Okunma

Kantar, Mobil Pazar Analizini Yayınladı


02 Temmuz 2013 Salı 07:30
Kantar, Mobil Pazar Analizini Yayınladı

Apple‘ın iOS, Google‘ın Android, Microsoft‘un Windows Phone, BlackBerry‘nin şimdilik BB10 ile yarışta olduğu, gelecek günlerde pazara Firefox OS ve Tizen gibi yeni işletim sistemlerinin de dahil olacağı mobil pazar, oldukça hareketli günler geçiriyor.

Mobil pazarda ne kadar çok oyuncu olursa olsun, Android ve iOS‘un pazardaki dominantlığı azalma eğilimine girmiyor. Fakat analistlerin hazırladığı raporlar pek çok kişi için oldukça değerli durumda. Zira bu analistlere göre, gelecekte hangi platformun, nasıl bir konumda olacağı kestirilebiliyor.

Avrupa pazarı:

Yapılan açıklamalara göre Avrupa pazarında özellikle İngiltere, Almanya, Fransa, Italya ve İspanya‘da Android platformunun pazar payının yüzde 70′ini ele geçirmiş olduğu görülüyor. Android işletim sistemi Avrupa‘da en çok İspanya ve Almanya‘da popüler.  Almanya‘da yüzde 76.7, İspanya‘da da yüzde 92.5 değerleriyle pazarın tek hakimi olan Android‘i, sırasıyla yüzde 15 ve 4.2 ile iOS izliyor.

Windows Phone platformunun da Avrupa‘da canlandığı görülüyor. Fakat değerler hala oldukça düşük. Avrupa‘da en çok Windows Phone‘u destekleyen ülke İtalya.

Avrupa‘daki oranın sadece yüzde 2.5‘ini elinde tutan Windows Phone, İtalya‘da bu değeri yüzde 9.7‘ye kadar çıkarmayı başarmış. Nokia’nın anavatanı Finlandiya’nın listede olmaması ise ayrı bir çelişki.

Avrupa‘daki 5 ülkede yapılan araştırmalarda en çok akıllı telefon satan firmanın Samsung olduğu görülüyor. Yapılan araştırmalara göre Samsung liderliği bırakmamış olsa da, geçmişe göre marka bilinirliği açısından bazı gerilemeler yaşadığı ve ileride bunun daha da artacağı öngörülüyor.

Diğer sayfada Çin, ABD ve Meksika pazarları hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çin pazarı:

Çin‘deki akıllı telefon pazarının yüzde 70‘ini elinde tutan Android‘i yüzde 23.6 ile iOS izliyor. Symbian‘ın hala listeye girdiği Çin pazarında, Symbian yüzde 1.3; Windows Phone ise yüzde 2.9’luk bir kullanım oranına sahip. BlackBerry ise sadece yüzde 0.2’lik kullanım değerlerinde kalmış durumda.

Amerika pazarı:

iOS‘in en etkili olduğu pazar tabiki de anavatanı olan ABD pazarı. Apple‘ın mobil pazarın yüzde 41.9‘unu elinde tuttuğu görülüyor. iOS yüzde 3.5‘luk bir sıçrama elde etmiş durumda. Android‘in yüzde 51.9′luk bir pazar payı bulunuyor. 2012‘de yüzde 52 pazar payına sahip Android’in biraz gerilemesi de dikkat çekiyor.

Windows Phone’un da hafif bir artış gösterdiği ABD pazarında, geçtiğimiz sene 3.7’lik pazara sahip olan Microsoft, şimdi rakamları yüzde 4.6 seviyesine çıkarmış durumda.

İlginç ama gerçek. Meksika’da Symbian dalgası

Symbian, Nokia tarafından neredeyse ölüme terkedildi fakat Meksika‘da hala ciddi bir kullanıcı kitlesi var. Yüzde 10.3’lük bu kullanıcı kitlesini, yüzde 9.9 ile iOS, yüzde 11.3 ile BlackBerry ve yüzde 60.3 ile Android izliyor. Meksika’da açık ara Android lider olsa da, Symbian‘ın hala yüzde 10′luk değerlerde olması oldukça ilgi çekici bir nokta.

Kantar’ın değerlerine göre Android hala pazarın lideri durumunda. Onu iOS izliyor fakat Apple‘ın da pazar payını yavaş yavaş kaybetmeye başladığı görülüyor. Bakalım iOS 7 ve çıkacak yeni i cihazları bu düşüşü engelleyebilecek mi?

:: Pazar payı dağılımını nasıl yorumluyorsunuz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Kantar, Mobil Pazar Analizini Yayınladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Fransanin %9 u diger platform kullaniyor. Acaba hangisi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  iOS’ta düşüş dahada büyüyecek demedi demeyin 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Android, ios, ve windows mobile kalacak geriye demekki.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ayfon’un ’u geçtiği tek ülke ABD imiş. Normal, anavatanı orası çünkü.

  Windows Phone çok geride kalmış.

  Android şuanda dünyanın her yerine P’nin üzerinde hükmediyor 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  android virüs resmen

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ForzAndroid !!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 02.07.2013 11:05 Arkadaşlar şuna da dikkat etmek lazım. Apple tek başına bu pazarda, ancak Android Samsung, lg, Htc, nexus ***** gibi cihazlarda kullanılıyor, bu durumda Apple tek başına mücadele etmesine rağmen hala number one…

  …………………
  Peki dostum stabiliteyi neden samsung cihazlarla karşılaştırıyosunuz? iOS’un stabilitesi ile nexus neredeyse çok yakın. Ama işler iOS vs Android’e geldiğinde direk samsung telefonları baza alıyosunuz. Almayın kardeşim o zaman şöyle yorum yapacaksanız. Gelin nexus ile karşılaştırın. Nexus’un iphone’den tek geri kalır yanı kamerası başkada bi sıkıntısı yok.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  “Kantar’ın değerlerine göre Android hala pazarın lideri durumunda. Onu iOS izliyor fakat Apple’ın da pazar payını yavaş yavaş kaybetmeye başladığı görülüyor. “

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 02.07.2013 11:05
  yorum bence çok saçma. istediğin kadar telefon üretilsin işletim sistemi kötüyse satmaz zaten. çeşitlilik fazla. apple tutunamıyor artık pazarlarda çeşit azlığıyla. 2014 yılında yeni iphoneLAR gelince durumu değerlendirmek lazım. Apple’ın number one olduğu bir yer göremedim?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Gelecekte din dil ırk üzerinden değil ios android üzerinden ülkeler bölünecek iç savaşlar çıkacak diye korkuyorum..-bugracihan

 11. SDN Okuru dedi ki:

  en akıllı millet ispanyollarmış burdan bunu anlıyoruz.
  italyanlarda en değişime kapalı toplum.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung urunlerinde kalitesini arttirmazsa ancak fiyat avantaji ile urunlerini satabilir en azindan amiral modellerinde gozle gorulur bir kalite yakalamasi gerekir htc ve sony gibi kaliteli modeller uretirse yine gecen seneki gunlerine doner tabiiki samsung bunu yaparsa elde edecegi karin dusecegini biliyor o yuzden kalitesini sony ve htc seviyesine getirmez ama yine bir kalite artisi yapar diye dusunuyorum

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar şuna da dikkat etmek lazım. Apple tek başına bu pazarda, ancak Android Samsung, lg, Htc, nexus ***** gibi cihazlarda kullanılıyor, bu durumda Apple tek başına mücadele etmesine rağmen hala number one…

 14. Uranos dedi ki:

  Elmacılar gelir şimdi bire bin katıp durum eşit derler

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Çok şükür Ya Rabbim ios severler olarak ayağa düşmedik 😀

 16. REDFOKS dedi ki:

  Habere göre Android dünyayı işgal etmiş durumda

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Varol Symbian! 😀

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tabloda en akıllı olan evlet GB yani İngiltere

" Kantar, Mobil Pazar Analizini Yayınladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kantar, Mobil Pazar Analizini Yayınladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kantar, Mobil Pazar Analizini Yayınladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "