Okunma

Kartallar İHA avcısı oldu!


17 Şubat 2017 Cuma 07:00
Kartallar İHA avcısı oldu!

Fransa da insansız hava araçlarına (İHA) karşı kuş tabanlı bir çözüme imza atmış durumda. İnsansız hava araçlarının korkulu rüyası artık iyiden iyiye kartallar olacak gibi gözüküyor.

Fransa’dan İHA’lara karşı kartallı önlem!

İHA’ların izinsiz uçuşlarına karşı birçok farklı çözüm geliştirilmeye devam ediyor ancak sanıyoruz ki Fransa’nın da tercih ettiği yöntem, kartalların yaygın bir çözüm olarak kabul edilmeye başlandığının göstergesi. Daha önce hazırlık aşamasında olan bu yöntemin başrol oyuncu kartallar, göreve çıkmaya neredeyse hazır. Kartallı çözüm, özellikle Fransız ordusu tarafından önümüzdeki aylarda kullanılmaya başlanacak.

Oldukça yırtıcı bir kuşu türü olan kartalların, geçtiğimiz yıl itibarıyla eğitilmeye başlandığı ve çok pervaneli hava araçlarını kendilerine hedef belirleyecek duruma getirildikleri ifade ediliyor. Özellikle DJI Phantom 4 Pro ve Mavic gibi ana tüketici modellerinin askeri hava sahası, havaalanı ve hapishane gibi yasak bölgeler etrafında görülmesi durumunda kartallar saldırıya geçecek.

17-02/16/fransa-iha-cozumu-02.jpg

Ek olarak, ülkede gerçekleştirilecek önemli zirvelerde İHA kullanılarak gerçekleştirilebilecek terörist saldırılara karşı da kartalların kullanılması planlanıyor. Ülkenin bu konuda eyleme geçmesinde geçtiğimiz yıllarda nükleer güç istasyonu ve Paris’in önemli alanları gibi yerlerde gizemli uçuşlar tespit edilmesinin etkili olduğu vurgulanıyor.

Kartalların izinsiz İHA uçuşlarına karşı kullanılması uygulamasını daha önce Hollanda polisi de aynı amaçla tercih etmişti ve bu çözümü yüksek teknolojili problemlere karşı düşük teknolojili çözüm olarak adlandırılmıştı.

:: İnsansız hava araçlarına (İHA) karşı kartalların kullanılması konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Kartallar İHA avcısı oldu!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Onun yerine ordu haricinde halka satışı yasaklansa daha mantıklı. Çünkü uçak kazaları olsun milletin özel alanlarına girmek olsun rahatsız edici bir şey bu teknoloji savaş ve ordu eğitimi için kullanılmalı.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ben tam anlayamadım o pervane dönerken kartal ayağıyla kavramaya çalışacak ayağına çarpacak hayvana zarar verecek yada öldürecek nasıl bir saçmalıktır bu

 3. SDN Okuru dedi ki:

  O pervaneler hayvanın neresine gelirse gelsin keser, sürekli kartal ölecek yani.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hayvanlar ölecek yine

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Daha durun bu droneların attack versiyonları çıkacak şuan uçtklarının 4 katı hatta 10 katı hıza çıkacaklar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  pervaneler hayvana zarar vermeyecek mi?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  havaya zehir saçanilen iha yaparlarsa kartallar söner

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ne güzel hayvandır bu kartallar ya…

" Kartallar İHA avcısı oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kartallar İHA avcısı oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kartallar İHA avcısı oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "