Tek hücreli organizma bilim insanlarını şaşırttı


02 Kasım 2020 Pazartesi 13:45
Tek hücreli organizma bilim insanlarını şaşırttı

Yaklaşık 100 yıl önce karar mekanizmasına sahip olduğu iddia edilen tek hücreli Stentor roeseli ile ilgili yeni çalışmalar ortaya koyuldu. Bilim insanları Stentor roeseli adlı organizmanın karar mekanizması ile hareket ettiğine dair bulgulara rastladı.

Karar mekanizması ile hareket eden tek hücreli: Stentor roeseli

Göletlerde veya durgun tatlı sularda yaşayan Stentor roeseli, çıplak gözle görülebilecek büyüklükte bir tek hücreli organizmadır. Bakteri ve diğer küçük mikro organizmalarla beslenen ve ara sıra yüzme eylemini gerçekleştiren Stentetor roeseli ile ilgili zoolog Herbert Jennings tarafından makale yayınlandı.

Karar mekanizması ile hareket eden tek hücreli organizma: Stentor roeseli

Jennigs tarafından yayınlanan makalede organizmanın karmin ile çevrelendiği ve organizmanın bu olaya karşı birden fazla tepki gösterdiği belirtiliyor. İlk olarak tahriş unsurundan kaçınan organizma eğer bu işe yaramazsa tüylerini kullanarak yön değiştiriyor. İkinci seçeneğin de işe yaramadığı durumlarda gövdesinin kasılmasını sağlayarak kurtulmaya çalışan organizma son çare olarak yüzerek kaçmayı deniyor.

California Üniversitesi’nden hücre geometrisi uzmanı Wallace Marshall, ” Bir asır önce yapılan çalışmalar bir tek hücreli organizmanın karar mekanizmasıyla hareket ettiğini ortaya çıkarmıştı. Ancak insanların buna inanmamış olması nedeniyle modern yöntemlerle tekrar deneyler yapıldı. Tek bir hücrenin birkaç farklı olası yanıta sahip olabileceğini ve ardından bunlar arasından belirli bir sırayla seçim yapabileceğini gördük. ” ifadelerini kullandı.

Tekrar edilen deneylerde karmin olumlu sonuç vermeyince farklı materyaller kullanan bilim insanları organizmanın mikroskobik polistiren boncuklarına da benzer şekilde karşılık verdiğini keşfetti. Birden fazla deney yaparak elde ettikleri verileri birleştiren ekip, davranışların belli bir hiyearşi ile ortaya çıktığını gözlemledi.

Organizmanın davranışları arasında nasıl geçiş yaptığı henüz bilinmiyor. Ancak bu deneyler sayesinde nöronal olmayan organizmaların da bilgi işleme kabiliyetine sahip olabileceği ihtimaller arasında yer aldı.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Tek hücreli organizma bilim insanlarını şaşırttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tek hücreli organizma bilim insanlarını şaşırttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tek hücreli organizma bilim insanlarını şaşırttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  2. 2 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  3. 3 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  4. 4 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  5. 5 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  6. 6 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  7. 7 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  8. 8 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  9. 9 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  10. 10 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?