Okunma

Kanada’da otonom sürüş testleri başlıyor


29 Kasım 2016 Salı 04:00
Kanada’da otonom sürüş testleri başlıyor

Sadece Kuzey Amerika’nın  değil, dünyanın en sakin ülkesi olarak ün yapan Kanada’nın yollarına nihayet biraz heyecan geliyor olabilir.

Kanada hükumeti, ülkede otonom sürüş testlerinin yapılabilmesi için gerekli izinleri çıkardı. 

Kanada kendi teknolojilerini geliştirecek

Yeni dönemde, ülkede otonom sürüş teknolojisi geliştiren üç firma, test otomobillerini yollara çıkaracak.

Bu geliştiriciler, University of Waterloo, Erwin Hymer Group ve Blackberry QNX… Üç firma, farklı otomobil modelleri kullanıyor. 

Lincoln MKZ, Mercedes-Benz Sprinter Van, ve Blackberry işletim sistemiyle çalışan 2017 model bir Lincoln.

Testlerin ilk aşamasında araçların Kanada koşullarındaki durumları test edilecek. Ardından otonom sürüş teknolojilerinin farklı koşullarda denenmesi gündeme gelecek. Öyle görünüyor ki, Kanada da otonom sürüş teknolojileri konusunda dünyada söz sahibi olmak istiyor.

:: Sizce Kanada firmaları bu alanda başarılı olabilir mi?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Kanada’da otonom sürüş testleri başlıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    her üniversiteye bir proje verilsin. bir üniversite YERLİ ARABA yapsın, diğer bir üniversite YERLİ ROKET yapsın

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Otonom sürüşüne bu kadar güvenen bir firma neden hala kocaman direksiyon ve pedalları oraya sıkıştırma çabasına girer anlamış değilim. O kadar güveniyorsan algıyı da değiştir. Direksiyon yerine mini bir klavye koy, dönme durma işlevini aynı tepkime de gerçekleştirecek iki motor. Firmalar önce kendilerine güvensin daha sonra ben yaptıkları işe güvenirim …

" Kanada’da otonom sürüş testleri başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kanada’da otonom sürüş testleri başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kanada’da otonom sürüş testleri başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "