Okunma

Kaplumbağalar, kendi cinsiyetlerini kendileri belirliyor


02 Ağustos 2019 Cuma 12:21
Kaplumbağalar, kendi cinsiyetlerini kendileri belirliyor

Current Biology’de yayımlanan çalışmada kaplumbağaların yumurtalarının içinde kıpırdayarak kendi cinsiyetlerini belirledikleri belirtiliyor. Ayrıca bunun yanı sıra cinsiyet konusunda sıcaklık gibi faktörlerin de etkin rol oynadığı söyleniyor. Kaplumbağa cinsiyet belirleme işleminde en etkin faktörün sıcaklık olduğu belirtiliyor.

Sıcaklığa göre belirlenen bu cinsiyetlerin, yaz ve kış aylarında da haliyle değiştiği düşünülüyor. Bu yüzden de kaplumbağalar, istedikleri cinsiyete göre konumlarını ayarlıyorlar. Böylece cinsiyetlerini gelişme aşamasında kendileri belirlemiş oluyorlar.

Kaplumbağa cinsiyet belirleme nasıl oluyor?

Bu embriyolar yumurtanın içinde kıpırdayarak “Goldilocks Bölgesi”ni (Yaşanabilir Bölge) bulabiliyor ve böylelikle aşırı sıcaklara karşı kendilerini koruyarak dengeli bir cinsiyet oranı oluşturuyor.

kaplumbağa cinsiyet

Çalışmanın yardımcı yazarı, Avustralya’daki Macquarie Üniversitesi’nden Profesör Richard Shine, şu açıklamalarda bulundu: “Bu sıcaklığa bağlı cinsiyet tayini yapan sürüngen türlerinin Dünya tarihinin sıcaklıkların şimdikinden çok daha yüksek olduğu dönemlerinde nasıl hayatta kaldığını açıklayabilir”

Marine Ecology Progress Series’de yayımlanan bir makaleye göre şu anda dahi Yeşil Burun Adaları’ndaki yavruların yüzde 84’ü dişi olarak doğuyor. Exeter Üniversitesi’nden araştırmacılar düşük emisyon senaryosunda ise 2100’e gelindiğinde yavruların yüzde 99,86’sının dişi olacağını söylüyor.
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve videolarıyla ShiftDelete.Net’te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Kaplumbağalar, kendi cinsiyetlerini kendileri belirliyor”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gayliklerine sözde doğadan uydurma delil buluyorlar

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İnsanları eşcinsellik gibi sapıklığa itecek bilinç altı başka birşey değil

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şu 100 sene sonrası hakkında sallayanlara da ayar oluyorum. Büyük ihtimalle tek açıdan yapılmış bir grafiğe bakıp tahmin yürütüyorlar belki bundan 10 sene sonra dünyanın üstüne şemsiye gibi kalkan kurup sıcaklıkları 1700lerdeki seviyelere indireceğiz bunu nasıl hesaplayabilirler felaket tellallığından başka Bi şey değil ve bilimsellikle uzaktan yakından alakası olmayan çıkarımlar.

  1. Anonim dedi ki:

   Görünen köy görünüyordur görmezden gelemezsin!

  2. Anonim dedi ki:

   eğer günümüz şartları bu şekilde devam ederse demeleri gerekmiyor ki her seferinde canım benim adam ona göre ihtimal veriyor belki yarın kıyamet kopuçak senin dediğine bakarsak

" Kaplumbağalar, kendi cinsiyetlerini kendileri belirliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kaplumbağalar, kendi cinsiyetlerini kendileri belirliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kaplumbağalar, kendi cinsiyetlerini kendileri belirliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "