Kulaklık nasıl seçilir? İşte kararsızlara rehber


18 Mart 2021 Perşembe 15:12
ABONE OL
Kulaklık nasıl seçilir? İşte kararsızlara rehber

Son yılların çok satan teknolojik ürünlerin başında kablosuz kulaklıklar geliyor. Apple’ın AirPods‘u gibi öncü ürünlerle hız kazanan sektör, Xiaomi gibi cep dostu üreticilerin devreye girmesiyle hemen hemen herkesin erişebileceği çeşitliliğe ulaştı. Kablosuz kulaklık pazarında alternatifler çoğaldıkça, tüketiciler için seçim yapmak zorlaştı.

Gelin, en iyi kablosuz kulaklık seçme rehberi ile ‘hangisi’ sorusuna cevap arayalım. 

En iyi kablosuz kulaklık seçme rehberi

Bir kulaklığı uzun süre konforlu bir şekilde kullanmak istiyorsanız, satın almadan önce en doğru seçimi yapmalısınız. Temel uyarımız; merdiven altı olarak nitelendirdiğimiz replika ürünleri satın almaktan uzak durmanız. Kablosuz kulaklıklar kendi içlerinde ve şarj kutularında batarya bulunduruyor ve merdiven altı ürünler güvenlik testlerinden geçmiyor. Sağlığınız için her zaman nitelikli markaların ürünlerini tercih etmelisiniz.

 

Bütçenizde kararlı olun

Özellikle uygun fiyatlı kablosuz kulaklıklar arasındaki küçük fiyat farkları teknik özellik konusunda büyük farklar yaratabiliyor. Piyasa araştırmasına başlamadan önce ayırdığınız bütçede kararlı olun. Kablosuz kulaklık fiyatları 100 TL’den binlerce TL’ye kadar gidebiliyor. Eğer giriş seviyesi bir kulaklık arıyorsanız aşağıdaki listeye göz atmanızı öneririz.

Kulaklık türleri

Yaygın olarak kullanılan üç kulaklık tipi vardır. Bu tipler kulağınıza nasıl oturduğu ile alakalıdır. Kulaklık tipinin ses deneyiminize nasıl etki edeceğinden bahsedeceğiz. Bir kulaklık tipi tüm amaçlar için uygundur. Fakat ideal deneyimi tek bir tasarım sunamaz. Bu nedenle kulaklığınızı en çok ne için kullanacağınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Silikonlu kulak içi kulaklıklar

en iyi kablosuz kulaklık seçme rehberi

Silikonlu kulak içi kulaklıklar.

Kulağınıza en yakın teması kuran kulaklık tipidir. Bu nedenle müzik dinlerken detaylı sesler işitmenize yardımcı olabilir. Bu tip kulaklıkların pasif gürültü engellemesi daha başarılıdır, dış dünyadaki sesleri kolaylıkla sizden uzak tutabilirler.

Silikonsuz kulak içi kulaklıklar

Silikonsuz kulak içi kulaklıklar.

Bu kulaklık tipi kulağınızla olan temasta boşluk bırakır. Kullanıcıya daha rahat hissettiren ve dış dünyadan irtibatı koparmayan tasarım, genelde sesli görüşme odaklı kullanılır. Dış sesleri kısmen duyabilmeniz için tasarlanmıştır, eğer kullanım esnasında bulunduğunuz ortamın seslerini duymamak istiyorsanız uzak durmanız gereken bir tiptir.

Kulak üstü kulaklıklar

kablosuz kulaklık

Bu kulaklık tipinin sadece boyutuna bakarak bile diğer tiplerden farklı olduğunu anlamak mümkün. Sürücülerinin diğerlerine göre çok daha büyük olması detaylı ses deneyimi sunar. Kulak üstü kulaklıkların ped yapısı değişken olduğu için hangi amaç için kullanılabileceğini söylemek zordur. Bazıları dış ortam seslerini keserken, bazıları yarı saydam ses geçirgenliği sağlar. Bu tip kulaklıkları almadan önce ne kadar konforlu olduğunu test etmenizde fayda var.

Kablosuz kulaklık alırken nelere dikkat edilmeli?

Kulaklığın kullanım amacını üç sınıfa ayırabiliriz: Müzik, oyun ve sesli görüşme… Elbette bir kulaklık bu üçünü de sağlıyor olabilir fakat en çok hangi özelliğe ihtiyaç duyduğunuza göre seçim yapmalısınız.

airpods pro

Kablosuz kulaklık tercihi amaca göre değişebilir.

Kullanım amacı: Oyun

Eğer oyun için kulaklık arayışınız varsa, kablosuz kulaklıklar doğaları gereği gecikme yapacağı için iyi bir seçim almayacaktır. Yine de seçiminizi kablosuzdan yana yapmak istiyorsanız en az gecikme süresine (ms cinsinden) sahip olanı seçmeye çalışın. Oyun için kullanılacak kulaklıklarda hangi kulaklık türü size rahat ettiriyorsa onu seçmek iyi bir tercih olacaktır. Örneğin oyunda düşmanların ayak seslerinin yönünü anlamak için kafa üstü kulaklıklar daha uygundur.

Oyun odaklı giriş seviyesi bir model arıyorsanız Haylou GT1 sizin işinizi görecektir. Kulaklığın oyun modu aktif edildiğinde gecikme süresi fark edilir miktarda düşer.

Üst seviye bir oyun kulaklığı arıyorsanız Steelseries Arctis 1 Wireless modeli sizi memnun edecektir. Bluetooth yerine 2.4GHz Wireless ile bağlantı kurduğu için gecikme ve kayıp değerleri çok düşüktür.

Oyun için önerilen modelleri buradan satın alabilirsiniz

Kullanım amacı: Müzik

Ses sürücüsünün kalitesi ya da kulaklığın türü sizin müzik deneyiminizi doğrudan etkileyen faktörlerdir. Genelde en çok bütçe ayırılan kullanım amacı müziktir. Müzikte gecikme süreleri sizi pek etkilemeyeceği için kablosuz kulaklıklar iyi bir seçim. Eğer müzik odaklı bir kulaklık arayışındaysanız kulak-içi silikonlu kulaklıklara yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte kafa üstü kulaklıklar da hem müzik dinlemek, hem de müzik yapmak için iyi bir seçim olabilir.

Müzik için giriş seviyesi bir model arıyorsanız Haylou GT1 Plus fiyatına göre oldukça iyi performans sergileyecektir.

Müzik amaçlı orta seviye bir model arıyorsanız Samsung Galaxy Buds performansıyla sizleri tatmin edecektir.

Kaliteli müzik deneyimi için üst seviye bir kulaklık arıyorsanız iOS cihazlar için Apple AirPods Pro, Android cihazlar için Sennheiser Momentum sizlere en üst performansı sunacaktır.

Müzik için önerilen kulaklıkları buradan satın alabilirsiniz 

Kullanım amacı: Sesli görüşme

Mikrofon kalitesine ve ses netliğine önem veren kulaklık tipidir. Daha iyi bir mikrofon kalitesi karşınızdakiyle en iyi iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Bu tarz kulaklıklar genelde uzun yapıdadır ve kulak içine silikonla oturmaz.

Sesli görüşmeler için uygun fiyatlı bir model arıyorsanız Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 modeli fiyatına göre sizleri tatmin edecektir.

Daha iyi performanslı orta segment bir model arıyorsanız Huawei FreeBuds Lite ses netliği ve mikrofon kalitesiyle fiyatına göre uygun.

Sesli görüşme için üst seviye bir model arıyorsanız iOS için Apple AirPods, Android için Huawei FreeBuds 3 modeli yeterli kaliteyi sunacaktır.

Sesli görüşme için önerilen kulaklıkları buradan satın alabilirsiniz 

Kablosuz kulaklıkta ses kalitesi

en iyi kablosuz kulaklık seçme rehberi

Kablosuz kulaklıklarda ses kalitesini satın almadan önce araştırmakta fayda var.

Hangi amaç için hangi tip kulaklığı alacağınızı seçtikten sonra ses kalitesi aranması gereken en önemli unsurdur. Zira ne kadar konforlu bir ürün alsanız da ses kalitesinin kötü oluşu kablosuz kulaklık maceranızı hüsranla sonuçlandıracaktır. Tercih listenize eklediğiniz bir kulaklığın ses kalitesini teknik detaylarla yorumlamak yerine bizzat deneyimlemeniz daha iyi olacaktır. Tabii ki bu hijyen kuralları ve ulaşılabilirlik bakımından pek iyi bir seçenek değil. Bu yüzden ürünü satın almış kullanıcıların yorumlarını okumalısınız. Bu kafanızda bir fikir oluşmasına büyük katkı sağlayacaktır. Zira çoğu satıcı haklı olarak kulaklıkları hijyen kurallarından ötürü iade kapsamında kabul etmiyor. Yani aldığınız ürünün ses kalitesini beğenmezseniz iade şansınız olmayacaktır.

Kablosuz kulaklıkta pil performansı

kulaklık şarj kutusu

Kulaklık şarj kutusu.

İstediğimiz tasarımda, konforlu ve ses kalitesi iyi bir kulaklık bulduk diyelim. Fakat bu kulaklığın şarjı sadece bir saat gitseydi hüsran yaratırdı öyle değil mi? Bu yüzden kulaklık üreticilerinin belirtmiş olduğu veya ürünü satın alanların yorumlamış olduğu pil performansına dikkat etmelisiniz.

Kutu aracılığıyla şarj olan kulaklıklar bizlere genel anlamda şarj sorunu yaşatmıyor. Zira kullandıktan sonra kısa bir mola verip kutusuna koyarsanız o süre zarfında yeniden şarj olmuş oluyorlar.

Kablosuz kulaklıkta malzeme kalitesi

kablosuz kulaklık önerileri

Apple AirPods Pro’nun içi. En iyi kablosuz kulaklık seçme rehberi için malzeme kalitesi önemli bir kriterdir.

Mükemmel kulaklığı bulmaya çok yaklaşmışken malzeme konusuna değinmeyi unutmayalım. Malzemenin kaliteli olup olmadığını yine kullanıcı yorumlarından anlayabilirsiniz. Kullanıcılar malzeme kalitesi ilgili genelde bilgi sahibi olmayabiliyor. Bu yüzden aklınızdaki ürünü kullanmış olanlara sormanızı tavsiye ediyoruz.

Tüm bu unsurları göz önüne bulundurarak iyi bir pazar araştırması yapmalısınız.

En iyi kablosuz kulaklık seçme rehberine siz de yorumlarda katkıda bulunabilirsiniz. 
yazarEmre Özdoğan

2020 yılının Mart ayında Shiftdelete ekibine dahil olan genç yazar, teknoloji ve oyunlara olan tutkusunu paylaşmak için içerik üretiyor. Aynı zamanda bir web geliştirici olan Emre'nin en sevdiği oyun Half-Life, en sevdiği aktivite ise denemek.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Kablosuz kulaklık önerecek varmı oyun için

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Bence en iyi kulaklık markası huawei

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Jabra 75t , 85t müzik kalitesi süper

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

100 TL altı en iyi kulaklığı söylebilirmisinz kablolu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Bence qcy t7 modeli var onu alabilirsiniz gayet iyi.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Kulaklık alırken kullandığınız telefon markası haricinde bir ürün alıyorsanız ses codec formatına bakın. Aptx, aptxhd, Ldac, gibi ses codec formatı varsa gecikmeler çok düşük olur.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

134 liraya xiaomi earbuds basic 2 aldım geçen yaz. Müzik kısmında baslar geyet tatminkar benim için. Cod mobile oynuyorum ve 3 kere üst üste basarak oyun moduna geçirince kulaklığı gecikme hissetmeden gayet keyifli oyun da oynatıyor. Konuşma işine gelirsek kapalı ortamda gayet güzel. Arabada da işe yarıyor fakat cam açık işe dışarıdan gürültü alabiliyor. Simdiye kadar bir iki kisi haricinde fazla rahatsızlık duymadan konuştum.

" Kulaklık nasıl seçilir? İşte kararsızlara rehber konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kulaklık nasıl seçilir? İşte kararsızlara rehber ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kulaklık nasıl seçilir? İşte kararsızlara rehber ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!