Kantar, Mobil Pazar Analizini Yayınladı


02 Temmuz 2013 Salı 07:30
Kantar, Mobil Pazar Analizini Yayınladı

Apple‘ın iOS, Google‘ın Android, Microsoft‘un Windows Phone, BlackBerry‘nin şimdilik BB10 ile yarışta olduğu, gelecek günlerde pazara Firefox OS ve Tizen gibi yeni işletim sistemlerinin de dahil olacağı mobil pazar, oldukça hareketli günler geçiriyor.

Mobil pazarda ne kadar çok oyuncu olursa olsun, Android ve iOS‘un pazardaki dominantlığı azalma eğilimine girmiyor. Fakat analistlerin hazırladığı raporlar pek çok kişi için oldukça değerli durumda. Zira bu analistlere göre, gelecekte hangi platformun, nasıl bir konumda olacağı kestirilebiliyor.

Avrupa pazarı:

Yapılan açıklamalara göre Avrupa pazarında özellikle İngiltere, Almanya, Fransa, Italya ve İspanya‘da Android platformunun pazar payının yüzde 70′ini ele geçirmiş olduğu görülüyor. Android işletim sistemi Avrupa‘da en çok İspanya ve Almanya‘da popüler.  Almanya‘da yüzde 76.7, İspanya‘da da yüzde 92.5 değerleriyle pazarın tek hakimi olan Android‘i, sırasıyla yüzde 15 ve 4.2 ile iOS izliyor.

Windows Phone platformunun da Avrupa‘da canlandığı görülüyor. Fakat değerler hala oldukça düşük. Avrupa‘da en çok Windows Phone‘u destekleyen ülke İtalya.

Avrupa‘daki oranın sadece yüzde 2.5‘ini elinde tutan Windows Phone, İtalya‘da bu değeri yüzde 9.7‘ye kadar çıkarmayı başarmış. Nokia’nın anavatanı Finlandiya’nın listede olmaması ise ayrı bir çelişki.

Avrupa‘daki 5 ülkede yapılan araştırmalarda en çok akıllı telefon satan firmanın Samsung olduğu görülüyor. Yapılan araştırmalara göre Samsung liderliği bırakmamış olsa da, geçmişe göre marka bilinirliği açısından bazı gerilemeler yaşadığı ve ileride bunun daha da artacağı öngörülüyor.

Diğer sayfada Çin, ABD ve Meksika pazarları hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çin pazarı:

Çin‘deki akıllı telefon pazarının yüzde 70‘ini elinde tutan Android‘i yüzde 23.6 ile iOS izliyor. Symbian‘ın hala listeye girdiği Çin pazarında, Symbian yüzde 1.3; Windows Phone ise yüzde 2.9’luk bir kullanım oranına sahip. BlackBerry ise sadece yüzde 0.2’lik kullanım değerlerinde kalmış durumda.

Amerika pazarı:

iOS‘in en etkili olduğu pazar tabiki de anavatanı olan ABD pazarı. Apple‘ın mobil pazarın yüzde 41.9‘unu elinde tuttuğu görülüyor. iOS yüzde 3.5‘luk bir sıçrama elde etmiş durumda. Android‘in yüzde 51.9′luk bir pazar payı bulunuyor. 2012‘de yüzde 52 pazar payına sahip Android’in biraz gerilemesi de dikkat çekiyor.

Windows Phone’un da hafif bir artış gösterdiği ABD pazarında, geçtiğimiz sene 3.7’lik pazara sahip olan Microsoft, şimdi rakamları yüzde 4.6 seviyesine çıkarmış durumda.

İlginç ama gerçek. Meksika’da Symbian dalgası

Symbian, Nokia tarafından neredeyse ölüme terkedildi fakat Meksika‘da hala ciddi bir kullanıcı kitlesi var. Yüzde 10.3’lük bu kullanıcı kitlesini, yüzde 9.9 ile iOS, yüzde 11.3 ile BlackBerry ve yüzde 60.3 ile Android izliyor. Meksika’da açık ara Android lider olsa da, Symbian‘ın hala yüzde 10′luk değerlerde olması oldukça ilgi çekici bir nokta.

Kantar’ın değerlerine göre Android hala pazarın lideri durumunda. Onu iOS izliyor fakat Apple‘ın da pazar payını yavaş yavaş kaybetmeye başladığı görülüyor. Bakalım iOS 7 ve çıkacak yeni i cihazları bu düşüşü engelleyebilecek mi?

:: Pazar payı dağılımını nasıl yorumluyorsunuz?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
18 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Bu tabloda en akıllı olan evlet GB yani İngiltere

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Varol Symbian! 😀

REDFOKS
REDFOKS
7 yıl önce

Habere göre Android dünyayı işgal etmiş durumda

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Çok şükür Ya Rabbim ios severler olarak ayağa düşmedik 😀

Uranos
Uranos
7 yıl önce

Elmacılar gelir şimdi bire bin katıp durum eşit derler

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Arkadaşlar şuna da dikkat etmek lazım. Apple tek başına bu pazarda, ancak Android Samsung, lg, Htc, nexus ***** gibi cihazlarda kullanılıyor, bu durumda Apple tek başına mücadele etmesine rağmen hala number one…

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Samsung urunlerinde kalitesini arttirmazsa ancak fiyat avantaji ile urunlerini satabilir en azindan amiral modellerinde gozle gorulur bir kalite yakalamasi gerekir htc ve sony gibi kaliteli modeller uretirse yine gecen seneki gunlerine doner tabiiki samsung bunu yaparsa elde edecegi karin dusecegini biliyor o yuzden kalitesini sony ve htc seviyesine getirmez ama yine bir kalite artisi yapar diye dusunuyorum

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

en akıllı millet ispanyollarmış burdan bunu anlıyoruz.
italyanlarda en değişime kapalı toplum.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Gelecekte din dil ırk üzerinden değil ios android üzerinden ülkeler bölünecek iç savaşlar çıkacak diye korkuyorum..-bugracihan

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

ZİYARETÇİ 02.07.2013 11:05
yorum bence çok saçma. istediğin kadar telefon üretilsin işletim sistemi kötüyse satmaz zaten. çeşitlilik fazla. apple tutunamıyor artık pazarlarda çeşit azlığıyla. 2014 yılında yeni iphoneLAR gelince durumu değerlendirmek lazım. Apple’ın number one olduğu bir yer göremedim?

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

“Kantar’ın değerlerine göre Android hala pazarın lideri durumunda. Onu iOS izliyor fakat Apple’ın da pazar payını yavaş yavaş kaybetmeye başladığı görülüyor. “

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

ZİYARETÇİ 02.07.2013 11:05 Arkadaşlar şuna da dikkat etmek lazım. Apple tek başına bu pazarda, ancak Android Samsung, lg, Htc, nexus ***** gibi cihazlarda kullanılıyor, bu durumda Apple tek başına mücadele etmesine rağmen hala number one…

…………………
Peki dostum stabiliteyi neden samsung cihazlarla karşılaştırıyosunuz? iOS’un stabilitesi ile nexus neredeyse çok yakın. Ama işler iOS vs Android’e geldiğinde direk samsung telefonları baza alıyosunuz. Almayın kardeşim o zaman şöyle yorum yapacaksanız. Gelin nexus ile karşılaştırın. Nexus’un iphone’den tek geri kalır yanı kamerası başkada bi sıkıntısı yok.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

ForzAndroid !!

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

android virüs resmen

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Ayfon’un ’u geçtiği tek ülke ABD imiş. Normal, anavatanı orası çünkü.

Windows Phone çok geride kalmış.

Android şuanda dünyanın her yerine P’nin üzerinde hükmediyor 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Android, ios, ve windows mobile kalacak geriye demekki.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

iOS’ta düşüş dahada büyüyecek demedi demeyin 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Fransanin %9 u diger platform kullaniyor. Acaba hangisi

" Kantar, Mobil Pazar Analizini Yayınladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kantar, Mobil Pazar Analizini Yayınladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kantar, Mobil Pazar Analizini Yayınladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi