Okunma

Kablosuz Enerji Aktarımı Gerçek Oluyor


08 Haziran 2007 Cuma 13:00
Kablosuz Enerji Aktarımı Gerçek Oluyor
Amerika’lı araştırmacıların başarılı bir şekilde test ettiği sistem kabloya ihtiyaç duymadan güç transferi yapabiliyor.

Yapılan deneyde 2 metre uzaklıktaki 60W güce sahip bir ampul arada kablolar olmadan çalıştırılabildi. Temel fizik prensiplerine dayanan bu sistem ile müzikçalarlar ya da dizüstü bilgisayarlar yakın geleceğimizde kablosuz olarak şarj edilebiliyor olacaklar.

Şu an bu olay biraz fantezi gibi görünse de geçtiğimiz yüzyılın başında bir deha bunu çok daha büyük ölçekte başarmıştı. Kendisini burada saygıyla andığımız Nikola Tesla, bilmemkaç kilometre ötedeki bilmem kaç Watt değerindeki ampulleri yaktığı deneyinde başarılı olduğunu birçok kişi bilmez. Neyse, konumuz bu değil.

Kablosuz Enerji Aktarımı Nasıl Gerçekleşiyor?

1) Birinci anten gelen güç ile yaklaşık 10 MHz civarında salınım yaparak elektromanyetik dalgalar üretiyor.
2) Yaklaşık 2 metre uzaklıktaki ikinci anten 10 MHz civarında oluşan elektromanyetik dalgaları emiyor ve cihazı yeniden şarj etmekte kullanacağı enerjiye dönüştürüyor.
3) İkinci antende emilemeyen enerji, ilk anten tarafından geri alınıyor. İnsanlar yada diğer nesneler frekansın 10 MHz civarında olmasından dolayı etkilenmiyor.

Yazar:
Aydoğan Karagöz
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Kablosuz Enerji Aktarımı Gerçek Oluyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaslar ben bu projeyi okul sergisi icin duzenlemek istiyorum bana bu projenin yapımı hakkında detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın editör elektrik mühendisi olmuşsun o kadar okuyup boşu boşuna. hala kalkmış çok üst düzey bir araştırma yapmış gibi zarar vermez diyebiliyorsun. Yakın zaman kadar televizyonlarda gördüğümüz acıklı kanser vakaları artık etrafımızda bolca görülüyor. Ayrıca ceptelefonunu, lcd televizyonları, wireless modemleri ve benzeri kablosuz ileticileri üretenler belki de senin gibi elektrik mühendisi değillerdi de bu nedenle zararını hesap edemediler. bu ne arsızlıktır. teknoloji güzeldir iyidir hayatı kolaylaştırır ama böylesine bodoslama herşey de kabul edilmez ki. açıkça zararlı bir şey olduğu belli. hem zarar dediğin şeyin ölçütünü bilemezsin insan hücresinin kaç hz elektriğe maruz kalınca ölmekten vazgeçip kanserli hücreye dönüştüğünüz henüz kimse bilmiyor. Zaten bu denilen olay radyo ve televiyon vericilerinin olduğu yerlerde yapılabilen bir şey ampuller kablosuz yanarlar vericilere yakın yerlerde yapmasını bilen yapar ama yasaktır gücü azalttığı için. İlüzyonistler de ampulü bu şekilde yakarlar bir radyo vericisi sayesinde. inşallah bunu destekleyen herkes kanser olur da kemoterapi altındayken bolca düşünme fırsatı bulur. hem elektrik kablolu olsa ne olacak? kablolu olsun varsın

  Editör: Eğer kanser konusundaki bilgimizin detayını artırabilseydik teknoloji ona göre geliştirilirdi. Şimdilik tek bildiğimiz yüksek gerilim hatlarına yakın yaşayanların düşük frekanstaki elektromanyetik salınım sebebiyle hasta olabildiğidir. Dediğiniz gibi, ne tür salınımlarda kanserli hücre oluştuğunu bilemiyoruz; bu kadar gerilmenize gerek yok. Bodoslama herşey kabul edilmeyeceği gibi herşey reddedilemez de. Konunun geliştirilme aşamasında olduğunu tekrar hatırlatalım. Sonuçta birgün bu teknolojiyi kullanacaksak 3847294 tane onaydan geçmesi gerekecek.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bu sistem ile kablosuz internete olduğu gibi kablosuz elektriğimizi’de fırsattan istifade çalmak isteyen bazı vatandaşlarımız olacak, tabiii bir koruma yöntemi geliştirmemişlerse..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  [[email protected]] isimli arkadaşa hitaben,

  Sana bu iletiyi editörden ziyade bir elektrik elektronik mühendisi adayı olarak yazıyorum. Evet evlerimizde kullandığımız 50 hz 220V insan vücudu üzerinde yaklaşık olarak 1V indükler. Ancak bu indüklenen voltaj, frekans ve çekilen akım ile doğrudan ilgilidir. Makalemizde de bahsedildiği gibi sistemim çalışma şekli frekansın insanlara zararını minumuma indirmek için 10 Mhz’a çıkartılmış ve ihtiyaçtan fazla güç transferi yapmamak için güç fazlası enerji tekrar ilk verici anten üzerinden geri döndürülmüştür. Yani o kadar da korkmaya gerek yok.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  süper bir fikir, doğrusu gelecekte hayatımızı oldukça kolaylaştıracak. MIT üniversitesi sağolsun 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Departed filmini izleyenlerin zaten üzerinde yeterli bilgiye sahip olduğu gibi Nichola Tesla bu olayı gerçekleştirdi. Ha peki ondan sonra 100 yıldır kimsemi onun yapabildiğni yapamadı, tabii kide yaptılar ama dev şehirlere kurulan dev tesisatların yerini bir anda kablosuz teknolojinin alması dev bir sistem değişimine büyük bir ekonomik dalganlamaya neden olacaktı, en basitinden kullandığımız ampulün gerilim değerleri, elektiriği alma yolları şu ankinden farklı olacak dünyadaki tüm apüllerin çalışabilmesi elden geçirilmesi gerekecekti, şimdi bunu tüm eşyalar için düşünün..
  Bir yandanda şöyle bakalım, bu çıktı hemen alıp kullanabilirmiyiz? Tabiki hayır, şu an teknoloji olarak 2 firmanın ürettiği deterjansız çalışan çamaşır makinası var, çok hoş bir şey peki neden alamıyoruz? Çok basit çünkü böyle bir teknoloji yayılırsa kimya sektörünün en büyük kısmı olan Temizlik Madde Sanayi büyük bir vurgun yiyecek, bu işten para kazanan yüzbinlerce insan açıkta kalacak, sırf bu dengenin bozulmaması için milyonlarca insan giysi temzliğine daha fazla para ödüyor, işte bunun gibi.
  Mutant olacağamız (!) konusuna gelince, elektromanyetik dalgalar insan vücuduna zarar vermez, en azından Lise ve dengi okullarda 2. sınıflara müfredat oalrak öğretilen bu 🙂
  Sercan Şenel

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Canlı DNA’lerinin hatalı kopyalamaya karşı bir koruma mekanizmaları zaten var. Ama bu tip radyoaktiviteden korunacak kadar iyi bir sistem değil. Bence bu mekanizmanın çok daha iyileştirilmesi gerekiyor. Evrimi beklersek geç olur.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bu elektromanyetik dalgalar bizi mutant haline getirecek

 9. SDN Okuru dedi ki:

  dünyanın sonu geldi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  yine de manyetik dalgaların hepten zararsız oldugunu dusunemiyom

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ben bunu düşünmüştüm lisede knight online nıda düşünmüştüm orta okulda ne düşünsem yapıyorlar demekki sesli düşünüyorum 😀
  ah imkansızlığın gözü kör olsun bu işin patenttini almalıydım çok pişmanım çooook

 12. SDN Okuru dedi ki:

  valla bana hatel gibi geliyor ama hadi hayırlısı

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ben bunu duymustum ama havadaki elektrik dalgalari kalfin ritmini bozucaktir bence cok saglikli bisey degil

 14. SDN Okuru dedi ki:

  evet zamanında nikola teslanın bunu yaptığını belirtiliyor, hatta yazıda da söylendiği gibi kilometrelerce ötedeki bi ampulü yaktığı söyleniyor. insanlara bedava elektrik ulaştırmayı amaçlıyordu yanlış hatırlamıyosam, ama edison ve westinghouse tarafından engellendi tabi…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Tesla biraz daha yaşasaydı bunu çok daha önceleri yapabilirdi bence

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bu zaten bilinen bir olaydı ama sonunda birilerinin buna yatırım yaparak gerçeklemesi güzel birşey. Ne kadar kullanışlı olacağını zaman gösterecek.

  – NK –

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Şu reklamlar olmasa daha da süper olucak ama ……

 18. SDN Okuru dedi ki:

  canavar

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Bence wireless sisteminin insana zarar vermesi söz konusuysa bu da kesinlikle daha üst düzeyde insana zarar verir güzel gibi gözüksede maalesef bu böyledir.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  benım gıbı kablo sevmeyenler ıcın super bı haber klavyem modemımden sonra bıde pc tamamen kablosuz olursa tam super olur

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Abi böyle birşey şimdi çıksa bize 10 yıl sonra eğer bu 10 yıl sonra çıkarsa gelişimini tamamlarsa bize demek 20 yıl sonra ulaşır torunumun göreceği şeyi bana şimdiden anlatmayın 😀

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Tesla zaten bunu bir asır önce yapmıştı

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yeni birşey değil. 1900’lü yılların başlarında Nicola Tesla (***** tarafından gerçekleştirilmiş bir uygulama. (25 mil uzaklıktaki lambaları yakabilmiş)

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Ben hastayım bu Nicola Tesla’ya.
  Hepimizin kullandığı elektriği (Alternatif akım) Edison bulmadı! Nicola Tesla buldu.
  Bir korkum var bu teknolojiyle alakalı:
  Veri iletiminde zaten radyasyona maruz kalıyoruz. Bir de enerji iletilirse halimiz ne olur? 🙁

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar yapıyor kardaeş bu işlem her cihazda kullanılamaya bilir….

  ~KAPTANIDERYA~

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Elektromanyetik indüksiyonun şimdiye kadar bu yönünün geliştirilmemesi büyük bir kayıp.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Öncelikle şunu söylemek isterim ki insanların etkilenmemesi tamamiyle YALAN. En basitinden etrafımızdaki 50 Hz ler bile üzerimizde yaklaşık 1V gerilim düşmesine sebep olurlar. Bunu sadece basit bir şekilde kablodan geçen akımın etrafa yaydığı manyetik dalgalar oluşturur ki burada 60 W lık ampulun yanması sözkonusu… Yapılan işlem ise fizikten dahi bilinebilecek zamanla değişen dalganın iletken üzerinde gerilim indüklemesi… Yani bunun gerçekleştiği ortamda ve civarda insan olamaz…

  [[email protected]]

" Kablosuz Enerji Aktarımı Gerçek Oluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kablosuz Enerji Aktarımı Gerçek Oluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kablosuz Enerji Aktarımı Gerçek Oluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "