Okunma

Kart Kopyalayıcılar Nasıl Anlaşılır?


26 Haziran 2016 Pazar 09:00
Kart Kopyalayıcılar Nasıl Anlaşılır?

Yaşadığımız bu günlerde güvenlik tüm dünyayı ilgilendiren bir konu olmaya başladı. Teknolojinin girmediği herhangi bir noktanın kalmamış olması güvenlik zaafiyetlerinin de artmasına neden oldu.

Yıllardır eskimeyen bir yöntem olan ve genellikle ATM‘lere yerleştirilen skimmer yani kart kopyalama cihazları nedeniyle para kaybı yaşayan kullanıcı sayısı ise azımsanamayacak kadar fazla.

Peki kart kopyalama cihazlarını nasıl farkedebiliriz? Aslında bu konu skimmerı yerleştiren hackera göre değişebilir, eğer fazlasıyla profesyonel ve titiz bir hacker ise yapabileceğiniz pek bir şey yok fakat biraz dikkatsiz bir hacker ise dikkat edeceğiniz bir kaç ipucu ile güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

İlk olarak bakmanız gereken nokta kart okuyucu kısım. Eğer bu kısımda yapıştırıcı izi, anormallik veya boyutsal bir büyüklük farkediyorsanız o ATM sizin için güvenli olmayabilir.

Bu tip durumlarda şifrenizi hiçbir açıdan gözükmeyecek şekilde girerek hackerların şifrenizi çalmasını önleyebilirsiniz fakat tuş takımının değiştirilmiş olabileceği ihtimalini de unutmamak gerek.

Tuş takımının boyalarında kalitesizlik, basarken zorlanma veya normalden yüksek bir şekilde konumlandırılmış ise bir kart kopyalama tuzağının içerisinde olabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir ipucu ise tuş takımının çıkarttığı ses olacaktır. Her tuşun farklı bir ses çıkarttığını farkederseniz yine dikkatli olmanızda fayda var, diğer durumlarda olduğu gibi bu tip durumlarda da en güvenli yol ATM‘yi kullanmamak olacaktır.

Yeni nesil çoğu ATM‘de sil işlevini yerine getiren tuştan herhangi bir ses gelmez. Eğer şifrenizi girerken sürekli yanlış karakter girip silip baştan yazarsanız, hackerlar tarafından şifrenizin keşfedilme şansını oldukça düşürmüş olacaksınız.

::Daha önce bir kart kopyalama cihazı farkettiniz mi?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Kart Kopyalayıcılar Nasıl Anlaşılır?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tur kopyalamalarda tüm güvenlik sorumluluğu bankaların ustunde bilginiz olsun.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kartının kopyalanmasından iyidir oranın zarar görmesi ya da şüphe. Az zorla çıkmıyorsa gerçektir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu koyduğunuz videoyu başka bir videodan görüp şaka olarak yaptılar. Haber değeri yok.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  cep telefonu ile onaylama zorunlu olsa bu olaylar bitmez mi? vatandaş rahatlar, polisimizin, yargımızın işi azalır. şahane olmaz mı ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kadın kıl payı kurtulmuş.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çalışıyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel başlık ama çok yüzeysel geçilmiş. İlk gördüğümde heyecanlanmıştım bu konuda daha kapsamlı daha yaralı bir yazı hazırlamanız dileğiyle.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar lokantalara dikkat edin daha çok orda oluyor…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  abi şimdi her atm den para çekildiğinde azcık zorlasak kart koyulan yeri insanlar şübpehenmezmi veya zarar görmezi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Çalışıyor

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Video çalışmıyor

" Kart Kopyalayıcılar Nasıl Anlaşılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kart Kopyalayıcılar Nasıl Anlaşılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kart Kopyalayıcılar Nasıl Anlaşılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "