Okunma

Kağıt pil geliştirildi!


20 Ağustos 2018 Pazartesi 18:00
Kağıt pil geliştirildi!

Araştırmacılar, bakterilerle çalışan kağıt pil geliştirdi. Kağıt pil özellikle elektrik enerjisine ulaşmanın zor olduğu bölgelerde kullanılacak.

Kağıt pil bakterilerle çalışıyor

Teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor olsa da bugün dünyanın birçok bölgesinde elektrik enerjisine ulaşılamıyor. New York Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, bu soruna çözüm olması amacıyla bakterilerle çalışan bir pil geliştirdi. Kağıt bazlı pil, yoksul ülkelerde enerji ihtiyacını kısmen de olsa karşılayabiliyor.

Pilin yapımı için öncelikle metal ve diğer malzemeler ile tabakalar halinde basma işlemi gerçekleştirildi. Daha sonra elektronlarını hücre dışına aktarabilen Exoelectrojenler dondurup, kurutularak kağıt üzerine yerleştirildi. Pilin son halinin su veya tükürük ile etkileşimi sonrasında bakteriler etkin hale geliyor.

Temas sonrası etkin hale gelen bakteriler, elektronları serbest bırakarak pilin çalışmasını sağlıyor. Böylelikle üretilen enerji aydınlatma için bir ışık yayan diyodun veya düşük güç harcayan bir elektronik cihazın çalıştırılmasında kullanılabiliyor.

kağıt pil

Araştırmacılar, tek kullanımlık olan bu pillerin raf ömrünün 4 ay olduğunu belirtiyor. Araştımanın baş yazarlarından Choi, bu pillerin pratik uygulamalarda kullanılabilmesi için performansının 1000 kat artırılması gerektiğini söylüyor. Daha fazla kağıt pilin istiflenmesi ile pratik uygulamalarda kullanımı mümkün hale gelebilir.

Patent başvurusu yapılan kağıt pilin, önümüzdeki yıllarda ticarileşmesi hedefleniyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Kağıt pil geliştirildi!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Bu seferde pil için agaçlar kesilecek 🙁

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Guzel haber

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Bakarsin mobilde’de kullanilir.

" Kağıt pil geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kağıt pil geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kağıt pil geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "