Okunma

Kanada, dronelar ile kargo taşıyacak


16 Ocak 2017 Pazartesi 04:30
Kanada, dronelar ile kargo taşıyacak

Drone’lar ile kargo taşımacılığı deyince akla ilk gelen isim Amazon olsa da, Kanada’nın bu konuda Amazon ve ABD’den daha büyük planları var.

Kuzey kesimleri kutup bölgesine yakın olan ve sürekli kar altında olan ülkenin bu bölgelerinde yaşayan halk için basitçe markete gitmek bile çoğu zaman büyük bir çileye dönüşebiliyor.

Kanada’nın yolları kardan, drone gelir havadan!

Açık yol bulmanın çok zor olduğu Kuzey Kanada bölgesinde halkın ihtiyaçlarının daha rahat karşılanabilmesi için Kanada hükumeti şimdi drone taşımacılığını yoğun olarak kullanmaya hazırlanıyor.

Kanada hükumeti yeni hazırladığı yasa ile ülkede drone kargo taşımacılığını düzene oturtmayı ve bu konuda faaliyet gösterecek şirketlere yol göstermeyi planlıyor. Böylece özellikle Kuzey Kanada’da dronelar ile sipariş tesliminin yaygınlaşmasını umuyor. 

Bu servislerin sadece pizza/hamburger siparişleri için değil, ilaç, market alışverişi, su hatta yakıt  gibi daha hayati ihtiyaçlar amacıyla da kullanılması bekleniyor.  

Daha önce de Fransa ve İngiltere ülkede drone taşımacılığını geliştirmek için çeşitli yasaları düzenlemişlerdi ancak bu ülkelerde drone taşımacılığı henüz bir ihtiyaç değil sadece siparişlerini çok hızlı bir şekilde kapılarında görmek isteyenlerin, ekstra ücret ödeyerek satın aldığı lüks bir hizmet olarak görülüyor.

Dolayısıyla, Kanada’daki girişimin dronlar ile yaşayan topluma çok daha iyi bir örnek oluşturacağı ve Amazon gibi drone servisleri geliştiren şirketlerin, yakın gelecekte karşılaşacakları sorunları görmek için bu bölgeye akın edeceği, Kuzey Kanada’nın tam bir drone cennetine dönüşeceği düşünülüyor.

:: Drone ile kargo taşımacılığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Kanada, dronelar ile kargo taşıyacak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bizimkiler araba da bile taşıyamıyor

" Kanada, dronelar ile kargo taşıyacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kanada, dronelar ile kargo taşıyacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kanada, dronelar ile kargo taşıyacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "