Okunma

Kan akışından elektrik üretildi!


12 Eylül 2017 Salı 12:00
Kan akışından elektrik üretildi!

Elektrik üretimi için yıllardır akan suyun hareket enerjisinden yararlanıyoruz. Çinli araştırmacılardan oluşan bir ekip, büyük hidroelektrik santraller ile benzer prensipte çalışan, damar içine sabitlenerek kan akışından elektrik üretecek küçük bir nanogeneratör geliştirdi.

Damarlarda nanogeneratör kullanılacak

Binlerce yıl önce akan suyun gücünü değirmenlerde kullanan insanoğlu, gelişen teknoloji ile bu gücü hidroelektrik santraller ile elektrik enerjisi üretmek için kullanmaya başlamıştı. Şimdilerde ise bu teknoloji küçülerek damarlarımızın içine kadar girmeyi başarıyor.

Fudan Üniversitesi’nden araştırmacılar, polimerik çekirdeğin etrafına sarılmış düzenli bir karbon nanotüp dizisine dayanan yeni bir tür elektrik üreten cihaz geliştirdi. Elyaf şekilli akışkan nanogneratör (FFNG) olarak adlandırılan cihaz damarlardaki kan akışından elektrik enerjisi üretmeyi başardı. FFNG, göreceli hareket ile fiberin etrafında bir elektrikli çift katman oluşturdu ve akan solüsyon simetrik yük dağılımını bozdu. Simetrik yük dağılımındaki bozulma, elektrik enerjisi üretilmesini sağladı.

17-09/11/kandan-elektrik-uretimi-shiftdelete.jpg

Cihaz tarafından ne kadar güç üretildiğine dair kesin bir bilgi verilmedi ancak bilim insanları, diğer minyatür enerji toplama cihazlarına kıyasla “yüksek verimlilikte” çalıştığını ve yüzde 20’den daha fazla bir güç dönüşümünün olduğunu iddia ediyor. Kurbağalar üzerinde yapılan testleri başarı ile tamamlayan bilim insanları, cihazı insanlara entegre edecek şekilde geliştirmeyi ve önümüzdeki yıllarda uygulanabilir hale getirmeyi amaçlıyor.

:: Damarlarınızı elektrik santraline dönüştürecek nanogeneratör hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Kan akışından elektrik üretildi!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İçerik kaliteniz, türkçeniz batsın.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    gittikçe matrix filmine yaklaşıyoruz ha gayret ..

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Sağlık girişimlerine destek oluyoruz

" Kan akışından elektrik üretildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kan akışından elektrik üretildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kan akışından elektrik üretildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "