Okunma

Karşınızda Apple’ın Çirkin Yüzü


21 Ocak 2011 Cuma 16:30
Karşınızda Apple’ın Çirkin Yüzü

iPod, iPhone, iPad, kuşkusuz teknoloji severlerin gözdesi olan oyuncaklar. Kaliteliler ve otoritelerin düşüncesine göre, yüksek satış rakamlarını da sonuna dek hak ediyorlar. Bu tür ürünler ve dahice reklam kampanyaları sayesinde Apple, bir fenomene dönüştü. Şirket, şimdi ne yaparsa veya ne üretirse, bilişim dünyasını temelinden sarsıyor.

Madalyonun Diğer Yüzü

Şimdi karanlık tarafa geçelim: Apple, cihazlarında kullandıkları parçaların hemen hemen hepsini, Çinli fason firmalara imal ettiriyor. Örneğin dokunmatik ekranlar… Bunlar, Wintek tarafından üretiliyor. Ekran üretimi esnasında, içeriğinde bulunan maddeler, kimyasal olarak çözülüyor ve hızlıca çalışanların beynine ulaşıyor.

Sonuç mu? Çalışanlar, fiziksel ağrılar çekiyor, güçleri kalmıyor, sinir sistemleri paramparça oluyor, yere yıkılacak hale geliyor ve bir süre, mesleklerini bırakmak zorunda kalıyor. Sigorta mı? Öyle bir hakları yok!

Tesadüfler(!)

Nasıl bir tesadüfse “ekran üretimi” departmanında çalışan kişilerin yüzde 90’ından fazlası aynı şikayetlerle hastaneye kaldırılıyor. Büyük elma için çalışan diğer fason üreticilerin işçilerinde de, ağır tempo ve sağlıksız şartlar nedeniyle intihar vakaları (Foxconn vakası), ağır depresyon ve bolca metal zehirlenmesi tespit ediliyor.

İşin ironik kısmı, Apple’ın sosyal sözleşmesinde şu sözlerin yer alması: “Çalışanlarımızın ruhi ve veya fiziki sağlığını her şeyin önünde tutacağımıza şirket olarak söz veriyoruz.”

#http://www.ipe.org.cn/Upload/flash/The%20Other%20Side%20of%20Apple_FINAL-EN_2010_1_17.flv#

Sony, Samsung, HP, Cisco gibi 29 dev üretici, uluslararası kuruluşlar tarafından yollanan, “Taşeron firmalara yönelik yönergelere” sadık kalırken, Apple maalesef “umursamamayı” seçiyor.

:: Bilgiler ışığında, Apple’a bakış açınız değişti mi?

 

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Karşınızda Apple’ın Çirkin Yüzü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Firmaların sosyal sorumlukları diye bir şey vardır. Apple bunlara müdahale etmemesi apple'ın nasıl bir marka olduğunu gösterir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Çünkü orası çin.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yetmez bu açıklama insanları karalamak ne kadar kolay

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sony Samsung HP Cisco da Foxconn tarafindan uretilmiyor mu ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  iphone un o şekilli kasasının ardında ardında insanların hayatları yatıyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  birde bucihazı kullananlar çevrelerine -şöyle bir chaz-kullanıyoruz diye hava atarlar

 7. sdelta dedi ki:

  Herkesin dediği gibi suçlu olan Apple değil, çin hükümeti gerekeni yapmıyor ve taşeron firmada gereken önlemi almıyor. Buraya kadar ***** />

  Ancak sony, hp gibi firmalarda aynı durumda olmalarına rağmen yaptırım uyguluyorlar, apple bunu yapmıyor. Bu şekilde kabulleniyor. Burada ki sorumsuzluğu kesinlikle gerçek.

 8. NikeSteeL dedi ki:

  Bu Elma Kurtlu İçi Çürümüş !

 9. lazerboy dedi ki:
  Alıntı desperado64 Nickli Ãœyeden Alıntı
  Mesajı göster
  çinde insanlar mecburen böyle olmak zorundalar 1 milyar nüfus dile kolay

  Evet insanlar iş bulduğu zaman bin kere şükrediyorlar yoksa şimdiye hepsi çıkardı demekki bir nedeni var da işten çıkmıyorlar.

 10. desperado64 dedi ki:

  çinde insanlar mecburen böyle olmak zorundalar 1 milyar nüfus dile kolay

 11. S_T_A_L_K_E_R dedi ki:
  Alıntı cgrszone Nickli Ãœyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Kusura bakmayın ama bu haber tam bir saçmalık Apple işlerini taşeron firmalara yaptırıyorsa ve oralarda çalışan insanların sağlıkları kötü durumdaysa bu apple’ın suçu değil taşeron firmaların suçudur. Marka karalama kampanyasından başka bir şey değil bu….

  Katılmıyorum. Başka bir taşeron firmaya yönelebilir veya o firmaya çalışanların şartlarını düzeltmesini, aksi halde başka firmaya yöneleceklerini söyleyebilirler. Sessiz kalması Apple’ın suçu. Haber o kadar da saçma değil yani.

 12. muratveb dedi ki:

  Apple’ı kötülemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Elemanlar sağlık sorunu yaşıyorsa çalışmazlar bu kadar basit. Zorla çalıştırmıyorlar ya …

 13. kavrak dedi ki:

  Çin devleti kendi vatandaşlarının hakkını koruyacak yasalar çıkarmıyorsa bunda apple nin sucu ne?

 14. topalsolucan dedi ki:

  sadece apple da mı suç var. Çinde işçilere yapılan zulmü bütün dünya görüyor ve hala bu markaların çıkardığı ürünleri almak için insanlar kuyruklarda sabahlıyor. kimse ben temizim demesin.

 15. cgrszone dedi ki:

  Kusura bakmayın ama bu haber tam bir saçmalık Apple işlerini taşeron firmalara yaptırıyorsa ve oralarda çalışan insanların sağlıkları kötü durumdaysa bu apple’ın suçu değil taşeron firmaların suçudur. Marka karalama kampanyasından başka bir şey değil bu….

 16. eonder87 dedi ki:

  benim bakış açım zaten değişikti hep ürünlerini belli bir fiyatın üzerinde satan kendini elit sanan bi grup olarak nitelendiriyorum…

  birde zaten çinde işlem yaptıran firmaların neredeyse çogu aynı şeyi yaptırıyor.. çinde yemek ve kalacak yer parasında çalışıyorlar o adamlar…

  bu yüzden hem ucuza hemde sorunsuz bir imalat olmuş oluyor…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Apple sipariş veriyor Wintek üretiyor, o zaman bu Wintek’in sorumluluğu değil mi?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  iyi de sonuçta bu çalışanlar Apple’in kendi çalışanları değil, Apple’ın ekran imal ettirdiği başka bi firmanın çalışanları. o yüzden Apple’ın bu çalışanlarla alakası yok

 19. xmRipper dedi ki:
 20. surmelim37 dedi ki:

  Bakış açım değişti açıkcası..

 21. SDN Okuru dedi ki:

  agresif firma. insanlarin sempati/hayranlik duyduklari isime yuz cevirmeleri daha sert ve hizli olur.
  ileride muhakkak tarih kitaplarinda gaddar yerini alacaktir

 22. REDFOKS dedi ki:

  Bilgiler ışığında, Apple’a bakış açınız değişti mi?

  Zaten sevmiyorum şu elma bozuntusunu bir şey değişmedi bende

 23. OnLT dedi ki:

  Bilgilerin gerçekçiliği tartışılır.

" Karşınızda Apple’ın Çirkin Yüzü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Karşınızda Apple’ın Çirkin Yüzü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Karşınızda Apple’ın Çirkin Yüzü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "