Okunma

Kasada bırakılan kuruşlar servet değerinde!


05 Ağustos 2017 Cumartesi 09:58
Kasada bırakılan kuruşlar servet değerinde!

2009 yılında Yeni Türk Lirası’nın Türk Lirası’na dönüşümüyle beraber bugünkü para birimimiz son halini aldı. Kuruşun hayatımıza girmesiyle 1 TL, 50, 25, 10, 5 ve 1 kuruş madeni paralar olarak kullanıma sunuldu.

TechInside‘ın haberine göre, özellikle perakendede temel gıda ürünlerinin fiyatlamasında kuruş yoğun olarak kullanılırken, pratikte 5 ve 1 kuruş madeni paralar hayatımızdan yavaş yavaş çıkmış durumda. Hal böyleyken etiket fiyatlarındaki 10 kuruş altındaki fiyat baremlerinde para üstü sıkıntısı yaşanıyor.

Kartlı Ödemeler ile cebimizde ne kadar para kaldı?

BKM tarafından açıklanan veriler gerçekten de ilgi çekici. Çoğu zaman maddi değeri çok yüksek olmayan kuruşlar hizmet/ürün alımı sonrası satıcıdan istenmiyor. Diğer taraftan kartla yapılan alışverişlerde ise fişte yazan gerçek tutar ödeniyor. Bu durum bireylerin nakit gerçekleştirdikleri alışverişlerde daha fazla ödeme yapmasına neden oluyor. Bu da yapılan alışverişlerin ne kadarında kuruşlu ödeme tutarının 10 kuruş altında bulunduğu sorusunu beraberinde getiriyor.

17-08/05/kredi-karti-ile-odeme-ti-1.jpg

BKM’nin açıkladığı veriler kartlarla yapılan ödemeler sayesinde para üstü sıkıntısı yaşamadan kuruşlardan ne kadar kar ettiğimizi ortaya koyuyor. Yerli kartlarla son 1 yılda yurtiçinde yaklaşık 4,36 milyar adet kartlı ödeme işlemi gerçekleşirken, bu işlemlerin yüzde 35’inde yani 1,53 milyar adedinde ödeme tutarının kuruş bareminin 10 kuruş altında gerçekleşmesi dikkat çekiyor.

Kuruşlu ödemelerde en fazla işlem adedinin 336 milyon adet işlem ve yüzde 22 pay ile 91-99 kuruş aralığında olduğu görülüyor. 198 milyon adet işlem ve yüzde 13 pay ile 71-79 arası aralığı kuruşlu ödemeler ikinci sırada yer alırken, 181 milyon adet işlem ve yüzde 12 pay ile 21-29 arası kuruşlu ödemeler ise en fazla kuruşlu ödemenin yapıldığı üçüncü aralık olarak ön plana çıkıyor.

Önemsiz gibi görünen kuruşlar aslında servet değerinde

Kuruşları alt alta topladığımızda son 1 yılda 71 milyon TL’nin kartlı ödemeler sayesinde kullanıcıların cebinde kaldığı görülüyor. 71 milyon TL ile 8 derslikli 20 ilköğretim okulu, 12 derslikli 16 ilköğretim okulu, 16 derslikli 12 ilköğretim okulu yapılabilir. Aynı zamanda 100 kişilik 20 tane öğrenci pansiyonu, 200 kişilik 14 tane öğrenci pansiyonu yapılıp hizmete sunulabilir.

Üstelik hane başı tüketimi içinde kartlı ödemelerin yaklaşık yüzde 40 paya sahip olduğu düşünüldüğünde, tüm ödemelerimizi kartlarla yapsaydık cebimizde kalan tutar 178 milyon TL’ye kadar çıkabilirdi. Bu tutar da 24 derslikli 24 ilköğretim okuluna ya da 100 kişi kapasiteli 51 tane öğrenci pansiyonunun maliyetine eş değer.

:: Alışverişlerinizde ne sıklıkla kredi kartı kullanıyorsunuz?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Kasada bırakılan kuruşlar servet değerinde!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  1 kuruş tekrar gelmeli

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Visa ve Mastercard firmalarının algı oyunları bunlar. Kartla alışveriş yapalım onlar kazansın.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İlk defa Süpermen filmindeki zenci çalışan sayesinde bu işe uyanmıştım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kasiyerlerin açıklarına hizmet etsin o kuruşlar. Gün boyu dünya kadar alışveriş yapılıyor. Ufak tefek açıkları çıkar kasiyerlerin maalesef. Gözden kaçan hesaplar filan..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  kredi kartıyla öderim fiyat neyse onu öderim 3.98 se 3.98 öderim
  fişinide keser koyar kenara esnaf
  devletede vergimi öderim

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Şahsen 1 kuruşu bile istiyorum. Sizde öyle yapın. Marketlerde bazen varsa veriyorlar. Veremeyince de mecburen onlar 5 kuruş veriyorlar.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde devlet gidip o bankalardan o kuruşların hesabını sormaz çünkü devlet değil dolandırıcılar topluluğu vandallar düzgün insanlar olsalar o kuruşları ve faizini alırlardı bankalardan ve o okulları yaptırırdı ama bizde kesin şöyle oluyordur bankacı abi yarı yarıya kırışırız uyandırmayın kerizler yolabildiğimiz kardır…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yazım yanlışı bar(de ayrı)

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Peki vergilerle ve zamlarla milletin cebinden çıkan paranın hesabını kim yapacak. Nefes alamaz hale geldik. Padişahım çok yaşa diyen çıkar şimdi.

" Kasada bırakılan kuruşlar servet değerinde! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kasada bırakılan kuruşlar servet değerinde! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kasada bırakılan kuruşlar servet değerinde! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "