Kariyer.net açıkladı: Binlerce kişinin verisi çalındı!


20 Ağustos 2020 Perşembe 13:07
Kariyer.net açıkladı: Binlerce kişinin verisi çalındı!

Söz konusu iş aramak olduğunda ilk akla gelen platformlardan birisi olan Kariyer.net, binlerce kullanıcısının verilerinin çalındığını açıkladı. 10.08.2020 tarihinde gerçekleşen veri hırsızlığı Kişisel Verileri Koruma Kurumu‘na bildirildi.

50 bin Kariyer.net kullanıcının verisi çalındı!

Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun yaptığı açıklamada 50.000 kişinin verisinin çalındığı belirtildi. İşte KVKK tarafından yapılan açıklama;

“Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun “Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler” başlıklı 12 nci maddesinin (5) numaralı fıkrası “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir. Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir.” hükmünü amirdir.

kariyer.net

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hiz. AŞ tarafından Kurumumuza gönderilen yazıda özetle;

 • İhlalin Kariyer.Net’e tedarikçi olarak hizmet veren bir danışman tarafından 12 Ağustos 2020 tarihinde Kariyer.net’in bir çalışanına, adı geçen sitede üyeliği bulunan 50.000 kişiye ait olduğu iddia edilen bir dosyanın aynı gün internette bir siteye yüklendiği bilgisinin aktarılmasıyla tespit edildiği,
 • İhlalin 10.08.2020 tarihinde gerçekleştiği, Kariyer.net tarafından 12.08.2020 tarihinde tespit edildiği,
 • İhlalden etkilenen verilerin, “email adresi”, “kullanıcı şifresi”, “isim soyad”, “doğum tarihi”, “telefon numarası”, “profil fotografı” URL link bilgisi, “yaşadığı il”, “yaşadığı ilçe” bilgileri olduğu,
 • İhlalden etkilenen kişi sayısının 40.955, kayıt sayısının 53.149 olduğu,
 • İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak [email protected] adresinden ve 0 216 468 76 00 numarasından bilgi alabilecekleri

ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 18.08.2020 tarih ve 2020/634 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili Kariyer.net cephesinden de bir açıklama geldi. İşte o açıklama:

“Kısıtlı bir grup Kariyer.net Aday (İş Arayan) kullanıcısına ait bilgilerin internet ortamında paylaşıldığı bilgisini almamız üzerine yaptığımız incelemeler; durumun Kariyer.net’ten kaynaklanmadığını göstermektedir. Bu listenin Kariyer.net sistemlerine yetkisiz bir erişim sonucu elde edildiğine yol açacak herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Kendi sistemlerimizden kaynaklanan bir durum söz konusu olmasa da yükümlülüğümüz gereği KVKK’ya bildirim yapmış bulunmaktayız. Dolayısıyla Kariyer.net aday verilerinin sistemimize izinsiz erişimle çalındığını belirten ifadeler kesinlikle doğru değildir.

Kullanıcılarımızın verilerinin güvenliği şirketimizin en temel önceliklerinden biridir. Kuruluşumuzdan bu yana veri güvenliği konusunda derinlemesine ve detaylı çalışmalar hassasiyetle yürütülmüş; gerekli önlemler alınmıştır. Kariyer.net’te şifreler, kriptolojik metodlarla saklanmakta (şifreli biçimde tutulmakta), dolayısıyla sistemlerimizde açık şekilde yer almamakta, şirketimizdeki hiç kimse tarafından bilinmemekte ve şifrelere ulaşılamamaktadır.

Diğer taraftan; kullanıcıların, tek bir kullanıcı adı ve şifre ile birçok farklı internet sitesini kullandığı çok rastlanılan bir davranıştır. Bu durumun başka bir sitenin şifreleme tedbirlerini almamasından kaynaklanmış olabileceği düşünülmektedir.”
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Kariyer.net açıkladı: Binlerce kişinin verisi çalındı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sildim hesabımı

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Sonunda CV’imi birileri okuyacak.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Önemli olan şirkete nasıl bir yaptırım uygulanacak ?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Şifreyi çalmadılarsa sıkıntı yok belki iş verirler

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Kariyer gitti …

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  rezillik ! sizin sitenizi kullandığım için kendimden utanıyorum, kepenkleri indir kariyer ! kariyer’e kayyum atansın

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Buradan iş bulan varsa çok şanslı olmalı. Şansını bir de piyangoda falan denesin. Çıkabilir. Ben de bir kariyer sitesi kuracağım. İsmi de “kart hamili yakınımdır” olacak.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  hesabımı sildim.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  zaten bi faydanız yoktu bari zararınız dokunmasın

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   +1

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  baştan aşağı kepazelik

" Kariyer.net açıkladı: Binlerce kişinin verisi çalındı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kariyer.net açıkladı: Binlerce kişinin verisi çalındı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kariyer.net açıkladı: Binlerce kişinin verisi çalındı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 2. 2 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 3. 3 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 4. 4 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 5. 5 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 6. 6 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 7. 7 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!
 8. 8 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
 9. 9 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 10. 10 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!