Kabus22 Geliyor…


16 Eylül 2006 Cumartesi 13:00
Kabus22 Geliyor…
Yüzde yüz Türk yapımı olan bir oyunun başarısını görmeye pek alışık değiliz. O nedenle her yeni projede "Acaba bu olur mu?" diye heyecanlanmadan edemiyoruz. Kabus22 de onlardan biri. Yazılım, şu an kullanılan son teknolojinin sınırları zorlanarak gerek grafik gerek yapay zeka ile tasarlanışı oyuncuları tatmin edecek gibi görülüyor ve oyuncuların, korku, macera, aksiyon üçlüsüne bu oyunda karşılaşabileceği ve tadını alabileceği ap açık ortada.

Kabus22’nin konusu

1995 yılında bilinmeyen bir yerden, bilinmeyen bir şekilde biri gelir ve yeni bir dinsel inanç kurar. Kimsenin ismini, yaşını ya da geçmişini bilmediği biridir o. Hayal dahi edilemeyecek güçlere sahiptir.

2000 yılına kadar gizli bir şekilde dünyanın en güçlü insanları bu yeni inanışa geçerek onun müridi olurlar. 2000 yılından sonra tüm insanlara ona inanmaları karşılığında hayallerindeki yaşamı sunar ve ona inanmayanlara savaş açar.

Dünyadaki bir çok ülke bu yeni inanışa savaşmadan geçer. Dünya artık ona inanmayanların azınlıkta olduğu bir yerdir ve 2002 yılında tamamına sahiptir. Dünyayı 22 bölgeye ayırır ve en sadık 22 havarisini bu bölgeleri yönetmesi için görevlendirir. Diğer dinlere inanan insanlar ise bu yeni inanışa karşı dinyanın her yerinde direniş örgütleri kurarlar ve bu güce karşı mücadele etmeye çalışırlar.

Oyun 22. Bölge’nin başkenti İstanbul‘da geçer. 22. Bölge‘deki direnişin başında eski bir asker olan Demir vardır.

Ön inceleme
Bir oyunda Türkiye’den manzaralar görmek bizleri çok heyecanlandırdı zaten oyunu Türklerin yapması ayrı bir duygu yaşatıyor. Bazılarınızın hatırlayacağı gibi Driver 3 oyununda şehirlerden biri İstanbul’du. İstanbul sokakları Driver 3‘te bizim karşımıza geyet başarılı çıkmıştı.

Bu seferse İstanbul‘dan alınmış olan mekanlar Kabus22‘de karşımıza ap ayrı bir havayla gelecek gibi hatta gelecek. Oyunun ses efektleri oldukça etkileyici eğer bir ses sisteminiz varsa bu zevki rahatlıkla tadabileceksiniz.

Oyunda bir çok yaratık tipi bulunuyor ve oyuncuların oyunu 4-6 saat arasında bir sürede bitirebileceklerini söylüyorlar, ilk defa oynayanlar içinse bir kaç katına çıkabileceğini ağızlarından kaçırmışlar. Bakalım oyunu oynamaya bağlayınca korkudan oyunu bitirebilecekmiyiz.

Oyunu oynarken metal ağırlıklı olmak üzere klasik ve elektronik tarzı müzikler kulağınızı besleyecek ve sizi oyuna iyice adapte edeceğine eminiz. Müzikler oyuncuyu oyunu oynarken farklı duygular içerisine sokmak bazen de "ohh" demek için büyük önem taşıyor ve görülen şu ki oyunun demosunu oynayanlardan müzikler konusunda kötü bir eleştiri gelmemiş.

Oyunda kullanılan kamera ise alışıldıkların üzerinde ve oyuna özgü olarak hazırlandığını duyduk. Last Light Ekibi’nin kamera açılarında ki bu titizliği, oyuncunun oyunu film izliyormuş havasında oynamalarını istemeleriymiş. Oyuncular için kulağa hoş gelen bir özellik. 

Biraz da kullanılan fizik motorundan bahsedelim. Katı cisimlerin çarpışmalarını hesaplayabilen bir fizik motoru kullanılmış arkadaşarlar ve şu an su, çamur, kumaş gibi cisimlerin çarpışmalarını hesaplayamıyor. Oyun açıkçası Resident Evil‘ı anımsatıyor ama karakterleri, yaratıkları ve hikayesi ile Resident Evil‘dan ayrılıyor.

Oyunda aklımızın ırzına gececek 42 bulmaca bulunuyor. Bu bulmacalarla uğraşırken birde ucubeler çıkmıyor mu deli oluyorum. Şahsen bulmacaların kaynadığı oyunlara bayılıyorum. Hehe Kabus22‘ye de kesinlikle bayılacağım.

Karakterler
Kabus22‘de bizi 3 karakter karşılıyor. Adları Demir, Ebru ve İnzar olan bu karakterlerle oyunu 3 kez sıkılmadan oynayabiliriz. İnzar karakteri diğerlerinden biraz farklı, benim acayip dikkatimi çekti. Çünkü İnzar 15 özel atak ve 6 büyüye sahip.

Oyundaki karakterler
En karizmatikleri olan İnzarla başlamak istiyorum. İnzar kızların gönüllerini çok yakacağa benziyor. Bu kadar karizma bir erkek olmaz yani kollarına bağlı 2 kılıç, elbiseleri deseniz asalet, saçlar deseniz bir başka hava, tuttum bu herifi.

Oyunu alır almaz İnzar‘la oynamayan yumurta kafa olsun. Elamanın boyu 1.83 olarak ölçülmüş ama bence daha uzun. İnzar bakalım ne silahlar kullanıyor, ooo İnzara aşık oldum arkadaşlar silah filan tanımıyor, herif büyücü. Hemen büyülerini inceledim tabi kaçar mı…

Toplamda 6 büyüsü olduğunu söylemiştim herhalde.

Hız farkı
diye bir büyüsü varmış bu düşmanlarını yavaşlatıyormuş.

Soğuk son
büyüsü bayağı etkili gözüktü gözüme. Çok sayıda ucubelere kullanmak için etkili bir büyü. Yukarıdan buz çiviler yağdırıyormuş.

Ters çekim
büyüsü en etkili ve en güçlü büyümüş. Yani tüm ucubeler ne olduğunu anlamadan tahtalı köye gidiyorlar.

Uzak etki
büyüsü ilede ucubenin biri yanına gelmeden höst benim elime bugüne kadar hiç bir ucube değmedi bundan sonrada değmez dercesine büyüyü kullanıp ucubenin bulunduğu konumu hatırlatıyorsunuz. Hahaha astala vista bebek.

Yıldırım büyüsü
ile zeusluk taslayabilirsiniz. Zeusu sevmeyenler Rayden’de takılabilir o size kalmış. Bu büyü ile önünüze birikmiş olan ucubeler varsa bizim ki bazume muzie filan fısıldıyor işte birşeyler diyor sonra hepsini küle çeviriyor. Aslanım benim.
Geldik büyülerin sonuncusuna. Enerji çemberi yakınınızada olan tüm ucubeleri gözlerine şöyle bir kamaşacak sonra kendilerini cehennemde bulacaklar. Heyt be..

İşte benim İnzar‘ım böyle bir karaktermiş. Aslında ilk önce bayanlardan bahsetmek gerekirdi ama neyse. Ebru ve Demir üzerinde fazla durmuyacam yazmaktan sıkıldım. 😀


Ebru AYDIN
açıkçası bana fazla çekici gelmedi. Zaten silahlarına bakarsak 1 tane silah kullanıyormuş. Adıda socka mı ne işte her neyse. Ya Ebrucum ne o üstündeki kıyafet, insan mini etek filan giyer. Sonra kollarını açarsın filan ne bu her yerin kapalı. Kapalı olacaksa neden bu görevi kabul ettin. Genelde kadın karakterler erkekleri heyecanlandırırdı ama sende bu potansiyeli göremedim Ebrucum. Yani üzgünüm ama Ebrucum giysilerin Çarşamba pazarından alınmış gibi. Yaşında biraz benden büyük yani hiç uğraşmasak senle daha güzel olacak. Ya benim aklım İnzar’da kaldı diğerlerine konsatre olamıyorum. Baksanıza Ebrucuğumu ezdim yerden yere vurdum.

Hah Demir abi hoşgeldin. Demir abimizinde bir eli kanda bir eli kızda zaten. Yoksa sen Ebru ablamıza yanık mısın? Yok canım değilsindir ehehe. Demir abimiz valla yaşı 29, boy desen yerinde 1.82, yaşadığı yer İstanbul, yakışır yani. Abicim silahlarını görelim mi müsadenle. Tamam abi vazgeçtim bunların hepsine bir yorum yazarsam beni işten atarlar. Sen yinede al şu babadan yadigar silahı bulunsun. 😀 Ha Demir abi bir saniye demin dışarda bıraktığın askere ne oldu? Ne öldümü. Üzüldüm bak, iyi bir askere benziyordu… Bu arada üzerindeki bronşta yani grur verici. Ama temiz iş yap ya bu üstünün halini hiç beğenmedim. Tamam sustum hehe. İşte Demir abide sert çıktı bize, alacağı olsun oyunu oynarken en son onu seçeceğim. Bu arada hatırlatayım kendisi aslında eski bir asker.

Arkadaşlar yazının içerisinde Last Light Ekibi adı geçti. Peki Bu ekipte kimler var merak ediyor musunuz?

İşte Last Light Ekibi:

Yazılımda Yasin Demirden, Yusuf Kenan Satır
Grafikte Kadir Demirden, Yakup Demirden ve Hasan Er
Müzikte Önder Özkan ve Turgut Arısan

Oyunun Özellikleri:

Anahtar Özellikler:
:: Türkçe seslendirme ve altyazı
:: 3 farklı karakterle oynama (Demir, Ebru ve İnzar)
::
Aksiyon ve bulmaca çözme öğelerini barındırması
::

4 farklı özgün ortam
::

Toplam 100’ün üzerinde altlevel
::

İstanbul’un tarihi ve fantastik mekanları. (Kız Kulesi, Yere Batan Sarnıcı)
::

Bir çok oyun türünün karışımı tek tip olmayan bir oynanış
::

Sıra dışı farklı bir senaryo
::

Senaryoyu destekleyen oyun içi dökümanlar
::

22 adet sinematik video
::

Toplam 42 adet bulmaca
::

Gerçekçi karakter hareketleri
::

15 farklı kombo atak (İnzar karakteri için)
::

6 farklı büyü çeşidi (İnzar karakteri için)
::

Toplam 9 tür silah (Demir ve Ebru karakterleri için)
::

Her silah için alternatif ekstra yakın atak (Demir ve Ebrukarakterleri için)
::

12 tür düşman tipi ve bir çok yardımcı karakter

 
Sistem gereksinimleri

Minimum
1 GHz Pentium III / Athlon veya 1.2GHz Celeron veya
Duron işlemci
64 MB DirectX 9 Uyumlu ve  HW T&L destekli AGP Grafik
Kartı
256 MB RAM

 

Ön gereksinimler
1.6 GHz Athlon veya 2 GHz Pentium 4, Celeron işlemci
128 MB DirectX 9 Uyumlu ve  HW T&L destekli AGP Grafik
Kartı
512 MB RAM
Genel gereksinimler
DirectX uyumlu ses kartı
1 GB sabit diskinizde boş alan
Windows 98, Windows ME, Windows 2000 veya Windows XP.
DirectX 9.0c
Klavye, Fare ve CD-ROM

 
Fiyat: 25-30 YTL civarında deniliyor
Çıkış Tarihi: Ertelenmezse Eylül ayının sonuna doğru
Satış Noktası: Vestel bayiileri
Detaylı bilgi için: Kabus22 forumlarından faydalanabilirsiniz. http://www.kabus22.com

Yazar: Volkan Taş

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
26 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Bu oyunu görmüştüm 2 hafta önce gercekten güzel bir oyuna benziyor. Bunu yapanların eline sağlık.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

8) Eee bütün zevki kaçtıı, Filmin sonunu söylemeyi bırak resmen filmde oynadın bize izlettin, Bi daha böyle tanıtım olmasın. Bütün her şeyini öğrendik oyunun yani :roll Değil mi arkadaşlar?

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Her canavarı öldürmak için bu kadar uğraşılırsa oyun bitmez.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Yapılmış en iyi türk oyunu olduğu konusunda herkes hemfikirdir sanırım ama 30 ytl de biraz fazla 🙁 İlk başta 20 ytl olarak geçiyordu, neyse artık Türk oyununu destekleme zamanı. Videolar bile heyecanımızı arttırıyor. Yakın zamanda çıkar umarım :roll

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Elinize sağlık.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Ellerine sağlık down.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Biraz pahalı ama alırım. Xmenac haklı.Tabi Ankara’ya ne zaman gelir bilinmez?

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Tam bir gün resimler ve videoları inceledim ama oyunu oynamadım. Sonra verilen haberleri inceledikten sonra bunları bin küsür oyun tecrübemle sizlere elimden geldiğince aktarmaya çalıştım. Oyunun konusuna gelince ben anladım. Zaten konusu ***** da veriliyor.

Eleştiriniz için teşekkür ederim.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Mükemmel bir şeyler beklemek lüzumsuz, Türk oyun sektörü yeni gelişiyor, inşallah daha iyileri de gelecek.

Yalnız videolardan izlediğim kadarıyla oyun seslendirmeler konusunda sınıfta kalıyor, daha özenli bir şey olabilirdi :cry

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Gerçekten güzele benziyor ve ayrıntılı anlatılmıs
fiyatta pahalı ama pek yapıcak birşey yok
emeklerine saygı duymalıyız Türk sektörü bu alanda umarım dahada ilerler 😉

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Alttaki video çok daha güzelmiş. Özellikle sesler çok iyi. Dışarıdaki şimşek çakmaları da iyi ışıklandırılmış.

Fakat silah seçim menüsü biraz amatörce dizayn edilmiş. Daha iyi bir menü olabilirdi.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Yaratıklar baya zaman alıyor görünen o ama yiede simdiye kadar yapılan en iyi Türk tebrikler…

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Grafikler resident evil ve kombolar PoP gibi gözüküyo. Bakalım nasıl olacak.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Helal olsun. Güzel bir çalışma. Devamını bekliyoruz. Sizlerden strateji oyunları da bekliyoruz. Oyunu kesin alıcağım ellerinize sağlık.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

😉 bana göre mükemmel bır oyun kımsenın kacırmasını ıstemem herkese tavsıye ederım

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Harika Bekliyoruz!

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Türk oyunlarına hep destek tam destek
orijinal alalım.Orjinal oynayalım
çok güzel.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Helal olsun anlatılanlar kadar varmış. Ben böyle bir oyun görmedim!

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Oyun sektöründe Türk firmalarını da görmek gerçekten çok ***** sektörünün gelişmesine paralel güzellikler ***** geliştirenlerin ellerine yüreklerine sağlık

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

arkadaşlar oyun güzel açıkçası grafikler temiz, fiyat pahalı olsada bizim de dünyada adımızı duyuracağımız ve koltuklarımızı kabartacak doom gibi half life gibi halo gibi fear gibi oyunları üretebilmemiz için destek vermek zorundayız gibi geliyor bana. Hemen satın alıcam. Şunu da söylemeden edemeyeceğim canlar düşünsenize oyunu oynamak için başka dil bilmeye gerek yok instructons diye bir kelime yok karakter dialoglarını adam gibi dinleyeceğiz yani elin gavuruna para yetiştireceğimize bizimkiler zengin olsun ya 🙂 aferin bravo arkanızdayız. Siz bu güzellikleri yapmaya devam edin biz ayarı veririz

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

bence super bı oyun bu

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

mukemmel bısı olmus abılerım sızınle gurur duyuyorum tesekkurler hersey ıcın bu watan sızınle gurur duyuyor ve duyacak daha ıyılerını sızden beklıyorum ((((((ghost))))) ……….:)))))

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

İyide abi bunun linki nerde

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Kanka eline Sağlıq

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Gerçekten güzel olmuş ama yaratıklar biraz abartılmış

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

bence süper olmuş

" Kabus22 Geliyor… konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kabus22 Geliyor… ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kabus22 Geliyor… ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD YASAĞINA XİAOMİ'DEN İLK AÇIKLAMA! ABD YASAĞINA XİAOMİ'DEN İLK AÇIKLAMA!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak similatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak similatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)