Okunma

Kara delikler hakkında bilinen her şey


09 Temmuz 2019 Salı 19:00
Kara delikler hakkında bilinen her şey

Evren ve uzay hakkında en merak edilen konulardan birisi de hiç şüphesiz kara delikler. Sizler için kara delikler hakkında bilinenleri ve ortaya atılan teorileri derledik.

Kara delikler hakkında bilinen her şeyi derledik!

Evrenin ve uzayın hala çözülemeyen pek çok gizemi bulunuyor. Bu gizemlerden birisi olan kara delik, uzun yıllardır tartışılmakta olan popüler konulardan birisi. Sizler için kara delikler hakkında bilinenleri en basit hali ile derledik.

Kara delikler nasıl oluşur?

Kara delikler için ölmüş yıldızların hayaletidir dememiz mümkün. Evrende bulunan yıldızlar, üç farklı şekilde ölmekte. Bunlar sırasıyla beyaz cüce, pulsar olarak da bilinen nötron yıldızı ve kara delik. Yıldızların ne şekilde öleceği, boyutlarına bağlı olarak belirlenir. Bununla birlikte yıldızların ömürleri de boyutları ile ters orantılıdır. Yani bir yıldızın boyutu ne kadar büyük ise, o yıldızın ömrü o kadar kısadır.

Örneğin bizim güneş sistemimizdeki güneş, beyaz cüce şeklinde ölecektir. Daha büyük olanlar nötron yıldızı şeklinde ölecekken, daha da büyük olanların ölümü süper nova patlaması ile sonuçlanır. Süper nova patlaması ile birlikte yeni yıldızlar ve gezegenler açığa çıkarken, bu patlamanın ardından yıldız sıfır noktasına ulaşır.

Yıldızın ulaştığı sıfır noktasına karşın, kütle çekimi hala yerinde duruyordur. Bu kütle çekimi ışığı da çektiği için, tam orta noktada karanlık bir alan oluşur.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Kara delikler hakkında bilinen her şey”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kara delik varsayımlarla ifade edilmesi mümkün değildir kutsal kitabımızın verilerine göre sonsuzluğa kendi içerisinde arşa açılan gecittir

 2. Anonim dedi ki:

  zamanin yavaslamasini aşabilecek bir arac yapabilirlerse o zaman karadeligin icine girip arastirma yapabilirler benceee

  1. Anonim dedi ki:

   Git önce fizik öğ***** bilimi öyle herkesin aklına eseni söylediği siyaset gibi değildir.

   1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Git önce kur’anı oku. Senin oku dediğin bilimin adamlarının bulduklarını kuranda zaten bulursun. Senin bilim dediğin dalın adamları bunun farkında sen farkında değilsin. Peynir zeytin ıspanak herkese yaramıyor işte. Boşuna tüketmeyin bari

  2. Anonim dedi ki:

   o zaman sen anlat biz dinliyelim sen fizik profosoru yada uzay bilimi okumus biri olmalisin

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zaman da yolculuk mümkündür . insanoğlunun düşündüğü herşeyin olabilirliği vardır. Yine de bilmediği o kadar çok şey olan insan için aklında ki sınırı aşması zor. Ve tabi aşanlar da var. Dünyayı değiştirenler de onlar.

  1. Anonim dedi ki:

   Bilim, dini inanç gibi değildir ***** değil bilimsel olanı yazabilirsin.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Evrende yolculuk mümkün ama zamanda yolculuk imkansız.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Boş işler

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Karadelikkerin tam olarak ne olduğunu sanırım hiç bir zaman bilemiyecegiz. Bu bilgi insanı aşıyor. Matematik ve fizik karadelik kavramı karşısında yetersiz kalıyor.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Güzel paylaşım

 8. Anonim dedi ki:

  içerik kalmadimi hakki ağabey 🙂 saka saka uzay bilim iyidir

  1. Anonim dedi ki:

   +1

" Kara delikler hakkında bilinen her şey konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kara delikler hakkında bilinen her şey ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kara delikler hakkında bilinen her şey ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "