Okunma

Kardelenler’e Londra’dan Anlamlı Ödül


13 Kasım 2011 Pazar 15:35
Kardelenler’e Londra’dan Anlamlı Ödül

Turkcell’in Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile işbirliğinde başarıyla yürüttüğü Kardelenler projesi uluslar arası bir ödüle daha layık bulundu.

Kardelenler, Telekomünikasyon sektörünün en prestijli organizasyonlarından Dünya İletişim Ödülleri’ne bu sene ilk defa dahil olan “Topluma Katkı Ödülü” kategorisinde dünyanın en iyisi seçildi.

 “Kardelenler’in adı sınırlarımızı aştı”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, “Biz çocuklarımızın potansiyeline inanıyoruz ve bu potansiyeli ortaya çıkarmak için eğitim konusunda sürdürülebilir projelerle fırsat eşitliği yaratıyoruz.

Doğu’dan Batı’ya tüm coğrafyamızı kapsayan Türkiye’nin en uzun soluklu projesi Kardelenler’le bugüne kadar yaklaşık 27.500 öğrencimize Turkcell bursu ile ulaştık.

Kardelenler tüm Türkiye’nin en çok sahiplendiği, en çok sevdiği sosyal sorumluluk projelerinin başında geliyor.

Kardelenler’in adı sınırlarımızı da aştı; Birleşmiş Milletler’in ve Küresel Kadın Zirvesi’nin örnek proje seçtiği Kardelenlerimiz şimdi de prestijli bir uluslar arası ödüle layık bulundu. Mutlu ve gururluyuz” dedi.

Süreyya Ciliv de “Yılın CEO”su seçilmişti

Bu sene 13 kez gerçekleştirilen Dünya İletişim Ödülleri’nde kendi alanında dünyaca ünlü 18 profesyonelden oluşan jüri heyeti 18 dalda birincileri belirledi.

Jüri üyeleri “Topluma Katkı Ödülü” kategorisinde kriterleri belirlerken “Hedefine ulaşmada etkili, sürdürülebilir, sonuçları ölçülebilir, kar hedefi gütmeyen, sağlık, eğitim ya da ekonomik refah konusunda topluma katkısı olan projeleri değerlendirdik” ifadelerini kullandılar.

2009 yılında, telekomünikasyon alanında dünya devlerinin yarıştığı Dünya İletişim Ödülleri’nde Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv rakiplerini geride bırakarak “Yılın CEO”su ödülünü almıştı.

 


Kardelenler Projesi Nedir?

Kardelenler projesinde, ailelerinin ekonomik yetersizliği nedeniyle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanması, meslek sahibi, ufku açık bireyler haline gelmeleri amaçlanıyor.

2010-2011 eğitim yılı sonunda 2 bin 40 Kardelen liseden, 283 Kardelen ise üniversiteden mezun oldu. Proje dahilinde bugüne kadar yaklaşık 27.500 öğrenciye Turkcell bursu verildi, 13 bin 40 öğrenci liseden mezun oldu, 3.948 öğrenci üniversiteyi kazandı ve 1.250 öğrenci de üniversiteden mezun oldu.

Üniversiteden mezun olan öğrenciler arasında şu an meslek hayatına atılarak, doktor, avukat, hemşire ve öğretmen olan Kardelenler var.

Kardelenler Projesi, geçtiğimiz yıl National Geographic ekibinin dikkatini çekti ve belgesel haline getirilmesi kararlaştırıldı.

Çekimler, 11 kişilik bir ekiple Eylül 2008’den Nisan 2009’a kadar sürdü. Belgesel için İstanbul, Kars, Erzurum ve Mardin’de Kardelen kızları ve aileleri ile görüşüldü.

Böylelikle ilk kez Türkiye’den bir sosyal sorumluluk projesi belgeseli National Geographic Channel’da yayınlandı.

Kardelenler Projesi geçtiğimiz mart ayında Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen Pekin+15 etkinliği kapsamında, BM merkezinde düzenlenen panelde, örnek proje olarak dünyaya tanıtıldı.

Bu yıl ise 5-7 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Küresel Kadın Zirvesi’nde dünyanın farklı ülkelerinden 35 bakan ve yaklaşık 500 zirve katılımcısına anlatıldı.

:: Kardelenler projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kardelenler’e Londra’dan Anlamlı Ödül konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kardelenler’e Londra’dan Anlamlı Ödül ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kardelenler’e Londra’dan Anlamlı Ödül ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "