Okunma

Kariyer Sitelerine Güveniyor muyuz?


25 Şubat 2008 Pazartesi 22:00
Kariyer Sitelerine Güveniyor muyuz?
Algıda seçicilik kuralının işlemediği yer yoktur. Garip iddialarla birlikte saldırılan yapılanmalar, hiç gündemde yokken en önemli gündem maddesi oluverirken, yıllardır süre giden oluşumlara dokunmak ne kelime, kendilerinden şüphe eden bile çıkmaz. Yönlendirilmiş veya koşullandırılmış algı süzgeçleri mi diyelim, yoksa etrafı çok iyi denetim altında tutabilen ve gündemi değiştiren güç odakları mı diyelim, bilmiyoruz ama, ağaçları saymaktan ormanı göremediğimiz de oluyor.

Sosyal Ağlar Çok mu Güvensiz?

Sosyal ağlar için etrafta gezinen "bilgileri gizli servislerle paylaşıyorlar" veya "falanca sizi bu şekilde takip ediyor" iddialarından sıkılmayan yoktur. Teknik olarak, evet mümkün. Diğer taraftan kullanıcı sözleşmelerinde bu bilgilerin ya üçüncü şahıslarla paylaşılmayacağı, ya da daha basitçe reklam göstermek için kullanılabileceği yazar.

Önemli bir nokta var ki, bu tür ağlardaki veri tabanları üçüncü şahıslara, hatta sitelerin kendi yöneticilerine bile kapalı durumdayken yargı denetimine açık durumda. Yani, yargı organları bir karar çıkartarak bu bilgilere kanunun gerektirdiği ölçülerde çatır çatır ulaşabiliyor. Bunu engelleyemezsiniz.

Sonuçta her türlü verinin denetimi yapılıyor ve bu bilgiler, adli makamlarca gerekli görülürse, inceleniyor. Bunun haricinde, firmaların belki gizli servislere de bu verileri açmış olması olası. tabii bu işin gizli kısmı, dolayısıyla bu iddiaya doğru veya yanlış demek saçma. Çünkü olsa bile söylenmeyecek birşey. Yoksa gizli servislerin de sıfatları alenî servis olurdu.

Peki Kariyer Siteleri?

Burada amacım polemik yaratmak değil. Sadece bugüne kadar pek gündeme gelmeyen bir noktayı dürtmek istiyorum. Üç beş tane kıytırık bilgi girdiğimiz; hatta istemezsek girmediğimiz sosyal ağlar bu kadar komplo teorisine kurban giderken, yerine göre daha önce geçirdiğimiz ciddi rahatsızlıkları bile isteyerek yazdığımız (bir anlamda yazmak zorunda olduğumuz) kariyer siteleri hakkında pek fazla konuşulmaması ilginç bir durumdur.

Dış mihraklar konularına gönderme yaparak sosyal ağlarla ilgili konuşurken ağzını açıp gözünü yuman gazeteciler, aralarında yurt dışında markalaşıp ülkemize gelen veya ülkemizde yabancı ortaklarla varlığını sürdüren kariyer odaklı internet sitelerini de barındıran bu oluşumlara karşı kaç defa ağzını açmıştır?

Derdim kesinlikle bu sitelerin varlıkları, işleyişleri veya bende uyandırdıkları şüphe değil. Sayısal bilgi güvenliği konusunda endişeleneceğiniz en büyük sorunu Facebook değildir; maksadım onu söylemek.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Kariyer Sitelerine Güveniyor muyuz?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kardeş benim de yarama bastınız ben de uzun zamandır 30 – 35 firmaya iş başvurusnda bulundum
  adamlar bir olumsuz cevap bile yazmadılar
  hergün giriyordum cevap var mı diye
  sonra vazgeçtim artık girmiyorum:P

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Konuyu anladım 🙂 ama yorumlarda yazılan ortak nokta ilgimi çekti kariyer sitelerinden sonuç çıkmı***** dert bende de var iş bulamıyorum koca ülkede iş mi kalmadı yoksa tanıdıklar mı kayırılıyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  konu anlaşılmış yorum yapanlar da doğru yapmış bence.

  sorun girilen özgeçmiş bilgilerinin ulu orta (bilmediğimiz ayarlarla) sergilenmesi değil ya da bizim sergilememiz değil. problem sitenin özgeçmişleri hangi emellerle kullanabileceği konusunda.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yorum yapanların cevaplarına bakarsak yazınızın anlaşılmadığını görürüz.
  kariyer istelerinin bir çoğu – ki birininde sahibiyim – satalarınızı kimseyle yaplaşmaz. yanlızca size iş bulmaya çalışır. bilgileriniz ööle olu orta sergilenmez. kurumsal kayıt yapanların firma sahipleri olduğu tespit edilir ve sizin bilgilerinize ulaşması sağlanır. facebook gibi sitelerde sizin bilmediğiniz ayarlar nedeniyle bilgileriniz herkese açık duruyor.

  yazarın yazdığı güvenlik meselesi ile size iş bulup bulamadıkları mesele ayrı şeyler.
  öncelikle iş arayanlar mutlaka cv sini doldurmadan önce sitenin veya firmanın işkur a üye olup olmadığı, belgeli bir firmamı, sitemi olduğunu dikkatlice incelemelidirler.

  tavsiyem cv lerinizi düzenli ve güncel tutmanız.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Aynı şekilde bende kesinlikle gü***** umut fakirin ekmeği gibi bakı***** işe kariyer siteleri üzerinden sürekli başvuru yaptım ama iş bulamadım.kendım gidip başvuru yaptım işe alındım.aynı şirket aynı iş neden kariyer siteleri üzerinden cevap gelmediğini anlıyamı***** siz olun kariyer sitelerine umut bağlamayın

 6. SDN Okuru dedi ki:

  söylenenlere katılmamak elde değil.

  üniversite öğrencisi olarak 4 yerde özgeçmişim bulunuyor. özgeçmişlerimi doldururken tereddüt etmeme rağmen el mahkum yazıyoruz her yere…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ben kariyer sitelerinin “iri”lerine güveniyorum açıkçası. kariyer hayatımda da önemli katkıları oldu.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ben kariyer sitelerine hiç güvenmiyorum. Senelerdir neredeyse hepsinde kaydım vardı, yaklaşık 1 yıl işsiz gezdim, birinden bile iş çıkmadı. İşe girdim peşinden arayan arayana “özgeçmiş bilgilerinizden bulduk sizi vs ***** diye. Demekki kariyer siteleri de özgeçmişleri ve bilgileri kullanıyormuş anlamış oldum. Kullanmasına kullansın ama bana lazım olduğunda kullansın kendine lazım olduğunda değil…

" Kariyer Sitelerine Güveniyor muyuz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kariyer Sitelerine Güveniyor muyuz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kariyer Sitelerine Güveniyor muyuz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "