Okunma

Çanlar Kablolu İletişim İçin Çalıyor


12 Şubat 2009 Perşembe 10:52
Çanlar Kablolu İletişim İçin Çalıyor

WiMAX, LTE ve diğerleri. Kablosuz erişim denince gelecekte söz sahibi olması beklenen bu teknolojilerin ilk örnekleri hayatımıza yansımaya başladı bile. Ama liderliği ele geçirmek söz konusuysa biraz daha beklemek gerekiyor. İyimser tahminler 2014, daha gerçekçi olanlar ise 2015 ve sonrası olarak telaffuz ediliyor.


Yakında bu cihazlardan çok daha fazla göreceğiz.

Avrupa’da durum nedir diye araştıran Analysys Mason firması, 2014’te 148 milyon geniş bant erişimi olacağını öngörüyor. Bu tarihte 3G ve 4G başlıkları altında kullanılan teknolojilerin, yüzde 46’lık bir pay kapacağı tahmin ediliyor. Yaygınlaşma şekliyle ilgili beklentiler ise daha net. Kullanıcılar aylık abonelik paketlerine üye olarak bu servisleri kullanacaklar.

Uzakdoğu Önde Gidiyor

Konuyu takip edenler, geçtiğimiz günlerde Japonya’da denemeleri başlayan herkese açık WiMAX servisinden bahsettiğimizi hatırlayacaktır. UQ Communications’ın başlattığı bu servisin Temmuz ayından itibaren Tokyo genelinde kullanılacağını ve aylık yaklaşık 50 dolarlık bir etikete sahip olacağını yazmıştık. Dünya geneline baktığımızda ise bu işle ilgilenen firmaların dahil olduğu WiMAX Forum’un bilgilerine başvurmak gerekiyor. Burada beklentiler önümüzdeki yıl dünya genelinde 800 milyon kişinin WiMAX sinyalleriyle çevrili olması yönünde. Ama bu sayı, kullanıcıları değil, kapsama alanı içerisinde yaşayan insanların sayısını ifade ediyor. Halen, 135 ülkede 460 firma WiMAX’in yaygınlaştırılması için çalışıyor.

:: Bu kadar fazla sinyalle çevrili olmak sizi nasıl etkiler?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Çanlar Kablolu İletişim İçin Çalıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çanlar Kablolu İletişim İçin Çalıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çanlar Kablolu İletişim İçin Çalıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "