Okunma

Kablosuz Kalp Atışı Algılayıcısı


03 Kasım 2011 Perşembe 11:00
Kablosuz Kalp Atışı Algılayıcısı

Günümüzde hastanelerde kullanılan kalp atışı monitörleri, elektron iletimli jeller, yapışkan elektrotlar ve bin farklı kablodan sıkıldınız mı? O zaman Britain’s Plessey Semiconductors’ün yeni icadı Electric Potential Integrated Circuit yani kısaca EPIC, tam sizlere göre demektir.

EPIC bir kablosuz kalp atışı monitörü. Bu teknolojinin neresi yeni diye soracak olursanız, uzak mesafelerden bile en küçük elektrik alanı değişikliklerini algılayabiliyor olması, en önemli özelliği. Görünüşe göre geliştirilmeye devam eden ve geliştirildikçe hastanelerdeki kalp atış monitörlerinin yerini alması kesinleşen bir teknoloji.

Firmanın hastaneler dışında en önemli üretim amaçlarından biri de, itfaiyecilerin yangınlarda bina içerisinde kalan canlıları bu algılayıcı sayesinde bulabilmesi. Ayrıca aşırı hassas algılayıcısı sayesinde, Microsoft‘un Kinect‘i gibi hareket algılayıcı sistemlerine de entegre edilebilecek.

:: EPIC hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Kablosuz Kalp Atışı Algılayıcısı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu alet deprem enkazinin altinda canli kalanlari tespit etmeye yaramazmi acaba uzerinde biraz calisma yapilsa her kisiye bir boyunluk gbs karti yardimiyla

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim insanımız’da herşeye muhaletet olmayı seviyor!Burada bir cihaz tanıtımı yapılmış,gayet normal elinden birşey gelmeyen bari taktir etmek içinden gelmiyorsa,hiçbirşey yazmasa daha iyi ***** kimseye yararı ***** kolay birşey yazmam polemik yaratmayayım diye ama insan bazan dayanamı***** dışına çıktık üzgünüm…

 3. rocky61 dedi ki:

  Eee peki en küçük elektriksel değişiklikleri algılıyorsa bunun hastaya ait olduğunu nerden bileceğ***** itfaiyecilerin işinde daha çok yarar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  dikkat ederseniz hastanelerdeki kalp atışı monitörlerinden bahsedilmiş. ve evet her hastanede yapışkan elektrotlar ve kablolar var.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Nasıl bir yazıdır “..yapışkan elektrotlar ve bin farklı kablodan sıkıldınız mı?” evet her evde elektrotlar monitörler var. Başarılı bir yazı olmamış daha dikkat ediniz lütfen.

" Kablosuz Kalp Atışı Algılayıcısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kablosuz Kalp Atışı Algılayıcısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kablosuz Kalp Atışı Algılayıcısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "