Kan grubu ile Covid-19 arasındaki bağlantıya nokta koyan araştırma


06 Nisan 2021 Salı 16:37
ABONE OL
Kan grubu ile Covid-19 arasındaki bağlantıya nokta koyan araştırma

Pandeminin ilk ortaya çıktığı dönemde bazı raporlar, A türü kan grubuna sahip kişilerin Koronavirüse daha duyarlı olduğunu iddia etmişti. 0 tipi kan grubuna sahip bireylerin ise daha az risk taşıdığını ileri sürmüştü. Fakat ABD’nin üç eyaletinde yapılan çalışmalar Covid-19 ile kan grubu arasında bir bağlantı olup olmadığı sorusuna yanıt getirdi.

108 bin Koronavirüs hastası incelendi

Üç eyaletin içinde bulunduğu sağlık ağında yaklaşık 108 bin hasta incelendi. Araştırmalar sonucunda kan grubu ile Covid-19 riski arasında hiçbir bağlantı bulunamadı. Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi‘nde akademisyenlik yapan Dr. Amesh Adalja şu açıklamayı yaptı:

“Pandeminin başlangıcından bu yana kan grubu ile Koronavirüsü riski arasında bir ilişki olduğu düşünülüyor. Fakat yaptığımız bu büyük çalışmada, kan türlerinin Covid-19’a duyarlılık ile ilgili bir ciddiyet yaratmadığını gördük.”

Covid-19

Uzmanlar kan grubu ile Covid-19 riski arasında bir bağ olmadığını söyledi.

Mount Sinai South Nassau‘da epidemiyolog olarak görev alan Dr. Aaron Glatt yapılan araştırmaya dahil olmasa da ortaya çıkan sonucu destekledi. Glatt kan gruplarıyla ilgili tüm bu söylentilerin başından bu yana gerçeği yansıtmadığını düşündüğünü söyledi. A tipi kan gruplarıyla diğer kan grupları arasında hastalığa karşı pratikte hiçbir fark olmadığını ifade eden doktor, herkesin eşit mesafede tedbir alması gerektiğini paylaştı.

Kan grubu ile Covid-19 arasındaki bağ iddiaları çürütüldü

Bu iddialar Covid-19’un erken dönemlerinde Çin’de ortaya çıkan bir raporla başlamıştı. Kısa sürede dünya geneline yayılan iddialar İtalya ve İspanya’daki araştırmacılar tarafından da desteklenmiş; ancak Danimarka ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan diğer çalışmalar sonuçları oldukça karmaşık ve çelişkili bir hale getirmişti.

Intermountain Tıp Merkezi Kalp Entitüsü‘nden Dr. Jeffrey Anderson liderliğindeki bilim insanları tüm bu iddiaları çürüttü. 24 hastane ve 215 klinikten oluşan kar amacı gütmeyen sağlık kuruluşu, on binlerce hastadan alınan verileri analiz etti.

Şimdiye kadar Covid-19 ile kan grubu arasındaki bağı gösteren raporların tamamen tesadüfi bulgular olduğu tespit edildi. İddiayı doğrulayan unsurlar ise araştırmacılara göre rastgele ortaya çıktı. Uzmanlar kan grubunun Koronavirüsü için bir risk taşımadığını; ancak cinsiyet, yaş ve etnik köken gibi unsurların hastalığa duyarlılığı arttırabileceğini söyledi.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Furkan
Furkan
6 gün önce

0+’im ailede 0 olmayan herkes korona oldu ama ben olmadım 🙂

" Kan grubu ile Covid-19 arasındaki bağlantıya nokta koyan araştırma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kan grubu ile Covid-19 arasındaki bağlantıya nokta koyan araştırma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kan grubu ile Covid-19 arasındaki bağlantıya nokta koyan araştırma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme