Kadınlar, kodlamada çok da iyi değillermiş!


30 Aralık 2016 Cuma 05:00
Kadınlar, kodlamada çok da iyi değillermiş!

İngiltere’nin saygın devlet haber ajansı BBC, Şubat 2016’de çok ilginç bir haber yaptı.

Açık kaynak kodlu yazılım projelerinin yürütüldüğü ve gönüllü yazılımcıların çalıştığı GitHub portali üzerinde yapılan bir araştırmayı kaynak gösteren BBC, “Kadınlar daha başarılı kod yazıyor,” şeklinde manşet atmış ve GitHub’da kadınların yazdığı kodların daha fazla onay aldığını vurgulamıştı.

Kadınlar erkeklerden daha başarılı mı kod yazıyor?

Ancak bu haber kısa sürede “patladı!”. Okurlar, araştırmadan böyle bir sonuç çıkartılamayacağını ve haberin sahte olduğunu, cinsiyetçi bir mantıkla yazıldığını iddia ettiler.

BBC bu suçlamaları bir yıla yakındır cevaplamıyor ve haberi değiştirmemekte de ısrar ediyordu. Bu sırada BBC’nin yazdığı bu haber 350 milyon kaynakta da paylaşıldı.

Ancak BBC sonunda gerçeği itiraf etmek zorunda kaldı.

Haberin manüple edildiğini ve araştırmadan bu sonucu çıkarmanın isabetli bir yargı olmadığını kabul eden BBC, internetteki haberin başlığını “GitHub’da kodlama deneyimi cinsiyet bazında değişim gösterebiliyor” olarak değiştirdi. Ayrıca haberin içeriğinde de düzenlemeye gitti.

Böylece sahte haberler nedeniyle büyük tartışmaların yaşandığı bir dönemde, BBC gibi önemli bir haber kurumu, sahte haberlere karşı duyarlı olduğunu göstererek, önemli bir adım atmış oldu. 

:: Sizce kadınlar mı yoksa erkekler mi daha iyi kod yazıyor?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Kadınlar, kodlamada çok da iyi değillermiş!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Çoğu haberleri yalan bu ne ki. Ne manipülasyonlar yapıyorlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ne duyarlılığı yahu adamlar bildiğin yalanlarını 1 Yıl sürdürmüş

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında yazıyolar bence şöyle proje de bir kısım vardı 1-3 gün de yazılabilir bir kod du kız tam 1 hafta da yazdı ama böyle ince süslü bol açıklamalı simetrik sağlam kod yok.. sonra zaman yetersiz olduğu için iş bana kaldı kızın yazdığı kodun üstüne o kadar güzel kod yazdım ki vay bee çok iyi yazmış dedirtti, hani zaman verilse hakikaten güzel şeyler yapıyolar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadasim o dedigin bu ulkedeki kadinlar olabilir. Ben yillardir Ruslarla calisiyorum, gayet de becerikliler ha kod yazamiyorlar o ayri

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sahte haberle duyarlı olduğunu falan göstermemiş primini yapmış

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Feministler basar şimdi burayi

 7. SDN Okuru dedi ki:

  çok üzüldüm kardeşim maillerini versene

 8. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi feministler bana saldıracakta kimse kusura bakmasın dünyada birkaç örneği var diye şunuda yapıyorlar bunuda ediyorlar demesin kimse. Çoğu sektörde, kadınlar çoğu işi beceremiyor kardeşim. Yazılım olsun, tasarım olsun, vs vs. Birde bir şirkette birden fazla kadın çalıştırıyorsanız ayvayı tam yediniz demektir. Çünkü o işyeri varya resmen brazilya dizisine dönüyor. İhtiraslar, kıskançlıklar, dedikodu ne ararsan var.

" Kadınlar, kodlamada çok da iyi değillermiş! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kadınlar, kodlamada çok da iyi değillermiş! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kadınlar, kodlamada çok da iyi değillermiş! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "