Kalitesiz maskeler toplatılıyor: İşte detaylar


06 Nisan 2021 Salı 19:14
ABONE OL
Kalitesiz maskeler toplatılıyor: İşte detaylar

Pandemi döneminden itibaren kullanmaya başladığımız koronavirüs maskeleri, yeterli standartlara sahip değil. Maalesef kalitesiz maskeler koronavirüse karşı herhangi bir koruma sağlamazken, standartlara uygun olmadığı için tam bir mikrop yuvası haline geliyor.

Özellikle virüsün mutasyona uğramasının ve ülkemizdeki koronavirüs vakalarının tekrar pik yapmasının ardından gündeme gelen bu konu ile ilgili Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu harekete geçti.

Çoğu firmanın standart olarak üretilen maskelerdeki koruyuculuk oranını yüzde 90’dan yüzde 98’e çıkaran meltblown malzemesini kullanmadığını tespit eden TİTCK, bu ürünler için sıkı denetim getiriyor.

Standartı karşılayamayan kalitesiz maskeler toplatılacak

Bu denetimlerin ışığında 400‘ün üzerinde firmanın maskeleri teste tabi tutuldu. Test sonuçlarına göre standartı karşılayamayan maskeler, bugünden itibaren piyasadan toplatılacak. 

Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, pandemi döneminde maskeye olan talebin artmasının ardından her sektörden yatırımcının maske işine girdiğini ve maskelerdeki kalitenin ciddi oranda düştüğünü belirtti.

kalitesiz maskeler

Kalitesiz koronavirüs maskeleri piyasadan toplatılacak

Büyük marketlerde satılan çok sayıda firmanın maskelerinin ”meltblown koruyucu” etiketiyle satıldığını belirten Erkin Delikanlı: ”Ancak bunların birçoğunun içini açıp baktığınızda bu katmanı göremiyoruz. Bu firmalar onay alma süreçlerinde de devleti kandırma yoluna gidiyor. Onay için TİTCK’ya gönderdikleri ürünlerde gerçekten meltblown kullanıyorlar ancak piyasaya sürdüklerinde farklı bir malzeme kullanıyorlar. Hatta çanta astarı bile kullanan olduğunu görüyoruz. Bu sahtekârlara bakanlığın dur diyecek olması sektör profesyonelleri açısından sevindirici gelişme. Sektör temsilcileri olarak biz bu denetimlerin sıklaştırılmasını istiyoruz. Denetimler sıklaştırılsın ki aramızdaki çürük elmalar ayrılsın” dedi.

Vatandaşın bu tür maskeleri satın almadan önce yapması gereken güvenilir markaların ürünlerine yönelmek ve aldıkları ürünlerin içeriğini kontrol etmek olacağını belirten Erkin Delikanlı: ”Vatandaş mutlak suretle kutu üzerinde yer alan barkod numarasından ÜTS aplikasyonu kamerasından ürünü okutup kaydı var mı diye kontrol etmeli gerekirse yine aynı aplikasyondan şikayet butonunu kullanarak içeriği başka olan malları şikayet etmeli.” dedi.

Uzmanlar, özellikle mutasyonlu koronavirüsten korunmak için çift maske kullanılması yönünde uyarı yapıyor. Bu nedenle maske seçerken kaliteli ve güvenilir olanlardan seçmenizi şiddetle öneriyoruz.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 gün önce

Bence güzel bir karar olmuş

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 gün önce

Standarti ha gileri sagliyormus soyleselerdide bizde bilseydik

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 gün önce

Üzerlerinde kare kodlar var onları okutunca bildiğim kadarıyla sağlık bakanlığı onayı çıkıyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 gün önce

Baya erken alınan bi karar olmuş. 😁👏😉

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 gün önce

Ben bir sitede maske aldım çok popüler bir satış mağazası ve devamlı yıkadım ama baktım bıyıklarım dökülmeye başladı hemen çöpe attım günlük maske daha iyi kulan at

" Kalitesiz maskeler toplatılıyor: İşte detaylar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kalitesiz maskeler toplatılıyor: İşte detaylar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kalitesiz maskeler toplatılıyor: İşte detaylar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  2. 2 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  3. 3 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  4. 4 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  5. 5 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  6. 6 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  7. 7 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  8. 8 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  9. 9 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  10. 10 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor