Okunma

Kamyon şoförlüğü de tarihe karışıyor


26 Ekim 2016 Çarşamba 05:30
Kamyon şoförlüğü de tarihe karışıyor

Sürücüsüz otomobiller insanları taşımak için hazırlanırken, tamamen insan şoförlerden arındırılmış bir trafik için sadece insanların değil, malların da sürücüsüz olarak taşınması gerekiyor. 

Bu amaçla sürücüsüz kamyonlar geliştiren Uber’in alt şirketi Otto, sürücüsüz kamyonlarla gerçekleştirilen tarihin ilk mal sevkiyatının başarıyla hedefine ulaştığını duyurdu.

Robot kamyon 120 kilometre yaptı

Budweiser biraları ile ortak yapılan mal sevkiyatı testinde, Otto tarafından geliştirilen sürücüsüz kamyonlar, 2000 kasa birayı, kırıp dökmeden Colardo’daki fabrikadan, yine Colarado’da 120 kilometre mesafedeki depoya götürmeyi başardı.

Sürücüsüz teknoloji şimdilik yolun otoyalda geçen kısmını kontrol etti ve araç şehre girdiğinde kontrolü sürücü aldı ancak bu deneme, kamyon şoförlüğünün de yakın gelecekte tarih olacağını ispatlıyor.

Kamyonların sürücüsüz çalışması demek, robot sevkiyat filolarının 7/24 hiç mola vermeden ve yüksek hızlarda dünyanın her köşesine mal sevkiyatı yapabileceği anlamına geliyor.

Bu da ürünlerin maliyetinin düşmesi ve tüketici fiyatlarındaki artış baskısının azalması anlamına geliyor.

Kısacası, robotlar sayesinde marketlerdeki fiyatların ucuzlaması mümkün görünüyor.

:: Sizce trafikte insan sürücüler ne zaman yasaklanacak?

 
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Kamyon şoförlüğü de tarihe karışıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ayrıca bunun sayısız felaket getireceği de bir gerçek olabilir yasadışı örgütlerin bomba yüklediğini ve şehrin göbeğine otonom bir aracı yolladığını düşünün yakalansa dahi nasıl bir hukuk devreye girebilir ki ?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Universite okuyunca kamyoncumu okunuyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sanki iyi birşey,işsizlik artacak ,üniversiteyi okudun bu sefer atanamayacan

 4. SDN Okuru dedi ki:

  O iş uzaktan bakıldığı gibi değil taşınan mala göre değişir 12tonla yola çıkarsın gidene kadar yol üstünden 35tona kadar mal yüklenirsin bunlar yoldan aldıkların. Kimi sefer yaparsın ekip gerektirir. Kimyasal taşırsın güneşten kabarır köpük köpük etrafa saçılır, lastik patlar, arızalar çıkar hava şartları yokuşlar cabası. Kamyon işi çok değişkenlik gösterir.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  panik yok. işsizlik maaşı ve süresi artacak. kimse parasız kalmayacak.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  dışarıya sigara izmariti atmayan kamyoncular

 7. SDN Okuru dedi ki:

  iyi olur, bizdeki gibi ayılardan kurtuluruz, trafikte bu otonom sistemler kamyonculardan daha insan gibi kullanır.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  trafik yolda durdursa : a) kamyon durur mu? b) kamyona ceza kesilmesi hali veya ehliyet ruhsat sorulması nasıl olacak? yoksa ilk duraktan son durağa kadar jet gibi gitmek mi olacak? c) ceza kesilmesi icap ederse trafik memuru
  kiminle konuşacak veya nasıl ceza kesilecek plaka üzerinden mi ? BİLEN VARSA SÖYLESİN..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Hiçbirşey ucuzlamaz. Otoban yapılırken de mesafeler kisalacak diyorlardı ama sürücüler araba dolduğu halde yolcu alıp daha fazla para kazanmak için bu sefer hizlarini kestiler ve yine aynı zamana denk geldi.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Marketlerdeki fiyatlar ucuzlamaz, cebimizden aynı para çıkar.
  Sadece şirketler karlılıklarını artırır…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  O biraz zor hocam

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Kamyoncular işsiz kalacak.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Ne market fiyatından bahsediyorsun sürücüye verilen para nakil başı 200 lira yevmiye 1 tır mala vurursan 0.0003 sent farketmez… ama o sistemli bi tırı almak 50.000$ daha fazla harcama demek…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  çorba parası istemeyen kamyon soförleri

 15. SDN Okuru dedi ki:

  sigara molası vermeyen kamyonlar

" Kamyon şoförlüğü de tarihe karışıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kamyon şoförlüğü de tarihe karışıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kamyon şoförlüğü de tarihe karışıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "