Okunma

Kasiyerlerin panik yapmasına gerek yok


09 Aralık 2016 Cuma 06:00
Kasiyerlerin panik yapmasına gerek yok

Amazon, hafta başında kasiyeri ve kasaları olmayan, tamamen robotik şekilde işleyen Amazon Go marketlerini açacağını duyurmuştu.

Ancak Wall Street Journal’da yer alan habere göre, Amazon bu marketlerden kısa sürede 2000 adet açmayı planladığının altı çiziliyordu.

Süper market sahipleri bir haftadır uyuyamıyordu

Bu haberler üzerine büyük panik yaşanan ABD’deki perakende mağazacılık pazarını rahatlatacak haber yine Amazon’dan geldi.

Medyaya açıklama yapan Amazon sözcüsü Pia Arthur, “2000 mağaza açacağımız konusu tamamen uydurmadır. Böyle bir planımız yok.

Hatta bu teknolojiyi daha yeni öğreniyoruz ve eksiklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Böylece, ABD’de ve dünyada kasiyer olarak çalışan milyonlarca insan derin bir nefes alırken, bütün kasiyerlerin işsiz kalması için en azından bir 10 yıl olduğu anlaşıldı. 

Ancak Amazon’un bu market formatını geliştirip mükemelleştirdikten sonra kasiyersiz mağazaların dünyanın her yerinde yaygınlaşmasının kaçınılmaz olduğunu hatırlatalım.

:: Sizce kasiyersiz robot mağazaların dünyada yaygınlaşması ne kadar zaman alır?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Kasiyerlerin panik yapmasına gerek yok”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Harika olurdu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bence testleri Türkiye'de yapmalılar 🙂 Burada sorun çıkmazsa tüm dünyada güvenle açabilirler 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  1929 krizi Keynes'e göre toplam talep yetersizliğinden kaynaklanmıştı ve haklıydı. Toplam talep neden yetersiz olur? Bireyler ürünleri talep etmez ve bu da toplam talepte düşüşe sebep olur. Peki bireyler neden talep etmez? Çünkü muhtemelen işsizlerdir. Bir sektörde oraya çıkan bir sorun zamanla tüm sektörleri etkiledi ve dünya tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden biri meydana geldi. Bugün bu olay eğer gerçekten mükemmelleşir ve kasiyer, mağaza çalışanları işten çıkarılırsa merak ediyorum Amazon onları kime satacak? Aynı şey üretim işinde tamamen robot çalıştırmayı düşünen firmalar içinde geçerlidir. Firmaların temel amacı maliyet minimizasyonu ve kar maksimizasyonudur. Umarım bu durumu düşünüyorlardır. Adamın işi, parası yoksa sen o ürettiğini kime satacaksın?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İyi de kasiyer almazlar ki o markete. Şimdi panik zamanı. İşsizlik.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Migrosta var zaten. Kendin okut öde git. Boşuna heyecan yapmışlar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çok mantıklı ve güzel bir çözüm olsa çok iyi olurdu.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  haber kalitesine bak 😀 ahaha

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bizim bakkal da acayip panik yapmıştı haberi duyunca. goradaki robot u taklit etmeyi düşünüyordu. şimdi içi rahat. sağol sd net

" Kasiyerlerin panik yapmasına gerek yok konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kasiyerlerin panik yapmasına gerek yok ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kasiyerlerin panik yapmasına gerek yok ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "