Okunma

Kanada Google Street’e Savaş Açtı


20 Ekim 2010 Çarşamba 08:30
Kanada Google Street’e Savaş Açtı

Bundan on yıl önce sadece arama motoru olan Google, günümüzde dünyanın en büyük teknoloji ve yazılım şirketlerinden biri. Cep telefonundan, robot arabaya ve sesli arama sistemine kadar birçok alt sektörde faaliyet veren Google ilginç bir başarı hikayesin sahip.(Google Voice Search Artık Türkçe!)

İki öğrencinin fikrinden dünyayı değiştiren bir şirkete dönüşen Google, tıpkı basın gibi devletleri etkileyecek bir kamuoyu gücüne ulaştı.

Ünlü arama motorunun bu hızlı yükselişi kullanıcıları sevindirse de devletler durumdan hiç de hoşnut değil. Geçtiğimiz yıl içerisinde Google‘ın Çin‘le başlattığı soğuk savaş hükümetlerin bu siteye karşı tavır almasını sağladı.

Şirketin özel kameralı bir otomobil sistemiyle sokakların fotoğrafını çekip yayınladığı Google Street View özelliği hizmete geçtiği son birkaç yıldan beri tartışmaların odağı haline gelmişti.

 

 

Google Kişiler Hakkında Dosyalar Tutuyor

Kanada Güvenlik Komisyonu Başkanı Jennifer Stoddart dün düzenlediği basın toplantısında Google’a tam anlamıyla ateş püskürdü. Stoddart, Google Street View araçlarının Kanada’nın güvenlik kurallarını çiğnediğini açıkladı.

Birçok Kanadalı vatandaşın bu araçtan rahatsız olduğunu ve mahremiyet haklarının çiğnendiği gerekçesiyle polise başvurduğunu belirtten komisyon başkanı ünlü arama motoruna ağır suçlamalarda bulundu.

Stoddart ellerinde Google’ın kişilere ait fotoğraf, e posta içerikleri ve ev adreslerini toplandığına dair sağlam kanıtlar olduğunu da iddia etti. 

Kanada Güvenlik Komisyonu Başkanı, Google’ın eğer 1 Kasım 2010’a kadar bu tutumunu sonlandırmazsa ülkedeki faaliyetlerine son verileceğini de sözlerine ekledi.

:: Google’ın gerçekten kişiler hakkında özel dosyalar oluşturduğunu düşünüyor musunuz?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Kanada Google Street’e Savaş Açtı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Abi biz fotoğraf çekiyoduk sadece yıaa!

" Kanada Google Street’e Savaş Açtı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kanada Google Street’e Savaş Açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kanada Google Street’e Savaş Açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "