Okunma

Karanlık maddenin haritası çıkarıldı!


27 Temmuz 2017 Perşembe 09:00
Karanlık maddenin haritası çıkarıldı!

Gökbilimcilerden oluşan uluslararası bir ekip, Dünya’dan 2 milyar ışık yılı kadar mesafedeki karanlık maddenin dağılımı ve hareketleri konusunda yeni bir harita yayınladı. Dolaylı veriler kullanılarak karmaşık bilgisayar modellemesi sayesinde haritanın çıkarılması mümkün oldu.

Sekiz yıllık gözleme dayanıyor

Bilim insanlarının evrenin toplam kütlesinin yüzde 80’inden fazlasını oluşturduğuna inandığı karanlık madde, henüz varlığı/yokluğu tam olarak bilinmeyen bir maddedir. Işık yaymadığı ve tepki göstermediği için dağılımı ve evrimi doğrudan gözlemlenebilir değildir.

Kozmoloji ve Astropartikül Fiziği Dergisinde yayınlanan yeni araştırmada, karanlık maddenin hareketini çıkarmak için galaksilerin dağılımının ayrıntılı haritaları kullanıldı. Sekiz yıllık gözleme dayanan veriler, 900.000’den fazla galaksiden oluşuyor ve evrenin geniş bir üç boyutlu haritasını sunuyordu.

17-07/27/karanlik-madde-var-mi-shiftdelete.jpg

Araştırmacılar, faz uzayını (bir sistemin tüm olası durumlarının temsil edildiği bir uzay) kullanarak karanlık maddenin yerini çizmeyi başardı ve hareket hızını belirleyebildi. Daha önce yalnızca simülasyonlarla analiz edilenin karanlık maddenin, ilk defa gözlemlere dayalı haritası çıkarılabildi.

::Karanlık maddenin haritasının çıkarılması ve varlığı/yokluğu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Karanlık maddenin haritası çıkarıldı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  @28.07.2017 / 10:59 la liseli mal misin nesin. Daha anlamadigimiz, gercekte var olup olmadigini bilmedigimiz, ne tur etkilerinin oldugunu bilmedigimiz, gucunu bilmedigimiz bir maddenin haritasi cikarilmis yada cikarilmamis kime ne. Once onun ne oldugunu bilmek gerek. Mesela piri reis i ornek alalim. Adam kendi zamaninda dunya haritasini cikardi. Cunku o yerlerde bulundu, oraya gitti. Sonra avrupadaki bir kesim cahil e su anda diyor ki. Piri reis in haritasi aciklanamaz bir sey. Nasil aciklanamaz la geri. Adam gitti haritasini cizdi. Turk ve kayik adalari mesela. Adamlarin 20. yuzyilin ortalarina kadar haritasinda hilal vardi. Fakat ingilizlerin baskisi ile degistirildi. Adanin ismini de degistirmek istediler fakat yerela halk karsi cikti, diretti.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Karanlık maddenin galaksi kümeleri etrafında yoğunlaşması ilginç. Bu durum, normal maddenin karanlık madde temelinde yükseldiği izlenimi veriyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kaliteli haber yapmışsında SDN burası kovarlar seni şöyle camda soyundu falan tarzı haber yapman lazım yada biraz Appleı öv

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hairtasi da karanliktir bunun.

" Karanlık maddenin haritası çıkarıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Karanlık maddenin haritası çıkarıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Karanlık maddenin haritası çıkarıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "