Kapatılan Trump yanlısı uygulamadan dönüş sinyali


18 Ocak 2021 Pazartesi 13:46
ABONE OL
Kapatılan Trump yanlısı uygulamadan dönüş sinyali

ABD Başkanı Donald Trump taraftarlarının sıklıkla kullandığı bir sosyal medya platformu olan Parler, hem ABD Kongresi’nin işgal edilmesindeki rolü hem de şiddet içerikli paylaşımlar barındırması nedeniyle geçen hafta kapatılmıştı. Tartışmalı platformun CEO’su John Matze, tüm sorunları çözeceklerini ve yakında yeniden kullanıcılarla buluşacaklarını söyledi.

Trump taraftarlarının uygulaması Parler, geri mi dönüyor?

Çoğunlukla Trump destekçileri, komplo teorisyenleri ve aşırı sağcılar tarafından rağbet gören bir sosyal medya platformu olan Parler, geçtiğimiz haftalarda Washington DC’deki ABD Kongre Binası‘na yapılan saldırının planlandığı yer olması nedeniyle Google ve Apple tarafından uygulama mağazalarından kaldırılmıştı.

Son olarak Amazon Web Services (AWS) sunucularından da banlanan platform, böylece tamamen ortadan kalkmıştı. Buna karşın Parler, tabiri caizse ölümden dönüyor gibi görünüyor. Parler CEO’su John Matze‘in imzasını taşıyan bir mesaj, pazar günü  platformun web sitesinde görünmeye başladı.

trump yanlısı parler

Platformdaki her türlü sorunu çözeceklerini vaat eden Matze, kullanıcılarla yakında yeniden buluşmayı planladıklarını söyledi. Tabii, bu taahhüdün ne derece yerine getirileceği büyük bir soru işareti. Zira platform, kurulduğu 2018 yılından bu yana aşırı sağ tandanslı, ayrımcılık içeren sayısız paylaşıma ev sahipliği yapıyor.

Bununla birlikte, ABD Kongresi’nin tarihte görülmemiş bir şekilde Trump taraftarlarınca basılması, platformun nerede konumlanacağını yeniden düşünmesine yol açmış olabilir.

abd kongresi baskını

Öte yandan Parler’ın alan adı şu anda, aşırı sağ, neo-Nazi ve diğer aşırılık yanlısı içerikleri barındıran internet sitelerine hizmetler sağlamasıyla tanınan domain şirketi Epik‘e kayıtlı. Platformun App Store veya Google Play Store gibi uygulama marketlerine ne zaman dönüş yapacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

Apple CEO’su Tim Cook, Parler’ın içerik denetim sürecini hızlandırması halinde App Store’da yeniden yayınlanabileceğini söylemişti.
yazarBerk Baylançiçek

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği iki yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi SDN'de yoluna devam ediyor...
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Kapatılan Trump yanlısı uygulamadan dönüş sinyali konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kapatılan Trump yanlısı uygulamadan dönüş sinyali ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kapatılan Trump yanlısı uygulamadan dönüş sinyali ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme