Okunma

Kafatası delen robot yapıldı!


26 Nisan 2018 Perşembe 09:00
Kafatası delen robot yapıldı!

Hassas cerrahi işlemlerde kullanabilmek için kafatası robotu geliştirildi. Kafatası robotu ile yapılan cerrahi işlemler daha hızlı ve daha güvenli olacak.

Kafatası robotu ile cerrahi

Kanser, koklear implant gibi çeşitli nedenlerden dolayı her yıl dünya çapında 100.000 insanın kafatasının açılması gerekiyor. Büyük bir hassasiyet gerektiren bu işlem, bir cerrah için zorlu bir prosedürün de aşılmasını zorunlu kılıyor.

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu görevi üstlenmek için bir cerrahi robot geliştirdi. Milimetreden daha az hassasiyeti olan robot, istenen şekil ve boyutlardaki bir boşluğu otomatik ve güvenli bir şekilde frezeleyebiliyor. Aslında bu robotun, yedi eksen hareket kabiliyetine sahip, cerrahi bir matkabı olan, hassas bir CNC makinesi olduğunu söyleyebiliriz.

Cerrahi işlem için öncelikle beyin cerrahı, hastanın CT taramalarını inceliyor. Sonrasında cerrah tarafından yapılması istenilen işlemler, robota komut olarak aktarılıyor. İşleme başlayan robot, istenen şekil ve boyutlarda kafatasında delik açıyor.

kafatası robotu

Şu anda ön testleri başarıyla geçen robot, gelecekte cerrahların en önemli yardımcılarından biri olacak. Ancak bu robotun ameliyatlardan kullanılması için biraz daha zamana ihtiyaç var. Öncelikle bir yıl sonra başlayacak olan klinik testlerin geçilmesi gerekiyor. Araştırmacılar, robotun beş yıl sonra ameliyata başlayabileceğini belirtiyor.

Cerrahi robotlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Kafatası delen robot yapıldı!”

  1. efkan dedi ki:

    Kafası doğuştan delik olanları ne yapacağız peki?

  2. Kerim dedi ki:

    Dogrudur cok buyuk hassasiyet gerektiriyor. Lakin benim dusunceme gore cerrahlarimiz gene de ameliyet yapmali, surekli makinelere bagimli olmamalilar. Mazallah birolur da butun makineler iflas edince ameliyatimizi yapabilmeliler.

" Kafatası delen robot yapıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kafatası delen robot yapıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kafatası delen robot yapıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "