Okunma

Kara Para Aklama Tuzağına Düşmeyin


19 Ocak 2011 Çarşamba 13:30
Kara Para Aklama Tuzağına Düşmeyin

Kara para aklama tüm dünyada epey sıkça rastlanan bir durum. Yasadışı yollarla elde edilen parayı yasal yollarla elde edilmiş gibi göstermeye kara para aklamak deniliyor.

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte yasadışı organizasyonlar kara para aklama işini bu mecra üzerinden de yapmaya başladılar. (Çinden En Komik Çakma Ürünler)

MSN ya da benzeri yerlerden gelen ve kolay para kazanacağınızı iddia eden şeylere inanmamak gerek

İnternet Kullanıcıları Hedefte

Kara para aklama işleminin en kilit aşamalarından biri parayı bir yerden bir yere aktarmak. Bunu yapmak için ise artık meraklı ve kısa yoldan para kazanmayı uman internet kullanıcıları tercih ediliyor.

 

Spam e-postalar, bazı sitelerdeki reklamlar ve hatta bilgileri ele geçirilmiş anlık mesajlaşma hesapları ile duyurulan bazı iş ilanlarında ayda binlerce dolar kazanabileceği iddia ediliyor.

Para Katırlığı

Bu iş ilanlarına başvuran kişilerden kendilerine gönderilen yasadışı parayı, başka birine havale etmesi isteniyor. Bunu yapan kişiye belli bir komisyon ödeniyor.

Para katırlığı (Money mule) adı da verilen bu iş dünyanın birçok yerinde suç olarak kabul ediliyor. İşin ilginç yanı ise bunu yapan kişilerin çoğunun transfer ettikleri paranın yasadışı yollardan elde edildiğini bilmiyor olması.

 

Bu tip reklamların ardında tuzaklar yatıyor


Casus Yazılımlar

Bu iş için kurban arayan organizasyonlar insanlara ulaşabilmek için her yolu deniyorlar. Bu amaçla Trojan ve casus yazılımlar kullanılıp, insanların kişisel hesaplarına dair bilgiler elde ediliyor.

Banka hesabını ele geçirebildiklerini doğrudan kullanan bu organizasyonlar, Facebook, MSN, Gmail gibi hesapları ele geçirdiklerini ise arkadaş listelerindekini kandırmak amaçlı kullanıyorlar.

Bu tip olayların son dönemde çok yaygın olduğu belirtiliyor. Facebook’ta bile bu tip iş ilanlarına rastlamak mümkün.

:: Hiç bu tip ilanlarla karşılaştığınız oldu mu?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Kara Para Aklama Tuzağına Düşmeyin”

 1. MrDeNNiS dedi ki:

  Dr. John Mills,
  Regional Manager,
  Zenith Bank Ltd,
  Kumasi Main Branch,
  Adeabeba, Ahodwo Road,
  Kumasi, Ghana.

  Attn,

  I got your contact during my search for a reliable, honest and a trust worthy person to entrust this huge transfer project with. My name is Dr. John Mills; I am the Regional manager of the above mentioned Bank in the Northern region of Republic of Ghana. I am a Ghanaian married with two kids. I have contacted you so that this transaction can benefit the both of us, knowing you are advanced in age with the fear of God, but if you are not willing to get involved in the Deal, do not REPLY THIS MAIL, as you will never hear from me again.

  I am writing to solicit your assistance in the transfer of Us$12,500.000.00USD.This fund is the excess of what my branch in which I am the manager made as profit during the last year. I have already submitted an approved end of the year report for the year 2010 to my head office Here in Ghana and they will never know of this excess. I have since then, Placed this amount of US$12,500.000.00 on a suspense account without a beneficiary.

  As an officer of the bank, I cannot be directly connected to this money thus; I am compelled to request your assistance to receive this money into your bank account. I intend to part 40% of this fund to you while 60% shall be for me. I do need to stress that there are practically no risk involved in this. It is going to be a bank-to-bank transfer. All I need is for you to stand as the original depositor of this fund.

  If you accept this offer, I will appreciate your timely response. Note that you are free to come to Ghana for confirmation.

  With Regards,
  DR. JOHN MILLS.

  Geçen gün posta kutumda görmüştüm

" Kara Para Aklama Tuzağına Düşmeyin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kara Para Aklama Tuzağına Düşmeyin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kara Para Aklama Tuzağına Düşmeyin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "