Okunma

Kara delikler de yok olur mu?


02 Ekim 2016 Pazar 18:00
Kara delikler de yok olur mu?

Evrende kaçmanın mümkün olmadığı bazı şeyler var. Ölüm, vergiler ve tabii ki de kara delikler. Eğer doğru zamanda yaşıyorsanız, tüm bu üçünü aynı anda deneyimleyebilirsiniz.

Kara delikleri yenmek mümkün mü?

‘İnatçı yaratıklar’ olarak da adlandırabileceğimiz kara delikler, galaksiler arasında amaçsızca geziniyorlar ve önlerine çıkan her şeyi iştah içinde tüketiyorlar. Üstelik isimlerini de sonuna kadar hak ediyorlar ve bir kere içine düştüğünüzde, bir daha çıkmanız mümkün olmuyor. Hatta öyle ki, ışık bile bir kara deliğin pençesinden kurtulamıyor.

Fakat her korku filminde, her korkunç canavarın bir zayıf noktası vardır ve kara delikler de galaksilerin canavarları olarak kabul edilirse, onların da bir zayıflığı olması gerekmez mi?

16-10/02/kara-delikler-yok-olur-mu.jpg

1970’li yıllarda teorik fizikçi Stephen Hawking, yerçekimi kavramı ve kuantum mekaniği kesişiminde önemli, unutulmaz bir keşfe imza atmıştı. Buna göre, kara delikler yavaş da olsa yanıyordu ve yeterli zamanın ardından, sonunda da yok oluyorlardı.

Yani ünlü bilim insanı Hawking’e göre bu ‘korkunç canavarlar’ yenilebiliyor fakat nasıl? İzafiyet teorisine göre bu fazlasıyla karmaşık bir matematik teorisi. Aynı şekilde kuantum mekanikleri de böyle. Tabii ki tüm bu ‘Nasıl’ sorularına kafa karıştırıcı matematiksel terimlerle cevap vermek pek hoş değil. Basit bir açıklama yapmak gerekirse, uzay boşluğunda sınırsız sayıda sanal parçacıklar yer alıyor ve bu parçacıklar uzay boşluğunda çok kısa anlarda enerji çalıyorlar, birbirleriyle çarpışıyorlar ve ardından buharlaşarak hiçliğe karışıyorlar.

Her şeyin ömrü sınırlıysa, ya kara delikler?

Yani kara deliklerin sonsuz bir ömrü var mı? Her şey yaşar ve ölür. Kara delikler de bu sınıfa dahil mi? Evet, bir kara deliğin dahi sınırlı bir ömrü var. Stephen Hawking 1974’te bu araştırmaları yaptı ve ardından bilimsel jargona ‘Hawking radyasyonu’ terimini kattı.

Ünlü bilim adamına göre bu kara delikler kuantum mekanikleri nedeniyle bir enerji yayıyordu ve bu da giderek küçülüyordu, sonunda da buharlaşıyordu. Buna rağmen, bu işlemin oluşumu bizim hayal edebileceğimiz bir zaman aralığının çok daha ötesinde. Yani bir kara deliğin yok olması işlemi, astrofizik durumunda bizim gözle görebileceğimiz etkiler yaratmıyor.

16-10/02/kara-delik.jpg

Şu anda elimizde yer alan bilgilere göre kara delikler zaman içinde Hawking radyasyonunu yayıyor ve böylece kütlelelerini de yavaşça kaybediyorlar. Daha büyük kara delikler, daha az ısılarda radyasyon sıcaklığı yayıyor ve yok olmaları da haliyle fazla vakit alıyorlar.

Yine de tüm bu dediklerimiz biraz fazla akıl karıştırıcılar ve bir kara deliğin yok oluş süreci, kolay kolay gerçekleşmiyor. Bilimkurgu filmlerinin en büyük konularından birisi olan bu kara delikler konusunda Hawking’e katılmayanlar da var. Her ne olursa olsun, Paris’teki meşhur Eyfel Kulesi‘nin bir kara deliğe dönüşmesi hâlinde, bir gün içinde buharlaşacağı şimdilik bildiklerimiz arasında.

:: Sizce bir kara deliğin yok olması mümkün mü?
yazarAnıl Kalkan

Teknolojinin her alanına derin derin bir tutku duyan Anıl, bulduğu her bilgi kırıntısını okumayı ve eline geçen her oyunu oynamayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Kara delikler de yok olur mu?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tüm galaksiler kara deliğe dönüşecek vede karadelikler tarafından yürüüp yok yok edilecek bu arada karadelillerde birbirlerini yutacak uzayda big bang teorisine başına donulecek

  1. Anonim dedi ki:

   Tüm galaksilerin merkezinde kara delik var zaten.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yani kara deliğin çekiminden kaçabilen bir ışık dalga boyu. Belki de en düşük enerjiye sahip olanıdır. Boşlukta 300bin km saat hız yapabilen ama tüy kadar hafif tabi bunu mecazen söylüyorum. O kadar düşük seviyede enerji yayıyor ki hem kara deliğin yok oluşu çok uzun sürüyor hem de biz onu tespit edemiyoruz.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu soru bu yok olan kara deliklerin içine girilebilir mi etkisi azaldığı için

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Izafiyetten bahsediyorsaniz, Kuantumdan bahsedemezsiniz. Ikisi de birbirini tamamiyle yok sayar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  guzel yazi

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni bir bilgi değil ki bu, 70'lerden bu yana bilinen bir bilgi ve hawking radyasyonu değilde hawking etkisi olarak adlandırılan bir teori olarak biliyorum ben. Hawking in yeni söylediği bir şey değil yani

 7. SDN Okuru dedi ki:

  kara delikler ve bebek evrenler kitabini okumanizi tavsiye ederim

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Jamiryoo

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ne gireceğine bağlı

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adama sırf tekerlekli sandalyede olduğu için özürlü/aptal diyenler var onlara lafım hiç birinizin olamayacağı kadar zeki olmasıdır, ayrıca çoğunuzun düşlediği teknolojilere erişimi vardır.

" Kara delikler de yok olur mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kara delikler de yok olur mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kara delikler de yok olur mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "