Kanser tespiti için yeni yöntem!


09 Aralık 2017 Cumartesi 11:00
Kanser tespiti için yeni yöntem!

Kanser tespiti, tedaviye erken başlanabilmesi için oldukça önemli bir süreç. Araştırmacılar kanser tespiti için elektrokimyasal mikroskobi tarama yöntemini geliştirdi.

Kanser tespiti için ek kimyasala ihtiyaç duyulmuyor

Angewandte Chemie’de yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar elektrokimyasal mikroskobi tarama adlı bir görüntüleme tekniğinin yararlı bir tıbbi araç olabileceğini gösterdi. Bu yöntemde iyi bir görüntü elde etmek için dokuda, boyalar veya flüoresan işaretleyiciler gibi ilave kimyasallar kullanmak zorunda kalınmıyor. Dokunun çevresindeki doğal biyomoleküllerin saptanması için elektrokimyasal problar kullanılıyor.

Yumuşak mikroelektrodlar, dokulardaki bazı kimyasalların ürettiği elektrik akımını ölçerek, dokunun fiziksel yapısına ve bileşimine dair bilgiler veriyor. Fareler üzerinde yapılan iki farklı çalışmada karaciğer ve kalp taramaları başarılı bir şekilde yapılabildi.

Kanser tespiti

Başka bir deneyde ise araştırmacılar sağlıklı insan dokusu ile kanserli insan dokusu arasındaki fark görülebildi. Bu yöntemin sadece kanser tespitinde değil, kanserli hücreleri yok etmekte de kullanılması planlanıyor.

Kanser için geliştirilen yeni yöntem hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Kanser tespiti için yeni yöntem!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Kanser üzerinden çok gelir sağlanıyor. Hatta bu hastalığın hastalık olmadığı, hastalıklı hücrenin bazı devletlerce insanlara çeşitli yollardan enjekte edildiği söyleniyor. Amaç insanımızı azaltıp ülkemizi güçsüz düşürmek hem de bunu yaparken kanser ilaçları sayesinde para kazanmak. Bir taşla iki kuş prensibi yani. Kanserin tedavisi biliniyor ama bu bizlerden gizleniyor.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sen çok film izlemişsin bu çok açık. Kanserin tedavisi henüz olmasada önüne geçmek için elinizdeki en büyük koz düzenli sağlık kontrolüdür. Yani erken teşhis beyler bayanlar. Evet hastalık yaratıp ilaçtan para kazanan bir kesim var burda hemfikiriz fakat her olayıda bizi kıskanıyorlara bağlamayın.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir türk şifacı bunu 20 yıldır elindeki radyoaktiv dalgalarla becerebiliyor …aynı şekilde de kanserli hücreleri ‘hallediyor’ … kanıtlanmıştır. Ve bu adamı canım ülkemde dikkate alan bir bilim adamı çıkmamıştır….!

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kimmis bu turk sifaci adam ?

" Kanser tespiti için yeni yöntem! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kanser tespiti için yeni yöntem! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kanser tespiti için yeni yöntem! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!