor olacaklar.

Şu an bu olay biraz fantezi gibi görünse de geçtiğimiz yüzyılın başında bir deha bunu çok daha büyük ölçekte başarmıştı. Kendisini burada saygıyla andığımız Nikola Tesla, bilmemkaç kilometre ötedeki bilmem kaç Watt değerindeki ampulleri yaktığı deneyinde başarılı olduğunu birçok kişi bilmez. Neyse, konumuz bu değil.

Kablosuz Enerji Aktarımı Nasıl Gerçekleşiyor?

1) Birinci anten gelen güç ile yaklaşık 10 MHz civarında salınım yaparak elektromanyetik dalgalar üretiyor.
2) Yaklaşık 2 metre uzaklıktaki ikinci anten 10 MHz civarında oluşan elektromanyetik dalgaları emiyor ve cihazı yeniden şarj etmekte kullanacağı enerjiye dönüştürüyor.
3) İkinci antende emilemeyen enerji, ilk anten tarafından geri alınıyor. İnsanlar yada diğer nesneler frekansın 10 MHz civarında olmasından dolayı etkilenmiyor.

Yazar:
Aydoğan Karagöz
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
27 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Öncelikle şunu söylemek isterim ki insanların etkilenmemesi tamamiyle YALAN. En basitinden etrafımızdaki 50 Hz ler bile üzerimizde yaklaşık 1V gerilim düşmesine sebep olurlar. Bunu sadece basit bir şekilde kablodan geçen akımın etrafa yaydığı manyetik dalgalar oluşturur ki burada 60 W lık ampulun yanması sözkonusu… Yapılan işlem ise fizikten dahi bilinebilecek zamanla değişen dalganın iletken üzerinde gerilim indüklemesi… Yani bunun gerçekleştiği ortamda ve civarda insan olamaz…

[[email protected]]

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Elektromanyetik indüksiyonun şimdiye kadar bu yönünün geliştirilmemesi büyük bir kayıp.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Adamlar yapıyor kardaeş bu işlem her cihazda kullanılamaya bilir….

~KAPTANIDERYA~

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Ben hastayım bu Nicola Tesla’ya.
Hepimizin kullandığı elektriği (Alternatif akım) Edison bulmadı! Nicola Tesla buldu.
Bir korkum var bu teknolojiyle alakalı:
Veri iletiminde zaten radyasyona maruz kalıyoruz. Bir de enerji iletilirse halimiz ne olur? 🙁

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bu yeni birşey değil. 1900’lü yılların başlarında Nicola Tesla (***** tarafından gerçekleştirilmiş bir uygulama. (25 mil uzaklıktaki lambaları yakabilmiş)

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Tesla zaten bunu bir asır önce yapmıştı

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Abi böyle birşey şimdi çıksa bize 10 yıl sonra eğer bu 10 yıl sonra çıkarsa gelişimini tamamlarsa bize demek 20 yıl sonra ulaşır torunumun göreceği şeyi bana şimdiden anlatmayın 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

benım gıbı kablo sevmeyenler ıcın super bı haber klavyem modemımden sonra bıde pc tamamen kablosuz olursa tam super olur

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bence wireless sisteminin insana zarar vermesi söz konusuysa bu da kesinlikle daha üst düzeyde insana zarar verir güzel gibi gözüksede maalesef bu böyledir.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

canavar

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Şu reklamlar olmasa daha da süper olucak ama ……

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bu zaten bilinen bir olaydı ama sonunda birilerinin buna yatırım yaparak gerçeklemesi güzel birşey. Ne kadar kullanışlı olacağını zaman gösterecek.

– NK –

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Tesla biraz daha yaşasaydı bunu çok daha önceleri yapabilirdi bence

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

evet zamanında nikola teslanın bunu yaptığını belirtiliyor, hatta yazıda da söylendiği gibi kilometrelerce ötedeki bi ampulü yaktığı söyleniyor. insanlara bedava elektrik ulaştırmayı amaçlıyordu yanlış hatırlamıyosam, ama edison ve westinghouse tarafından engellendi tabi…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ben bunu duymustum ama havadaki elektrik dalgalari kalfin ritmini bozucaktir bence cok saglikli bisey degil

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

valla bana hatel gibi geliyor ama hadi hayırlısı

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ben bunu düşünmüştüm lisede knight online nıda düşünmüştüm orta okulda ne düşünsem yapıyorlar demekki sesli düşünüyorum 😀
ah imkansızlığın gözü kör olsun bu işin patenttini almalıydım çok pişmanım çooook

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

yine de manyetik dalgaların hepten zararsız oldugunu dusunemiyom

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

dünyanın sonu geldi

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

bu elektromanyetik dalgalar bizi mutant haline getirecek

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Canlı DNA’lerinin hatalı kopyalamaya karşı bir koruma mekanizmaları zaten var. Ama bu tip radyoaktiviteden korunacak kadar iyi bir sistem değil. Bence bu mekanizmanın çok daha iyileştirilmesi gerekiyor. Evrimi beklersek geç olur.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Departed filmini izleyenlerin zaten üzerinde yeterli bilgiye sahip olduğu gibi Nichola Tesla bu olayı gerçekleştirdi. Ha peki ondan sonra 100 yıldır kimsemi onun yapabildiğni yapamadı, tabii kide yaptılar ama dev şehirlere kurulan dev tesisatların yerini bir anda kablosuz teknolojinin alması dev bir sistem değişimine büyük bir ekonomik dalganlamaya neden olacaktı, en basitinden kullandığımız ampulün gerilim değerleri, elektiriği alma yolları şu ankinden farklı olacak dünyadaki tüm apüllerin çalışabilmesi elden geçirilmesi gerekecekti, şimdi bunu tüm eşyalar için düşünün..
Bir yandanda şöyle bakalım, bu çıktı hemen alıp kullanabilirmiyiz? Tabiki hayır, şu an teknoloji olarak 2 firmanın ürettiği deterjansız çalışan çamaşır makinası var, çok hoş bir şey peki neden alamıyoruz? Çok basit çünkü böyle bir teknoloji yayılırsa kimya sektörünün en büyük kısmı olan Temizlik Madde Sanayi büyük bir vurgun yiyecek, bu işten para kazanan yüzbinlerce insan açıkta kalacak, sırf bu dengenin bozulmaması için milyonlarca insan giysi temzliğine daha fazla para ödüyor, işte bunun gibi.
Mutant olacağamız (!) konusuna gelince, elektromanyetik dalgalar insan vücuduna zarar vermez, en azından Lise ve dengi okullarda 2. sınıflara müfredat oalrak öğretilen bu 🙂
Sercan Şenel

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

süper bir fikir, doğrusu gelecekte hayatımızı oldukça kolaylaştıracak. MIT üniversitesi sağolsun 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

[[email protected]] isimli arkadaşa hitaben,

Sana bu iletiyi editörden ziyade bir elektrik elektronik mühendisi adayı olarak yazıyorum. Evet evlerimizde kullandığımız 50 hz 220V insan vücudu üzerinde yaklaşık olarak 1V indükler. Ancak bu indüklenen voltaj, frekans ve çekilen akım ile doğrudan ilgilidir. Makalemizde de bahsedildiği gibi sistemim çalışma şekli frekansın insanlara zararını minumuma indirmek için 10 Mhz’a çıkartılmış ve ihtiyaçtan fazla güç transferi yapmamak için güç fazlası enerji tekrar ilk verici anten üzerinden geri döndürülmüştür. Yani o kadar da korkmaya gerek yok.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

bu sistem ile kablosuz internete olduğu gibi kablosuz elektriğimizi’de fırsattan istifade çalmak isteyen bazı vatandaşlarımız olacak, tabiii bir koruma yöntemi geliştirmemişlerse..

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Sayın editör elektrik mühendisi olmuşsun o kadar okuyup boşu boşuna. hala kalkmış çok üst düzey bir araştırma yapmış gibi zarar vermez diyebiliyorsun. Yakın zaman kadar televizyonlarda gördüğümüz acıklı kanser vakaları artık etrafımızda bolca görülüyor. Ayrıca ceptelefonunu, lcd televizyonları, wireless modemleri ve benzeri kablosuz ileticileri üretenler belki de senin gibi elektrik mühendisi değillerdi de bu nedenle zararını hesap edemediler. bu ne arsızlıktır. teknoloji güzeldir iyidir hayatı kolaylaştırır ama böylesine bodoslama herşey de kabul edilmez ki. açıkça zararlı bir şey olduğu belli. hem zarar dediğin şeyin ölçütünü bilemezsin insan hücresinin kaç hz elektriğe maruz kalınca ölmekten vazgeçip kanserli hücreye dönüştüğünüz henüz kimse bilmiyor. Zaten bu denilen olay radyo ve televiyon vericilerinin olduğu yerlerde yapılabilen bir şey ampuller kablosuz yanarlar vericilere yakın yerlerde yapmasını bilen yapar ama yasaktır gücü azalttığı için. İlüzyonistler de ampulü bu şekilde yakarlar bir radyo vericisi sayesinde. inşallah bunu destekleyen herkes kanser olur da kemoterapi altındayken bolca düşünme fırsatı bulur. hem elektrik kablolu olsa ne olacak? kablolu olsun varsın

Editör: Eğer kanser konusundaki bilgimizin detayını artırabilseydik teknoloji ona göre geliştirilirdi. Şimdilik tek bildiğimiz yüksek gerilim hatlarına yakın yaşayanların düşük frekanstaki elektromanyetik salınım sebebiyle hasta olabildiğidir. Dediğiniz gibi, ne tür salınımlarda kanserli hücre oluştuğunu bilemiyoruz; bu kadar gerilmenize gerek yok. Bodoslama herşey kabul edilmeyeceği gibi herşey reddedilemez de. Konunun geliştirilme aşamasında olduğunu tekrar hatırlatalım. Sonuçta birgün bu teknolojiyi kullanacaksak 3847294 tane onaydan geçmesi gerekecek.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

arkadaslar ben bu projeyi okul sergisi icin duzenlemek istiyorum bana bu projenin yapımı hakkında detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim

" Kablosuz Enerji Aktarımı Gerçek Oluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kablosuz Enerji Aktarımı Gerçek Oluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kablosuz Enerji Aktarımı Gerçek Oluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak? Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak?
  2. 2 Samsung Galaxy Tab A7 incelemesi Samsung Galaxy Tab A7 incelemesi
  3. 3 BİM'de satılacak drone'u inceledik BİM'de satılacak drone'u inceledik
  4. 4 Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet! Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet!
  5. 5 Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme! Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme!
  6. 6 Apple yeni ürünlerini tanıttı! Apple yeni ürünlerini tanıttı!
  7. 7 Ali Babacan çekiminin arka planı! Ali Babacan çekiminin arka planı!
  8. 8 BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik! BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik!
  9. 9 Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme! Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme!
  10. 10 Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık! Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık!