Okunma

Kaliforniya’da otonom sürüş kavgası çıktı


21 Ekim 2016 Cuma 04:30
Kaliforniya’da otonom sürüş kavgası çıktı

Dev otomobil üreticileri ve sürücüsüz otomobil teknolojileri geliştiren Google gibi teknoloji şirketleri, Kaliforniya eyaletine karşı büyük bir protesto hazırlığı içinde.

Eyaletin, sürücüsüz otomobil testleri konusunda getirdiği kuralların, teknolojinin ilerlemesine büyük engel oluşturduğunu dile getiren protestocular, kuralların esnetilmesini istiyorlar.

Üreticiler ve yerel yöneticiler karşı karşıya

General Motors, Volkswagen, Honda ve Ford’un yer aldığı grupta ayrıca kendilerini “Güvenli sokaklar için sürücüsüz otomobil hareketi” olarak tanımlayan Google, Lyft, Uber ve Volvo da yer alıyor.

Endüstrinin temsilcileri, eyaletteki kuralların teknolojinin gelişimini yavaşlattığını savunuyorlar ve test araçları için getirilen “veri kayıt cihazı bulundurma” zorunluluğunun kaldırılmasını istiyorlar.

Ayrıca polislerin sürücüsüz otomobillerden hiçbir izin gerekmeden veri alabilmesi de araştırmalarının sağlığını olumsuz etkiliyor.

Eyalet yönetiminin, yollara yeni çıkacak test araçlarını incelemek amacıyla bir yıl boyunca bekletebiliyor olması da üreticileri çileden çıkarıyor.

Bir an önce sürücüsüz otomobiller geliştirmek için büyük yatırımlar yapan üreticilerin, araçlarını teste çıkarabilmek için bir sene boyunca izin beklemek zorunda kalması, en büyük tartışma konularından biri.

:: Sürücüsüz otomobil teknolojilerinin yolları daha güvenli yapacağına inanıyor musunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Kaliforniya’da otonom sürüş kavgası çıktı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Gelsinler buraya, izin mizin gerekmez.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Adamların uğraştığına bak bizimkilere bak.

" Kaliforniya’da otonom sürüş kavgası çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kaliforniya’da otonom sürüş kavgası çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kaliforniya’da otonom sürüş kavgası çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "