Okunma

Kaliteli Uygulamaların 7 Ortak Özelliği


08 Haziran 2014 Pazar 21:00
Kaliteli Uygulamaların 7 Ortak Özelliği

Mobil uygulamalar, dünyanın her noktasına yayılmış akıllı telefon, tablet ya da giyilebilir cihazların bugünü ve yarını. Araştırma şirketi Gartner’ın geçtiğimiz aylarda yayınladığı bir araştırma raporuna göre akıllı cihaz satışları, önümüzdeki 5 yıl süresince durmaksızın artarak yıllık 2,5 milyar adet seviyelerine dayanacaklar.

Elbette bu durumun doğal bir sonucu olarak akıllı cihazların yaşam kaynakları mobil uygulamalar da hep daha iyisini hedefleyip daha fazla kişi tarafından kullanılabilir olmayı hedeflemeye devam edecekler. Peki yüzbinlerce uygulama içindeki herhangi bir uygulamanın kaliteli olup olmadığını gösteren ölçüt ne? İşte bu konuda kaliteli uygulamalarda mutlaka olması gereken 7 özelliği bir araya getireceğiz.

1- Arayüz

Arayüz, bir uygulamanın ne kadar uzun süreyle hayatta kalacağını belirleyen temel faktörler arasında yer alır. Kullanıcılar için bir uygulama arayüzünün basit ve kullanımı kolay özelliklere sahip olması gerekir. Ayrıca tasarım da çekici olmalıdır.

Uygulamanın tasarımının iyi ve kullanıcı dostu olması da yeterli değildir. Doğru bir işlevselliği bünyesinde barındırmalıdır. Bu nedenle dünyanın en iyi uygulamalarının tamamında çok yetenekli tasarımcı kadrolarının yüzbinlerce hatta milyon dolarlarla ölçülen izleri vardır.

2- Stabiliteye Etki

 İyi bir uygulamanın önemli özelliklerinden biri de bünyesine dahil olacağı herhangi bir akıllı cihazın pil ömrüne, stabil çalışma özelliğine makul ölçülerde olumsuz etkide bulunmasıdır. Arka planda sürekli çalışan uygulamalarda pil ömrüne minimum seviyede negatif etki ve cihazın tutarlı şekilde kalabilmesi -örneğin; aşırı derecede ısınmaması- kullanıcı dostu bir yazılıma dair en önemli göstergelerdendır.

3- Güncellenme Aralıkları

iOS, Android ya da Windows Phone hangisi olursa olsun uygulama mağazalarındaki en popüler uygulamalara göz attığınızda en son güncelleme tarihinin çok yakın zamanda olduğunu görürsünüz.

Kaliteli uygulamalarda aylar öncesinden güncelleme yayınlanamaz; her zaman daha iyisine erişmek için güncelleme olmalı, uygulamalar kullanıcıları için hep daha iyi hale getiirlmeye çalışılmalıdır.

 

4- Hızlı Olmalı

 Günümüzde akıllı telefon, tablet
gibi cihazları kullananların yaşlarına dikkat ettiğimizde karşımıza şu
sonuç çıkıyor: Genç yaştalar. Genç yaşta olmak sabırsız olmaktır;
üstelik alternatiflerin de devasa boyutta fazla olduğu dikkate alınırsa
sabırsız olmanın da temelleri bir bakıma daha sağlam hal alır.

Bir uygulama eğer hızlı değilse kesinlikle kaybedenler
sınıfında yer alacaktır. Yapılan araştırmalar bir uygulamanın ilk 20
saniyesinin geleceğini belirlediğine; silinip silinmemesinde bu 20
saniyelik süredeki hız durumunun doğrudan etkili olduğuna işaret
etmektedir.

Sistem yeterince hızlı değilse kaliteli olduğu düşünülemez.


5- Kullanıcıyı Dinlemek

Popüler uygulamalarda kullanıcı yorumları özenle takip edilir, yorumlar adeta ince elenip sık dokunarak analiz edilir. Çünkü kullanıcının geribildirimine göre gerçekleştirilen güncelleme demek bir uygulamanın kalitesini gözler önüne seren en ciddi konulardan biri demektir.

Eğer parlak fikirlerin arasından hangisi ile yola çıkacağını henüz belirlememiş ya da umut vaat eden bir uygulama geliştiriciyseniz mutlaka kullanıcı yorumlarını dikkate alacağınıza söz verin. Emin olun başarının anahtarlarından biri de bu. Kullanıcıyı dineyin ve buna göre revizeler sunmaya dikkat edin.

6- Müsteri Hizmetleri ve Teknik Destek

Kaliteli ve geleceğe pozitif bakan, günü değil geleceği düşünen tüm mobil uygulamalarda müşteri hizmetleri ve teknik destek alanında hizmet mevcuttur.

Uygulama ile ilgili sorunların çözüm bulduğu ya da gelen taleplere yönelik önerilerin sunulduğu bu tür birimler, uygulamanın ne denli kaliteli bir yapıya sahip olduğunun göstergeleri arasında yer alır.

7- Zekice Bir Fikir

Ve en önemli maddeyi sona saklıyoruz; parlak bir zekanın ürünü olması. WhatsApp, Candy Crush Saga, HayDay, Clash of Clans, Instagram ve diğer ikonlaşmış uygulamaların her birinin ortak bir noktası var: Parlak birer zeka ürünü olmaları. Bir uygulama, içerisinde yer alan çeşitli algoritmalarla, sunduklarıyla ne kadar parlak bir fikrin ürünü olduğunu kullanıcılara ışık hızında sunar.

En popüler uygulamaların evrim sürecinde nasılsa uygulama mağazaları için şu an fikir aşamasında olan tüm uygulamalar da geliştiriciler tarafından en zekice detaylarla beraber tasarlanmaya çalışılıyor. Amaç en iyi olmak ve bunun için şüphesiz en gerekli unsurların başında bu maddede açıkladığımız konu geliyor.

:: Uygulama mağazalarındaki en iyi beş uygulamayı yazın! Tıklayın, SDN Forum’da tartışalım.
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kaliteli Uygulamaların 7 Ortak Özelliği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kaliteli Uygulamaların 7 Ortak Özelliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kaliteli Uygulamaların 7 Ortak Özelliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "