Okunma

Kaspersky’den Kido Uyarısı


02 Nisan 2009 Perşembe 14:15
Kaspersky’den Kido Uyarısı

En az 5 milyon bilgisayara bulaştığı tahmin edilen Kido hakkında açıklama yapan Kaspersky Lab Küresel Araştırma ve Analiz Takımı Başkanı Alexander Gostev şu yorumu yapıyor; “Zararlı yazımın işlevselliğine göre, olası senaryolardan biri Kido’nun yaratıcıları tarafından kontrol edilen  büyük bir botnetin 1 Nisan’da etkinleştirileceğiydi. Kido’nun en az 5 milyon bilgisayara bulaştığını ve virüslü makinelerin oluşturduğu ağın büyük bir olasılıkla internetteki siber suçluların elindeki en güçlü araç haline geleceğini tahmin ediyoruz.
 
Enfekte bilgisayarların oluşturduğu bu büyük ağ siber suçlulara herhangi bir internet kaynağına son derece kuvvetli DDoS saldırıları düzenlemeleri, enfekte olan bilgisayarlardaki gizli bilgilere erişmeleri ve istenmeyen içeriklerin dağıtımı (ör: toplu spam eposta gönderimi) gibi problemler yaratıyor. Ancak dün botnet etkinleşmedi. Enfekte makineler ve olası botnet emir-komuta merkezleri arasında hiçbir bilgi alışverişi tespit etmedik. Ama yine de botnet bugünden itibaren her an etkinleştirilebilir ve o andan sonra siber suçluların ne yapacağını tahmin etmek pek de mümkün değil.

:: Bilgisayarınıza virüs bulaştı mı?

Bilgi için: Kaspersky
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kaspersky’den Kido Uyarısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kaspersky’den Kido Uyarısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kaspersky’den Kido Uyarısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "